Mitä shamaani ei näe... (1. strana) | Herna - Aragorn.czHerna

Mitä shamaani ei näe...

Pán Jeskyně:

Ragalt

Systém:

ORP

Nové příhlášky:

Přijímáme

Popis jeskyně:

Už jste někdy uvažovali, jak vlastně vznikají legendy a báje? Pohádky a další příběhy? Ne? A co tak to zkusit odhalit?
Jednoho dne jste si vyšli do lesa, tak jako vždy. Jen dneska to bylo jiné. Co když se stane, že bájné bytosti se nachází v lesích a staré báje se stávají skutečnosti? Možná vám poradí ten dredatý vousatý chlápek, kterého jste potkali. Už jen jeho řeč.
Copak vám ukáže?
To se dozvíte. Chcete se nechat pohltit od normálního moderního života a žít tak, jak by se vám snívalo jen v nejdivočejších snech? Žít v legendách a bájích.
Severský les vám ukáže svou bránu.
Příběh odvíjený na bájných tvorech, legendách, fantaziích, ale i magii a šamanismu.
Nikde není nalinkován váš příběh, protože se vpisujete do dávných přírodních bájí…

Klíčová slova:

šamanismus, příroda, sever, báje,legendy

Jaké hráče:

Hledám hráče, co jsou ochotní si zahrát hru hodně inspirovanou finským folklórem (sama ho dokonale neznám, je to jen náznak, spíše se jedná o pointu :)). Najdou se prvky Fables, s daným „Očarováním“, ale jinak asi nic víc :)
Příběh není lajnován ,jak někteří dělají. Není nic předem připravené. Spíše se jedná o to, že chci aktivně tvořit příběh s hráči a ne, že PJ hodí příběh, co má vymyšlený. Sepíšeme tak možná novou báji ;) :).
Předem upozorňuji, bylo by lepší mít hráče 18+ a hlavně, budou se objevovat severské slova (vesměs finština), takže mějte trpělivost :D sama se finsky teprve učím, takže překlady vpisujte do závorek za mluvu. Ale bude to občas, ne celý rozhovor ve finštině :)

Nástěnka:Zobrazit/skrýt Nástěnku
Nástěnka jeskyně je prázdná.
Hráči: (1/4) Lilliane

Fórum ⇓

Pro přidání příspěvku je třeba se nejprve přihlásit a být registrovaný v této jeskyni.

1 2

Siiri - 24. září 2017 16:24
Siiri

Minimálně Siiri smrt šamana viditelně dost vzala, poměrně dlouho tak třeštila prázdné oči na mrtvé tělo. A hlavně ji musel sob celou cestu popohánět, aby se neztratila - šla za nimi jako ve snách, jakoby si ani neuvědomovala co dělá nebo kam jde. Pořád jí děsil a ochromoval fakt, že to celé "viděla" předem a nebyla sto s tím něco udělat. Snad i to byl důvod, proč působila stále tak podivně klidně, když se apaticky dívala na kostěnou labuť, ke které automaticky natáhla ruku, byť se jí nakonec naštěstí nedotknula.

"Musí se mi to celé jenom zdát..." zamumlala neurčitě sama k sobě, když z voru vystoupily a její skelné oči se krátce střetly s pohledem šamana. "Labuť z kostí přece nemůže držet pohromadě... a mrtví nemůžou přežít svou smrt..." bezděčně si při tom na prst namotávala jeden dred.

Šimon.Brugezsi - 24. září 2017 09:14
Šimon.Brugezsi

// ehm.... děvčata? Žijete?

Šimon.Brugezsi - 19. září 2017 16:15
Šimon.Brugezsi

Smrt šamana byla něco, co Stian tak nějak nečekal.
Jasně, vypadalo to zle hned od začátku a u obyčejného člověka by jej ani nenapadlo pozastavovat se nad tím, že takovému zranění podlehl, ale nějaká mýtická bytost, která by se dle vlastních slov měla regenerovat dostatečně na to, aby pro ni takové zranění představovalo jen drobný problém?
Stian díky tomu dost zapochyboval o tom, že je v nějakém "zrcadlovém světě" plném mystiky a nelidských bytostí plném čar a kouzel a zvláštních schopností.
Ovšem pak přišlo něco, při čem si připadal skoro jak ve snách.
Celou situaci kolem šamana, jeskyně, kostěné labutě a nejspíše záhrobí vnímal jako něco, co se jeho osobně nedotýká a jen na to vše pohlíží skrze brýle nebo jak na televizi bez možnosti ovlivnit co se stane. Víc připomínal mátožného ducha, který neví kam jde, co si má myslet a jestli se vůbec jeho mozek bude snažit danou situaci pochopit.
Když vše pominulo a Stian se svými společnicemi znovu stanul před již hmotným, uzdraveným a zcela jistě žijícím šamanem, neměl Stian potuchy, jestli to vše pochopil alespoň z poloviny správně nebo bylo vše zcela nad jeho chápání a vnímání reality.
"Tedy... ehm..." promnul si nejistě krk.
"Myslím, že si příště cestu do záhrobí s klidem odpustím. Alespoň dokud se nebude týkat mé vlastní smrti." poznamenal nakonec, vystoupil na břeh a pomohl i dámám.
"Co bude teď? Je nějaká indicie, kde ty... amulety hledat? Svět je možná malý, ale Země je veliká. I Finsko. Hledat někde tady pár kousků nástěnné bižuterie je mnohem horší, než hledat tu jehlu v kupce sena." nakrčil nejistě nos a obočí.

Pán Jeskyně - 10. září 2017 11:20
Pán jeskyně Ragalt

Nechal se vděčně odtáhnout, občas se to neobešlo bez menšího zaskučení, ale je to pravděpodobné, když z vás valí krve jak z vola. „Jsem si jistý…Nemusíte mít strach…Potřebuje se to jenom zatáhnout…“uchechtl se a odkašlal si znova krev. Vypadá, že přestává být pří vědomí. „Nemějte…strach…“ to už oči měl zavřené a hrudník klesl v posledním výdechu. Sakra…On…je mrtvý?!
Chvíli to tak vypadalo, že je to asi pravda…Venku kvílí jen meluzína, jak se více zvedá vítr, když déšť…nahradil sníh?! Ano, venku normálně sněží, protože se vám může zdát, že teplota klesla o dobrých deset stupňů dolů. Co se to sakra děje?

Před stavením se ozvalo „zabečení“. A znova…A znova! Něco vás jakoby volá. A hele! Venku stojí sob. Možná jinačí trochu tím, že má modré oči, což je u sobů poměrně rarita. Kolem břicha má popruh, na kterém visí šamanský buben a v malém očku zavěšená u něj palička. Pravda, pokud jste se ohlédli…buben ani palička ve stavení nebyly.
Zvíře na vás zafrkalo, snad jakoby jste jej následovali. A tak teda…odejít od mrtvého těla vám to nedalo…zvíře na vás počká, ale brzy jej doženete.
Jdete teda sněhovou „vánicí“, která se venku záhadně rozpoutala. Cesta to není ani krátká, ani dlouhá. Sobovi to nepříznivé počasí nevadí jako vám…Je to totiž opravdu vlezlé, jakoby to chtělo odradit. Ale pokud jste měli takové sklony a sob to zmerčil, tak vás mručením povzbuzoval.

Došli jste ke skalnímu úkazu, který se týčí poměrně hodně vysoko. A pod ním je jezírko, kde je jeskyně. U něj je dřevěný vor a nic víc. Sob se zastavil a najednou se místo něho objevila silueta šamana, která se „vybarvuje“ do posledních detailů. Přes sebe sobí kožešinu a v rukou šamanský buben a palička. „Menší problém…Ale možná vám to bude příhodné… Něco vám mou cestou ukážu…“dodal k ním, poměrně duchařským tónem. A začal tak nějak bubnovat. A poté začal i joikovat ( https://www.youtube.com/watch?v=D_McuNpDA_M –pochopitelně bez piána,domyslete si k tomu jen bubnování, konstantní). Ten joik…Je to ten sámský joik, nefalšovaný a rázný. Nahání husinu, zahřeje na srdci, všestranné cítění. A tak se snaží, něčeho docílit. A k vám…Z mlhy, která halí do záhadného kontextu jeskyni, vyplavala labuť. Bílá labuť. A plave přímo k vám. Ozvala se svým specifickým zvoláním a doplavala až k voru. A šaman po chvilce utichl. „Na vor…“rozkázal, hlas byl rázný. A tak jste se všichni ocitli na voru, který šaman pevnou borovicovou větví, co působila jako odrážedlo, odrazil od břehu. A labuť vyplavala popředu. A jakmile jste vjeli do mlhy…Labuť…se změnila…v KOSTRU?! ( https://static1.squarespace.com/static/537e4a26e4b0b6ab64633fbe/t/55e5a5afe4b0d31ae6ed1de5/1441113520096/SwanOfTuonela.jpg ). No, mohlo by vás to poměrně vyděsit, protože v jeskyni,v té neskrývané mlze, jde cítit taková ta zatuchlina, pach smrti. Kde to sakra jedete?
Šaman totiž vypadá až příliš klidně. Na to, že je to duch…Tady se chová vcelku hodně fyzicky, hlavně dokáže pohánět vor…Takže…To jedete do světa mrtvých?!

Všude je šedo, rytiny na stěnách jeskyně dokážete vidět i v těchto nepříznivých podmínkách pro oči. A kostra labutě roztáhla své kostěné křídla a vcelku strašidelně zasyčela. Vor sebou trochu zaházel, než vjel na břeh. „Jsme tu…“dodal klidně šaman a pustil odrážedlo, aby vkročil na břeh…plno kostí,koster, mrtvých těl. Není to příjemný pohled. A naznačil vám, ať jdete s ním. „Na nic nešahejte a neoddělujte se…Pokud se chcete vrátit do světa živých…“dodal k vám. Varování. A jde dále, občas jste nuceni přeskočit větší kostru a podobně. Až dojdete do jakési síně, kde hoří dokola louče a uprostřed je kamenný sloupek s pěti políčky, kde kdysi něco bylo. „Tady…“poukázal na sloupek. „…by měly být ty amulety, které jsem zmiňoval. Vidíte, že tu nejsou, což není dobré znamení…Tady totiž…“ukázal na stěnu, na které je do kamene a krví zvýrazněn nápis: „Když-li někdo ukradne amulety Rovnováhy, budiž Zemi živých přinesena zkáza.“, je to psáno ve staré laponštině. „…je psáno,co se stane, což není fajn. Ty amulety jsou důležité…“zamračil se. A koukl na labuť, která znova zasyčela. Seveřan jen přivřel oči. A následně je vyděšeně rozevřel. „Ne…Ne,to snad ne…“zavrtěl odmítavě hlavou a přešel k jednomu mrtvému tělu, už napůl tlejícímu tělu bílé vlčice. „Taika…“zašeptal tiše a poklekl. „Mitä tapahtui?“ (Co se stalo?) zeptal se spíše tiše sebe a pohladil zvíře po srsti, z které se uvolnil třpytivý poprašek. On asi přístup dotýkat se, asi měl. A zavřel mrtvé vlčici, dosud otevřené oči. „Anna luonto viedä sinut toiselle puolelle.“ (Nechť tě příroda doprovází na druhou stranu) zašeptal a zvedl se. Povzdychnul si. „No…“otočil se na vás. „To jsem zrovna nechtěl vidět…“dodal a rozešel se za vámi. „Myslím, že je čas jít…“podíval se totiž na prskající a syčící labuť. A šaman vás zahání směrem k voru. Počkal, až se na něj dostanete a následně vlezl taky. A odrazil vor, labuť vás přeplavala a plave před vámi. Ten pocit smrti sílí…Jakoby vám samotní démoni škrábali o oblečení, ten pocit pařátů tam je stále…A téměř se zasekávají ale….mlha ustoupila a vy vyjíždíte z jeskyně…jen…pomaličku připlouváte k břehu, labuť už vypadá jako normální zvíře. A šaman nikde.

Teda… Čeká vás na břehu, ale už v hmotné podobě. Pozoruje vás a hodil vám lano, aby vás přitáhl na břeh. Jde si všimnout, že na břiše má krev…Ale rána nikde, ani jizva není viditelná…

Siiri - 27. srpna 2017 17:05
Siiri

Siiri působila dost duchem nepřítomně, jakoby se jí to celé vůbec netýkalo. V jednu chvíli od ní sice přišlo jakési nesouhlasné odfrknutí - to když šaman mluvil o záchraně světa a jejich údajné účasti v něm - viditelně tomu ale stále nedůvěřovala ani trochu. A přitom zrovna ona měla z nich tří nejspíše největší zkušenost s "nadpřirozenem", pokud se tomu tak dalo říkat... Od mala totiž trpěla příležitostnými záchvaty vidění budoucnosti - lépe se to totiž nazvat nedalo.

Snad právě to byl důvod, proč v půlce kroku cestou ven náhle ztuhla a oči se jí rozšířily, jakoby se snažily zahlédnout víc než jim bylo skutečně umožněno. "Ne, to ne...!" uklouzlo jí zděšeně o setinku vteřiny dříve, než se to celé seběhlo a ona tak už podruhé zděšeně třeštila oči na zakrváceného šamana u svých nohou, nehty si zarývala do dlaní. *Proč to vždycky musí být pravda...?!* prolétlo jí hlavou, než se tedy pokusila pomoci Stianovi odnést šamana dovnitř, přičemž za chůze několikrát zamrkala ve snaze zahnat slzy z očí. Poté couvla, znovu se objala kolem hrudi, jakoby se pokoušela sama sebe uchlácholit.

Yumi - 25. srpna 2017 07:36
Yumi

„Jak se pak dostaneme zpět do našeho světa?“ tíží ji teď hlavně tato otázka. Přeci jen, je docela nefér, že se tu ocitla bez jakéhokoliv jejího svolení a v podstatě na sílu jí tento muž nutí věci, o které se nikdy neprosila.
„A jak se poznají ty magické bytosti? Taky mají třeba paroží na hlavě?“ poťuká si zlehka na vršek své hlavy, aby tak ještě více zdůraznila, co má na mysli.

S lehkým úsměvem přijme hrníček s čajem a chytne ho do obou rukou tak, aby se o něj zahřála. Poslouchá přitom šamana a vnímá vůni čaje, která spolu s párou stoupá z jejího šálku. Přemýšlí…
„V čem se ještě liší magické bytosti od těch nemagických, kromě bývalé možné regenerace? Umí… kouzlit?“ neví, jaké správné slovo má použít. Potřebuje ale spousty informací, aby byla připravená na to, co ji čeká venku. Jestli se na takové věci vůbec dá připravit.
Zadívá se do mapy a zkoumá, zda a kde jsou artefakty zaznačeny. Když vidí Stianovu ruku nataženou směrem k mapě, zvedne ruku v náznaku, ať ještě chvíli počká, než si ji doprohlédne. Poté mu ji podá.
To už se však venku začnou dít docela nemilé věci. Raili ani neví jak, ale najednou před ní leží šaman s rozervaným břichem. Čaj tedy odloží na nejbližší místo a automaticky se k němu skloní, aby mu ránu stiskla tak, aby krev vytékala alespoň o trochu pomaleji „Kde tu máte lékaře?“ zeptá se vyplašeně a vypadá teď ještě bledší, než obvykle, takže svou barvou připomíná list papíru. Snaží se nevnímat fakt, že se právě možná dotýká něčích vnitřností. Místo toho se radši rozhlíží po místnosti ve snaze najít něco, co by šamanovi mohlo pomoct.

Šimon.Brugezsi - 22. srpna 2017 00:26
Šimon.Brugezsi

Stian poněkud nedůvěřivě hleděl na nožík a maso v šamanově ruce.
"Jak vlk? Čekal bych spíš mrkev a trávu." protáhl kysele ústa při pohledu na paroží.
V tichosti si pak vyslechl důvod přítomnosti své i jeho "kolegyň" přičemž na ně několikrát úkosem a tázavě pohlédl.
"Než nastane dlouhá noc? To tedy moc času není. Kolik? 3 měsíce?" podrbal se na zátylku.
"Pořád mám problém uvěřit... nebo spíš zvyknout si, že je tohle... skutečné." pohodil neurčitě hlavou k Luonteho paroží.
"Tři měsíce sotva stačí na to, abych pochopil tenhle svět a ... lidi v něm. Myslím." pokrčil s povzdechem rameny a natáhl se pro mapu, aby se na ni podíval o něco lépe.
Coby architekt se v mapách musel vyznat, i když spíše v těch topografických. Díky tomu doufal, že se v ní snadno a rychle zorientuje.
"Záchrana světa. Nic menšího... jasně." odfkl si pobaveně a pohrdlivě zároveň.
*Ať žijou klišé.* pomyslel si přitom načež hodil tázavý pohled k východu, když zaslechl kravál venku.
Venku byl hned po šamanovy, aby zjistil, co se děje.
*Jednou mě ta moje zvědavost zabije.* problesklo mu hlavou, když spatřil stádo splašených sobů či co že se jim to stalo.
A když před nimi šaman přistál ryjíc ústy v zemi, byl o této své myšlence skálopevně přesvědčen.
"Jo... jasně..." odvětil šamanovy zaraženě neschopen odtrhnout oči od rozervaného břicha a krve všude kolem.
Proč jej chytl za ruce a do stavení jej bez sebemenší námahy odtáhl.
"S tím, že to zvládnete a bude to v pořádku... jste si jistý? Po tom, co jste nám říkal o... problémech nelidí tady?" nakrčil nejistě obočí.

Pán Jeskyně - 21. srpna 2017 20:56
Pán jeskyně Ragalt

Nechal vás, ať se posadíte, či nikoliv, to je na vás. „Není problém…“k bělovlasé dívce. Jak rozdělal oheň bez křesadla je záhadou. Ale asi nějaké to „kouzlo“. A do „konvičky“ si dal směs bylin a lesních plodů z plátěného sáčku a dal to stranou. Menší „hrnec“ a do něj z čutory nalil vodu. A klacíkem hrnec zavěsil na háček, co byl na řetězu nad ohništěm. Aby dal vodu vařit. „Bude to chvilku trvat…Dá si ještě někdo?“zeptal se mile. A usadil se taky na jednu z kožešin, aby vám byl naproti.

„No, obráceně to tak není…Říká se tomu tak obrazně. Je identický, naprosto identický od vašeho světa… Nic není jinak. Teď se nacházíme v laponské oblasti, proto jsme tak trochu od civilizace.“ Pousmál se a z kožené brašničky vytáhl sušené maso. „Dá si taky někdo?“nabídl ještě předtím, než bude vysvětlovat, v druhé ruce puukko-malý sámský nožík. Ale dostatečně ostrý pro ukrátí potřebných věcí. A sám si uřízl plátek, který začal žvýkat. „Anteeksi (Omlouvám se)…Ale mám hlad jak vlk…“zasmál se tiše a žvýká dále. „No. Kde jsem to skončil…Ai jaha! (Ach tak!) už si vzpomínám.“pousmál se. „Města jsou naprosto stejná jak je znáte…Nic rozlišného. Jen se jedná o to, že se zde pohybují magické bytosti, to je asi tak vše, co je tady jiného. Ale vcelku nebezpečného. Protože se může stát, že půjdou proti vám…Jsou tu různí skřeti, trollové, zlí lesní duchové a podobně, tak opravdu dejte pozor…“skoro otcovsky a ukrál si další kousek masa. „Takže se v podstatě nezměnilo nic.“pokrčil rameny a polkl sousto. Zkontroloval vodu a následně si znova sedl. A další plátek.

„A proč jsem vás sem dostal…Jedná se o jeden princip…Tuonela potřebuje pomoc…Poslední dobou se tady dějí zvláštní věci, že Mýty, které vlastně…nejde zabít, umírají. Pokud by je někdo chtěl zabít nebo nějak usmrtit, vymazat z bájí tak by museli najít cestu k Pimeä järvi (Lake of dark, doslova tak nějak, nebo se to dá přeložit jako Temné jezero)….Jenže teď umírají samovolně a nikdo neví proč. Některé Mýty ztrácí sílu regenerace i přes smrtelná zranění a to způsobuje jejich smrt. Myslí si, že mohou vše a najednou PRÁSK! Je po nich…“pokrčil nechápavě rameny a zamračil se. A znova koukl na vodu. „Fajn, už zavařila…“pousmál se a klacíkem sundal kotlík, aby mohl konvičku zalít. A následně dostane Raili hrníček ovocno-bylinného čaje. „Spekuluje se totiž, že někdo ukradl pět posvátných talismanů z Tuonely a roztrousil je po zemi…Ani já jako šaman je nevidím…Nemohu je vidět, něco mi na nich vadí. Ale labuť mi v rituálu seslala znamení…Trojice lidí, která má právě najít ty amulety… A neberte to jako nějakou blbost…Vidíte, že ten transport byl pro vás…Všedňáky,hodně divný…“uchechtl se. „Tak to berte jako nějaký fakt…“znova pokrčil rameny a začal žvýkat další kousek masa. „Amulety jsou popsány v této mapě…Co jsem vám dal…Každý z vás má daný amulet…Měl by vám pomoci se dostat k artefaktům a ty zachránit…Pokud nastane dlouhá noc, jak tomu říkáme, říkává se, že artefakty musí být v Tuonele. Jinak Mýty zemřou…“zamračil se znova. „A to opravdu nechceme…naruší se tím rovnováha ve vašem světě…A to taky nechcete…“zamručel.
„Jedná se teda o takovou menší záchrannou akci…Mohu vám pomáhat, ale moje oči to nevidí..Jsem v tomhle ohledu jako slepý…“

A najednou se zarazil, podíval se směrem ven. Ano, venku je nějaký kraval… „Co se to sakra děje?“šeptnul tiše spíše pro sebe a odložil věci na kamenný „stůl“. A pomalu se zvedl. Zaposlouchal se. „Perkele!“zasyčel přes zatnuté zuby a přešel k věcem potřebným pro šamanismus. A vytáhl…lano? Ano, lano! „Zůstaňte tady…venku to bude teď trochu divoké…“dodal k nim klidně a vyšel ven. A pokřik, v severské sámštině. Co se tam sakra děje? A dusot, příšerný dusot kopyt, funění a mručení zvěře. Někdo splašil stádo sobů? Ale to musí být velké stádo!
Nedalo vám to, prostě…šli jste ven, zvědavost zabila kočku, ale tak…případně můžete zacouvat zpět do stavení. Jenže…
Věci se děly strašně rychle. Viděli jste jen, jak pastevci nahnali vůdčího samce k šamanovi, ať jej chytí lanem za paroží. Správný nácvik měl dokonalý, asi už věděl. Zvíře strhnul stranou, jenže…Ozvalo se zařvání. A šaman nikde?
Ale jo, jen spadl před vás, jak ho skupinka zvířat odhodila do vzduchu. Zem pod ním se barví krví. Pastevci už měli šanci strhnout vůdce stáda, takže zvířata rychle nahnala zpět do ohrady. Šaman se mezitím otočil na záda, čímž jste si všimli, že má hnusně roztržené břicho. Krve jak z podřízlého vola. U člověka by to bylo asi smrtelné zranění. Dokonce se mu spustila krev z koutku úst a začíná nepřirozeně blednout. „No…kuck…Tohle není zrovna příjemné…“hlesl s pousmáním, i když krvácí. Teda, pousmání byla nějaká bolestivá grimasa. „Můžete mě…jen odtáhnout dovnitř? Nějak to sám nezvládnu…Ale budu v pořádku, nemusíte se bát…“šeptnul a odkašlal si krev, která mu v ústech vadila.

Yumi - 19. srpna 2017 11:17
Yumi

Když procházejí vesnicí, Raili si zvědavě prohlíží všechny její obyvatele. Vypadá, že si ani nevšimla toho, že by na ně měli pohlížet s nějakým strachem v očích. Celá tahle situace ji značně fascinuje a ona má dokonce chuť k některým z těch bytostí přijít a sáhnout si na ně, zda jsou skutečné, nebo jestli je to jen nějaká halucinace.
Po cestě se také snaží vzpomenout si, jestli v rámci nějakého experimentování nezkusila nějakou drogu, která by ji podobné stavy vyvolala… Nemohla si však na nic vzpomenout.

Chvíli váhá, než se vydá za šamanem a ostatními do jakéhosi ´teepee´. Stojí na dešti a vzhlédne k šedivé obloze. Vždycky měla ráda déšť a tak jen chvíli stála se zavřenýma očima a nechala dopadat jemně kapky na svůj obličej. Když je znovu otevřela, všichni již byli vevnitř.
Usadí se vedle ostatních v tureckém sedu a rozhlíží se kolem. „Neměl byste čaj?“ zaprosí s roztomilým úsměvem šamana.

Siiri - 11. srpna 2017 21:08
Siiri

Siiri mlčky podala Raili mapu, zatímco se sama pomalu zvedla a oprášila si kolena, ne že by ta zelená od trávy šla moc dolů... Cestou se jen mlčky rozhlížela, skoro až zimomřivě se objímala kolem hrudi. Jo, byla prostě zvyklá na jiné teploty...

Pohledem krátce zalétla k lidem, které míjeli a zkusila něco jako úsměv, no poměrně rychle to vzdala. Jen krátce zvedla hlavu, když zaslechla zvuk kapek, jakoby čekala až jí dopadnou na ramena. Nicméně se neposadila, zůstala stát kousek vedle vchodu.

//geez, tak sorry, že nemám nápad na odepsání... -.-"

Šimon.Brugezsi - 9. srpna 2017 09:19
Šimon.Brugezsi

Stian k vysvětlení neměl co říct. Nejspíš proto, že si vůbec nebyl jistý tím, zda to vysvětlení vůbec pochopil. Rozhodně s tím měl problém.
K omluvě ohledně způsobu přenesení sem jen zamrmlal: "Asi nešlo? Pff..." odfrkl si s jistým pohrdáním i úlevou myslíc na to, že to mohlo klidně proběhnout i hůř.
Při osvětlení, čím je muž zač na něj ale Stian nedůvěřivě pohlédl.
"Šaman?" nakrčil obočí i nos znovu si muže přeměřujíc od hlavy k patě.
"Já o tom teda nic nevím krom toho, co člověk v průběhu života tak nějak okrajově zaznamená, ale nebyli šamani náhodou obyčejní lidé, co se jen oblíkali do kostýmů zvířat a praktikovali přírodní magii?" zeptal se.
"Tedy, aby mě nebylo špatně pochopeno, ale..." ukázal nejistě na mužův zjev a patrné rozdíly od člověka, "ty vaše..." nejistě naznačil rukama parohy, "...a ty... no... chodidla, to nevypadá jak převlek. Spíš bych řekl, že to jste vy a ne kostým na cosplay. Tedy, bez urážky, že nejste člověk a tedy v definici šamana, jak sem si ji do teď přestavoval, ani ten šaman. Spíš něco jak ten... mýtus, jak jste říkal." zatvářil se Stian nakonec nejistě.
Ovšem následoval muže-tvora Luonteho k vesnici.

K názvu vsi neměl co říct. Ostatně, každé jméno města, místa nebo i jen pahorku se odvíjí od nějaké takové příslušnosti, podobnosti nebo proto, že to někdo objevil, založil a podobně. Nedůvěřivých a skoro až nepřátelských reakcí obyvatel si Stian sice všiml, ostatně sám na ně hleděl s podobnou nedůvěrou, ale Luonteho uklidnění dodalo pocit bezpečí i jemu, takže tomu pak už moc pozornosti nevěnoval.
V... "chatě" Stiana překvapilo teplo, které se v ní drželo navzdory tomu, že nebyl zapálený oheň.
Ne že by mu nějak záleželo na tom, aby teplo bylo. Přeci jen, navzdory moderní době a ústřednímu topení v každém domě a bytě, byl to člověk narozený a vyrůstající v severní části Švédska kde i v nejparnějším létě bylo sotva 15°C takže na chlad byl zvyklý a svetr si bral teprve při nějakých -10.

"Abych pochopil to, s tím kde jsme..." podrbal se nejistě na zátylku, když se usadil na jednu kožešinu "po japonsku", tedy na kolena a posadil se na paty, "říkal jste zrcadlová přítomnost. Tím máte na mysli, že vše je tu jak tam u nás, ale zrcadlově obrácené, tedy že se tu jezdí vlevo místo vpravo, nebo jak je to myšleno?" zamračil se přemýšlivě.
"A druhá věc.... ještě jste nám neodpověděl na to, PROČ jste nás sem přivedl." dodal se zamračeným pohledem upřeným na Luonteho.

Pán Jeskyně - 8. srpna 2017 20:17
Pán jeskyně Ragalt

„Můžeš…“odpověděl na Stianův dotaz, jestli se může tázat. A pozorně poslouchá. „Ano, jak říkáš…Svět má více úrovní. Nikdy není jen jedna. Když si to vezmeš ze základního principu, tak je Podsvětí, přítomnost a budoucnost. Vy se právě nacházíte v zrcadlové přítomnosti s tím zádrhelem, že se tu nachází magické bytosti, fungující jako lidé.“ Objasnil hned první věc ohledně úrovní světa.
„Světy jsou propojené…Nacházíte se ve stejném promítnutí, jen jak jsem zmiňoval. S osobami a tvory, co by normální člověk označil jako „mýtus“…“ ukázal prsty pomyslné uvozovky. Potom se podíval na Raili, která vyděšeně a udiveně prskla otázku ohledně toho,co se stalo. „To byl jen transport přes vodní portál. Omlouvám se, že to bylo ZNAČNĚ nepříjemné, ale jinak to asi nešlo…“lehce omluvně kývl hlavou, ale nebyla to ironie, myslel to podle tonu zřejmě zcela upřímně.
Potom se uchechtl. „Řeknu ti to jednoduše. Jsem šaman.“odpověděl prostě a potom se zaměřil na obě otázky,co vlastně byly stejné.
„Tuonela, neboli Podsvětí, místo, kde odchází mrtví, mi dalo znamení…Ale víte co? Následujte mě…Vysvětlím vám to v klidu, tam, kde nebude aspoň pršet…“vzhlédl, protože se nebe opravdu zatahuje. A dost.
No, možná bude bouřka. „Tak pojďte…“vyzval vás a za dusotu kopyt se vydal pryč. Jeho krok je jistý, až je to úctyhodné.

A došli jste společně s šamanem k vesnici. Hodně to připomíná laponskou vesnici Sámů. I ty přístřešky, vypadající jako hodně bytelné týpí. Pastevci sobů, které nahání velké stádo do ohrady. Děti radostně pobíhají kolem a hrají si. Ženy si povídají a starají se o domácnost. Jen se na vás vesničané podívali, případně to krátce utichlo. Pozorují vás, ženy stahují své děti k sobě a muži automaticky sahají na dlouhé nože,co mají u sebe. Ale gesto šamana, který je lehce pohl rukou, je uklidnilo. A vesnička začíná zase žít svým životem. „Vítejte ve vesničce Mäntymetsä (Borovicové dřevo). Ten název je dán proto, že kolem vesnice se rozprostírá velký borovicový háj…“dodal šaman a vede vás k jednomu tomu stavení. Dřevěná konstrukce je potažena kůží, asi sobí. Ale má to dvířka, což je fajn. Otevřít a nechat vás vejít. Právě včas. Jak vejdete, tak se o kůži rozeznělo bubnování kapek deště.

Kruhový prostor,dost velký. A uprostřed ohniště s odvětrávacím otvorem u zdi, který se dá zaklopit. Placaté kamenné desky, fungující možná jako stůl. A kolem ohniště plno sobích kožešin, asi pro spánek nebo sezení, vypadají dost pohodlně. A na trámech u jedné stěny visí kožešina a další věci, vypadající skoro rituálně. A nejde si nevšimnout, pod tím visícím oblečením- šamanský buben a opeřená palička pro bubnování. „Tak vemte si místo..."pousmál se a zavřel za nimi dveře. Kupodivu na to, jaká je kosa venku, tu je příjemně teplo, i když nehoří ohniště.

A vyčkává, než se usadíte.

Yumi - 5. srpna 2017 07:48
Yumi

Raili chvíli leží bez pohybu na zádech a snaží se dohnat ten dechový deficit, u kterého má pocit, že ho přeci musí mít. Hruď se jí divoce vzdouvá a ona se po chvíli rozhlédne po svých společnících, aby zjistila, jak jsou na tom oni.
Jakmile si je jistá tím, že už se zvládne pohnout, pomalu se posadí na paty. Pohled jí padne na muže, kterého viděla i předtím, teď však byl… no, zvláštní je poněkud slabé slovo. „Co to doprdele bylo?“ vypadne z ní a měří si muže zamračeným pohledem, jakoby mu to dávala za vinu.
„Kdo ksakru jste?!“ zeptá se ho ostře, jakoby si už nepamatovala, že se jim to před chvíli snažil vysvětlit.
Když muž vysvětluje, že se v podstatě dostali do jakéhosi jiného – přesto stejného – světa, nevěřícně kroutí hlavou. Mysl to nebere. Takového blázna ještě dlouho nepotkala…

Přesto jí to nedá se nezeptat „Co po nás vůbec chcete? Co máme dělat zrovna tady? A proč zrovna my?“ to už se jí daří se i pomalu vyškrábat na nohy, aby tak měla lepší startovací pozici v případě nutného útěku.

Otočí se na Siiri „Samozřejmě, že umím Finsky. Žiju tu celý život, s babičkou jsem ještě mluvila i starou finštinou.“ Natáhne k ní ruku, jakoby se chtěla podívat do mapy.

Siiri - 2. srpna 2017 21:23
Siiri

"V pořádku?! Tomuhle se říká v pořádku?! Vždyť jsme se m-" doposud zakřiknutá a nejspíš dost překvapená Siiri se pustila do Luonta hned okamžik potom, co se probrala, zvedla se na všechny čtyři a dokázala se nějak nadechnout. Nicméně slova jí poměrně v úleku došla v okamžiku, když se zvedla do kleku a podívala se po Luontovi.

!U všech bohů!" vyjekla, přepadla na zadek a málem znovu spadla do vody. Luontovo osvětlení vnímala jen napůl, pohledem stále hypnotizovala mužova kopyta a paroží. *Takže... jsem nezahlédla jelena...* Tak tak zahodila svitek, který jí málem přelétl přes rameno a málem přistál ve vodě.

"Uh..." rozpačitě se zadívala na mapu, z níž nerozumněla ani slovo. Její finština byla dost pofidérní... "Umí... někdo z vás finsky...?" hlesla, ona sama se uchylovala k angličtině, občas s lehce italským přízvukem/výslovností.

Šimon.Brugezsi - 2. srpna 2017 00:05
Šimon.Brugezsi

Stian reflexivně zaujal pozici na všech čtyřek s nutkáním vyzvracet ze sebe nadýchanou vodu. Ovšem jen co zjistil, že žádná není, toto nutkání nuceně potlačil a ohlédl se po okolí a svých „kolegyních“.
„Jste v pořádku?“ vydechl starostlivě a svalil se na zadek, aby si dal oddych a setřásl ze sebe ten nepříjemný pocit utonulého, který ho jen pomalu opouštěl.
Když se za ním ozval hlas muže, který tohle všechno zpískal, polekaně se ohlédl. A první co spatřil byl mužovy nohy.
Nebo tedy spíše jelení, jak se zdálo. Teprve když Stianovy oči začaly putovat vzhůru si ty jelení nohy spojil s lidským tělem a mužem, který je sem přivedl. Po tom, co už zahlédl nohy ho paroží až zas tolik nepřekvapilo, i když mu na nich zrak ulpěl na delší dobu, než by asi bylo společensky vhodné.
A zatímco pak muž v kostce shrnul, co se stalo, zvedl se Stian pomalu na nejisté nohy přičemž si uvědomil, že vlastně ani není mokrý, i když by asi měl být.
Nedůvěřivě pak na muže hleděl, než ten domluvil a předal jedné z dívek svitek s mapou, do které jen letmo nahlídl, protože v tuhle chvíli ho nezajímala tolik, jako muž a jeho... zvláštnosti, kterými byl obdařen.
„Mohu...?“ nakrčil Stian nejistě obočí a když mu bylo, pokud mu bylo, dovoleno, opatrně a s jistým strachem si na mužovo pařoží sáhl hledaje, kde a jak je s hlavou spojeno. Aby zjistil, jestli to není prostě jen další část toho podivného vtípku, o kterém byl pořád ještě více méně přesvědčen. Nebo se o něm alespoň jeho racionální podvědomí snažilo přesvědčovat.
„Tedy...“ poodstoupil na krok či dva, aby měl pomyslný prostor vstřebat, co se nyní dozvěděl a viděl.
„Jestli... to chápu... dobře...“ zamračil se zamyšleně, když se mu začalo dostávat slov, „opravte mě, jestli se pletu, ale... jak jsem vypochopil, svět má vícero úrovní bytí? Lidé žijí v jedné úrovni a jen ve vzácných výjimečných případech se někomu podaří nahlédnout do jiné... sféry, ano? A vy jste teď udělal to, že my tři,“ pohlédl na své dvě společnice, „do jedné z těch jiných sfér nejen vidíme, ale i se v ní pohybujeme? Spolu s naším... lidským světem?“ zatvářil se pochybovačně, zda se vyjádřil správně nebo jestli vůbec alespoň přibližně pochopil, o co tu jde.
„Teď jsou pro nás váš svět a náš svět propojené nebo jsme zcela jen ve vašem? Tedy... aby bylo pochopeno... ono by asi bylo fajn žít ve světě mýtů a legend, ale v tom našem světě mám povinnosti a závazky, ke kterým se za nějaký čas musím vrátit. A v té vsi... Vesilahti? Mám tam motorku. Mám ji rád, stála mě dost a ještě ji nemám zcela splacenou...“ zatvářil se rozpačitě a nešťastně zároveň.
„A ještě.... jeden dotaz...“ naklonil tázavě hlavu ke straně a podezřívavě se na muže zamračil.
„Proč?“ zeptal se prostě.
„Proč jste nás sem vlastně přivedl?“ dodal pro upřesnění.

Pán Jeskyně - 1. srpna 2017 22:28
Pán jeskyně Ragalt

Trvalo to opravdu jen chvilku, ale i tak… Řeka vás vyvrhla na břeh, zvláštní, že oblečení máte suché. Vždyť…Jste v tom samém lese?! Vypadá to tak, jakoby jste se spíše probrali ze snu, jenže… „Tak vidím, že jste došli v pořádku…“ozval se hlas muže, kterého jste potkali předtím, než jste padli do vody. Jenže, vypadal jinak.
Na obličeji měl znaky severských run a kolem očí černé malování, co vlastně tvořilo jakousi „škrabošku“. Na krku měděný amulet v podivném znaku. A nyní mu chybí svršek, že má přes ramena přehozenou sobí kožešinu. Hlavně si jde všimnout tetování, co má na hrudi a pažích-vypadá to jako severské vyobrazení legend a bájí, interakce s přírodou.
Ono by vypadal vcelku normálně, jen…kdyby neměl kopyta a paroží, za které by se ani dvanácterák nemusel stydět!

„No, než se zeptáte,co se tu děje, objasním vám to nějak ve zkratce…Dostali jste se do úplně stejného světa, jako znáte…Normální města, lidé a tak dále a tak dále…“odkašlal si. „Jenže to má háček…Ti lidé…nejsou úplní lidé..Jsou to bytosti z legend, však sami poznáte…“zaculil se. „Je to taková…oživlá kniha bájí a legend, kdybych to tak nazval…“zasmál se. „Však uvidíte sami…Jen ale varuji…“podíval se na vás. „Některé bytosti jsou poměrně nebezpečné.“dodal a…zajoikoval! Opravdový nefalšovaný sámský joik. To už se v této době opravdu jen tak nevidí. A z nebe se snesl znova ten havran. A ten má něco v zobáku, nějakou ruličku.
„Tohle by se vám mohlo hodit…Ottaa kiinni! (Chytej!)“ a hodil ruličku Siiri.
Kdyby jí rozbalila, je to mapa, psaná starou laponskou finštinou. „Snad to přečtete, novější vydání není…“uchechtl se šaman.
Ono, vypadá to, že jednotlivé oblasti, města jsou zaznamenány tak, kde se nachází jaké bytosti a jestli je oblast nebezpečná…Takže to muselo mít nějaké základy!

„Nyní…pokud mi chcete položit nějaké otázky, tak sem s nimi!“zasmál se a vyčkává.

Siiri - 1. srpna 2017 22:15
Siiri

Siiri se bezděčně ošila, když se po ní muž podíval, zároveň se ale zmateně ohlédla po muži ze své skupinky, jakoby sice něco takového čekala, ale stejně ji to udivilo.

Popravdě ani netušila, co jí přimělo udělat ten krok kupředu, bylo to jaksi instinktivní. Za sebou sice slyšela zvuk prchajících nohou, ale nějak ho vytěsnila, větší pozornost věnovala mužovým slovům. Zároveň měla pocit, jakoby se jí to jen zdálo, ona ale neměla nějaké velké množství snahy se z tohoto "snu" probrat.

Víceméně zareagovala, až když zaslechla své jméno - skoro polekaně trhla hlavou, až jí korálky ve vlasech zacinkaly o sebe a poněkud rozšířenýma očima se podívala po dredatém muži, než pomalu natáhla ruku a amulet si vzala. "Od-odkud mě znáte?" hlas jí zakolísal, ale když se jí odpovědi nesdostalo, sklopila pohled k amuletu, poměrně se zájmem si ho prohlížel. *Cože? Vločka...?*

Zmateně se podívala po Luontovi při jeho vítejte, nechápala... a pak slabě vykřikla, když jí cosi podrazilo nohy a ona se ocitla pod hladinou. *Jestli je tohle sen, měla bych se rychle probudit!* Doslova cítila, jak se nadechla vody... a pak nic.

Yumi - 1. srpna 2017 22:07
Yumi

Raili si zvědavě prohlíží kupu poskládaných dřívek a přemýšlí, co se asi skrývá pod nimi. Chce to ale skutečně vědět? Po chvíli přemýšlení se rozhodne, že snad radši ani ne. Z takových věcí měla odjakživa respekt, ačkoliv sama sebe snažila přesvědčit, že nic „nadpřirozeného“ není, že vše má racionální vysvětlení, které jen ne vždy je zjevné.
Přesto, podobně jako Stian, snad jen pro jistotu vezme nejbližší klacík a položí ho na tu horu před nimi. Ještě chvíli se dívá skrze mezírky, ve snaze nahlédnout až do středu celé kupy dříví, nakonec ale jen pokrčí rameny a vydá se skrz les za ostatními.

Čím déle pak poslouchá muže, tím širší má na tváři úsměv. Z toho kouká pořádný zážitek! Jako malá milovala severské legendy, hlavně ty o Vikinzích. A teď to skoro vypadá, jako by podobný příběh měla prožít ona sama.
Přesto ač se jí mužovo vyprávění líbí sebevíc, přistupuje k němu dost kriticky. *Žádná kouzla přeci nejsou* snaží se přesvědčit samu sebe. *Slyšela jsem, že havrani se dají docela dobře vycvičit.* přemýšlí dál, když sleduje toho majestátního ptáka na jeho rameni.

Modrý plamen se jí líbí, připomíná jí její barevný proužek ve vlasech. Hned přemýšlí, jaké sloučeniny jsou zapotřebí k tomu, aby měl oheň takovou barvu. Klekne si blíže k plamenům a natáhne k nim ruce, jako by se chtěla ohřát. Zhluboka se nadechne té příjemné vůně. To už ovšem muž začíná rozdávat jakési amulety. S tázavým pohledem opatrně vezme ten svůj a téměř automaticky si ho pověsí na krk. Vezme ho do ruky a zkoumá obrázek vyrytý – nebo snad vypálený, na sobím parohu.
*Slunce… Jak příhodné* usměje se sama pro sebe a podívá se na oblohu, jakoby teď očekávala, že bude zářit ještě intenzivněji.

To už se však začnou dít mnohem podivnější věci, než na jaké byla psychicky připravena. Nepatrně se zamračí a zkoumá své společníky, jestli vidí i cítí stejné věci jako ona. Než se však stihne zeptat nahlas, obklopuje ji voda a ona najednou zjistí, že nemůže dýchat. Vyplašeně se snaží v návalu zoufalství něčeho zachytit. Než však stihne vymyslet, jak se z téhle situace dostat, obklopí ji temnota…

Šimon.Brugezsi - 1. srpna 2017 21:45
Šimon.Brugezsi

Stian chtěl namítnout, že natáčet lze cokoliv, ale uveřejňovat lze jen se souhlasem natáčených nebo něco v tom smyslu. Alespoň tak přeci funguje mezinárodní právo, no ne?
Než ale cokoliv řekl, telefon zaprotestoval, že víc už se do jeho paměti nevejde a odmítl uložit již natočené. To Stiana dost překvapilo takže se chvíli zaobíral telefon zjišťujíc, proč je paměť plná, když by měla mít více než dostatečnou kapacitu. Ovšem dával pozor i na to, co muž s havranem říká, přičemž několikrát zvedl tázavý a dost často i nechápavý pohled.
Když došlo na řeč „o bláznech“, neubránil se pobavenému úšklebku. Minimálně on sám začínal uvažovat o tom, zda je tohle jen nějaký vtip, skrytá kamera a nebo zda není na čase použít telefon i tak, pro co byl primárně určen. Tedy k zavolání někomu.
Konkrétně ideálně psychiatrovy.
Ovšem k něčemu takovému se neodhodlal a to z několika důvodů.
V prvé řadě byl Stian dost zvýdavý člověk a to natolik, že jej jeho zvědavost párkrát přivedla i do problémů. Ovšem starého psa novým kouskům.... však to znáte.
Za druhé, když se muž zmínil o čarodějnictví a legendách, skoro stydlivě Stian v duchu připustil, že jej tato oblast do určité míry zajímá. Nikdy se jí nevěnoval do hloubky, nepraktikoval rituály, nevzíval démony a podobné věci tak jako ti, co se těmito věcmi skutečně zabívali, ovšem z oné zvědavosti si udržoval určitý všeobecný přehled majíc na věc vlastní názor. A to takový, že vyloučit něco takového ani věda zcela nedovede.
A co se legend týkalo, i ty jej zajímaly coby náruživého čtenáře bájí a pověstí snad ze všech končin světa. Pravda, o těch Finských, navzdory tomu, že to byl soused jeho rodné vlasti, toho moc nevěděl. To už spíš o těch profláklejších starořeckých, ale i tak. Kupříkladu o Labuti a jejím duchovním významu něco malého věděl.
Když přišlo na výzvu ke kroku ku předu, měl již Stian mobil schovaný zpět v kapse a snad s drobným zaváháním ku předu vykročil. I kdyby se mělo jednat o nějaký žertík, proč kazit zábavu?
Než pak vyrazil s mužem i ostatními k řece, zastavil se na chvilinku u hrobu, a snad jen pro jistotu a klid duše, pro případ, že by alespoň něco malého bylo ve vyprávění pravdivého, sehnul se pro jednu větvičku, kterou na hrob položil, aby se vyhnul zmiňovanému prokletí.
Že je tahle skoro přízračná událost realitou jej takřka přesvědčilo, když muž „rozdělal“ oheň, ale přeci jen ve Stianovy ještě stále zůstával jeho chladný racionalismus, který ho přesvědčoval o tom, že s trochou chemie se dá udělat ledajaký ohnivý trik. A nejen ten.
Když ale po zaříkání začala bublat voda, v které zjevně před tím nebyly žádné hadičky, které by nyní jen pouštěly do vody vzduch a nutily ji bublat, začal pochybovat o své příčetnosti.
„Hmm... díky...“ hlesl zaskočeně, když si od muže převzal talisman.
„Vlk by nebyl?“ zamumlal sotva srozumitelně zvýdavě si věc ve svých rukou prohlížejíc.
Zcela jej tak zaskočilo, když mu byly podraženy nohy a on spolu s ostatními skončil ve vodě. Okamžité zděšení a pocit tonutí jej reflexivně nutilo plavat vzhůru za světlem, ale síla, která jej stahovala dolů byla silnější než jeho paže.
V poslední chvíli, než ztratil vědomí, mu ještě hlavou problesklo, že tohle asi nebude z nejvydařenějších skrytých kamer, co jich ve světě je.

Pán Jeskyně - 1. srpna 2017 21:12
Pán jeskyně Ragalt

Muž se na vás podíval a pousmál se. Všiml si, že ho Stian natáčí. „Ale,ale…To se nedělá, natáčet bez souhlasu natáčeného…“zaculil se a luskl prsty. Zvláštní, že havran na to zakrákal a roztáhl křídla. To byl tak cvičený, jak muž luskne prsty, že zakráká? Možná, že jo. Jenže…kdyby obraz na telefonu nezačal zrnět doslova a nenapsalo, že paměť je plná a že soubor nebude uložen. „Příště se zeptej, pokud budeš chtít něco takového udělat…“znělo to jako rada od mentora.
Podíval se krátce po Siiri a pousmál se. „Historická akce? Ei. (Ne)“ odpověděl krátce,ale stručně. A následně se podíval na Raili a usmál se. „Legenda o jedné čarodějce… Kdysi dávno jeden muž uzavřel dohodu s čarodějkou, že její tělo pohřbí na hřbitově do svítání, aby její tělo nespatřilo sluneční světlo…Muž souhlasil a tak tedy se snažil se svými přáteli dohodu splnit…Ale nestihli to…Čarodějnice ulehla ve věčný spánek, předtím jestli pronesla kletbu, že každý kdo projde musí dát na její hrob větvičku, aby předešel prokletí svého života…Jenže muži se sebrali a odešli, kromě toho, co s ní uzavřel dohodu…A zakryl její tělo tak, jak jde vidět dnes…A na tuto legendu vzpomíná zvíře, které tomu bylo přítomno…“pousmál se a koukl na havrana, který se na vás podíval a zakrákal.

„Je fajn, že jste se dostavili…Není to opravdu náhoda, že vás tu něco…dejme tomu táhlo…“uchechtl se. „Jde o jednu věc a dost podstatnou, jak pro tento svět, tak i jiný…“slovo „jiný“ spíše zaniklo v zakašlání. „Nevím, jak moc se věnujete čarodějnictví, legendám a podobně…teď mě možná budete mít za blázna, ale jinak by vás Tuonelan joutsen (Labuť Tuonely) nevybrala. To, že jste se tu objevili, je znamení. Znamení možného poznání…Pokud chcete jít, udělejte krok dopředu…“dodal a čeká…
Vy tři jste vykročili, ale Bjalkirm ne. Ten spíše couvnul a rozběhl se pryč, zase zpět. „Slabá vůle…“zamručel chlápek a podíval se na vás, pousmál se. „Tudíž…Následujte mě.“ Vyzval vás a pomalu vyšel vstříc lesu.
Les je hustý a krásný, opravdu severská příroda, jakou si člověk může přát spatřit. Možná by se dalo přirovnat k laponskému severu. „Víte…Ono se může stát, že jakési legendy se…dejme tomu pomatou a skončí ve světě lidí…No, dejme tomu tak, že to, že tu jsem a vy taky…není jen tak…Dejte třeba tomu tak, že jsem zmíněná Labuť… Víte, k čemu labuť funguje na Sibiři, ale i u Sámů?“ nechal vás chvíli přemýšlet. „Byly a vlastně jsou…to šamanské zvířata. Doprovázela prvního šamana,co se odvážil vkročit do Tuonely, což je místo, kde odchází mrtví, a taky ho doprovodila zpět. Labuť pro šamana znamená fázi Podsvětí.“odpověděl na svou otázku, aby vám to objasnil.

Jdete podél mohutné řeky, co tu teče. A vede vás za Vesilahti. Tam na vás vykouklo zhaslé ohniště. Muž zalovil v kapse a něco vhodil do ohniště, že najednou se rozhořelo, když „blaflo“. Jenže hoří ledově modrým plamenem? Jak to udělal? Nějaká chemikálie?
„Tuonela má pro vás asi velice dobrý důvod, že toto dělám…“dodal k vám a otočil se.
„Svou pravou podobu vám ukážu až na druhé straně…uvidíte…“pousmál se.
Z ohně jde cítit směs bylin, hlavně převládá borovicové jehličí a šalvěj. zvláštní. Co to ten chlápek dělá? Něco odříkává ve finštině, chladné finštině.
„Teko pääty tarinoiksi…Noissa maissa messäsissä…“přešel do tiššího hlasu a zavřel oči.
„Vesilahen…veräjillä…“šeptnul do větru, co se prohnal kolem vás…Najednou jakoby zem slabě zavibrovala, ale odeznělo to. Hladina řeky se začíná podivně čeřit a bublat.

„Brány jsou otevřené…“dodal chlápek a otočil se k vám, pousmál se. Něco drží v ruce, vypadá to jako amuletky.

„Siiri…“pokynul ať k němu předstoupí. Jak zná vaše jména? Vypadá to jako rituál.
„Lumikide…Sněhová vločka…Talisman bude mít sílu pracovat se sněhem v malé míře, spíše bude pomáhat při extrémních mrazech, že neumrzneš…“ a předal amulet ze sobího parohu na lněném lanku.
„Raili…“vyzval druhou ženu a znova pokynul. „Aurinko…Slunce…Budeš snadněji regenerovat svou sílu,kterou můžeš převést na léčení drobných poranění či nemocí…Nebudeš se cítit unavená, jak bude Slunce na obloze…“ a předal další amulet.
„Stiane…“a vyzval jediného muže z vaší skupiny. „Poro…Sob…Amulet ti předá sílu a pohotovost, rychlost toho zvířete…Dokonale budeš znát místní lesy. Pomůže ti najít cíle a případně varovat ostatní před nebezpečím…“a opět předal.

„Nyní jsou karty rozdány…Doslova…“zaculil se. „Dejte tomu, že vaše labuť…ehm…Labuťák se jmenuje Luonto…Tervetuloa! (Vítejte!) “zasmál se a tleskl…
Čímž vám něco podrazilo nohy….

A vy jste skončili ve vodě, jenže…Něco vás strhnulo ke dnu a vám se rozestřel po mysli blackout.

1 2


↑ navigace

Záložková navigace

Buri's blog