Stínohra (1. strana) | Herna - Aragorn.czHerna

Stínohra

Pán Jeskyně:

Katanga

Systém:

ORP

Nové příhlášky:

Nepřijímáme

Popis jeskyně:

Jsou stíny, které jsou hlubší než jiné…
Temné městské drobrodružství plné napětí, mystiky i akce. Dokáže hrdina bojovat se stíny, aniž by ztratil svůj vlastní?

Klíčová slova:

magický realismus, stíny, město

Jaké hráče:

Soukromá hra.

Nástěnka:Zobrazit/skrýt Nástěnku

Pokoj

pokoj Na širokém parapetu sedávala. Přitáhla si kolena k hrudi svým typickým způsobem, zapálila cigaretu a koukala se z okna, deset pater dolů do ulice. Popel klepala do květináče s justícií. Květina tam pořád stála, ale jako by jí Annina přítomnost a popel taky chyběly. Odkvétala. Na matraci na zemi ležela ledabyle pohozená deka, jako by se její majitelka měla večer vrátit a zase se do ní zabalit. Pod polštářem její pistole. Proč ji Anna vlastně neměla ten večer s sebou…? Theo bydlel v obýváku s kuchyňským koutem, jediný samostatný pokoj v bytě si zabrala Anna. Málokdy se ale zavírala. Občas chodila v noci k bratrovi na gauč a spala s ním. Když byl mladší, a i v dospělosti. Pořád tu ještě voní její cigarety, šampon, lehký tropický parfém. Annina vůně nasákla do stěn, do sešlapaného koberce, do jemných, pavučinami opředených záclon. Co když někdy zmizí?

Anna

Anna Říkala mu bráško a přitahovala si ho k sobě, když mu bylo nejhůř. Vykloubila prsty klukovi, který si na Theodora ustavičně ukazoval a smál se mu. Učila ho, že svět je zlý a je nutné se v něm umět ubránit. Ona měla ostré lokty, suchý humor a zbrojní pas. Theodor měl hlavu. Mámu a tátu Theodor skoro nepamatuje. Oba rodiče mu zastupovala Anna. Nemluvila o nich. Když se Theo zeptal, zapálila si cigaretu a sedla mlčky na parapet. Měla ráda ticho. Ráda poslouchala zvuky města nerušené umělou hudbou a slovem. Když už byla dospělá, pořídila malý byt a velké dluhy, aby v něm mohla s Theodorem bydlet. Byl to byt zubožený, ponurý, ale byl jejich. Anna byla minimalistická. Holé zdi, matrace na zemi. Až s Theodorem začal přicházet do bytu luxus. Pohovka. Lampičky. Mikrovlnka. A květina na parapetu. Dělala pro nějakou organizaci v Podzemí. Moc o tom nemluvila. Nesměla. Chodívala domů uštvaná, někdy ani nespala. Lehávala k Theodorovi na pohovku a poslouchala jeho dech. Mohl se o ni začít starat tak, jako ona o něj. Anno. Proč jsi musela zemřít?
Hráči: (1/1) Deilen

Fórum ⇓

Pro přidání příspěvku je třeba se nejprve přihlásit a být registrovaný v této jeskyni.

1 2

Theodor "Sho" Smutný - 11. března 2018 12:30
Theodor "Sho" Smutný

Poslouchal Marka a slova nepřítele se mu zarývala přímo do jeho srdce. Prozatím ho nemohl považovat jinak, než za zrůdu určenou k záhubě. Theodor si dobře uvědomoval, že nad ním má veškerou moc a jediný přehmat, či špatné rozhodnutí ho může stát opravdu život. Zároveň si však kladl otázku, co mělo všechno tohle znamenat.
Andělé, stíny, světloplachost. Opravdu mohl na světě existovat ještě někdo, kdo mohl milovat Annu ještě víc, než doopravdy on? Mohl opravdu věřit jeho slovům? Zhluboka se nadechne a zavře oči – snad ve snaze jeho slova vstřebat a uchovat v nitru sobě samém.

„Svět je zlý, Theo, musíš být na něj také.“ Řekla mu Anna rázně.
„Tyhle lokty, které máš, musíš použít k tomu, aby ses ubránil, jinak nemáš šanci přežít!“ Chytla ho za ruce a mírně s ním zacloumala, Theodorovi to bylo nepříjemné, ale nemohl sestře odporovat, protože moc dobře věděl, že má pravdu a jediné co považoval za důležité, bylo to, že mu na Anně záleželo a jí na něm také. Měli jeden druhého a nikoho dalšího.
„Ten kluk už ti nebude činit potíže, ale slib mi, že už se dokážeš sám rvát. Přesně, jak jsem tě to učila.“ Nakonec ho pohladila po vlasech a vlepila mu pusu na tvář.


Trhne sebou a otevře oči dokořán, načež se i prudce posadí. Tu ulici poznával, byla to přesně ta, kde se včerejšího večera vyboural. Zkřiví tvář do zhnusené grimasy a okamžitě se postaví na nohy, snad proto, aby se dostal dál z dosahu těch odporných krys. Protáhne se a na tváři se mu objeví úsměv, že nic zlomeného nemá. Prohmatá ještě rychle kombinézu v místech, kde by měl mít důležité osobní věci.
„Tak tohle mám.. Nastartuješ, nevypadáš příliš poškozeně...“ Pronese k motorce, kterou zvedne ze země.
„Musím odsud zmizet. To hodně rychle,“ Pronese sám k sobě a po více, či méně neúspěšných pokusech nakonec motorku nastartuje: „Po opravě plechů bude zase jako nová. To není sebemenší problém. A teď pro trávu, potřebuji si zahulit.“ Nakonec se rozjede směrem k místu, kam měl namířeno před nehodou.

Pán Jeskyně - 10. března 2018 18:43
Pán jeskyně Katanga

„Ty nevíš nic,“ řekl Marek temně. „Jsi jen arogantní lůza, která má plnou hubu řečí, neschopná poslouchat, neschopná porozumět, zaslepená tím, že ti umřela sestřička.“ Odložil misku s polévkou a vstal. Založil si ruce na prsou a přohlížel si Theodora. V jeho postoji se něco změnilo. Oproti tomu, jak Marek vyhlížel teď, byl předtím vlastně celkem laskavý a milý. „I já jsem Smutýnku miloval, víc než si chceš připustit. Nejen za to, že to byla žena, ale protože to byla cenná bytost. A nejen za to, jaká byla, ale i za to, co dělala. Zachraňovala stíny, dělala nám dvojího agenta, donášela nám od Andělů informace, díky kterým... ale to bys nepochopil. Vlastně to ani vědět nepotřebuješ.“ Marek se zle šklebil. Měl nad Theodorem navrch. Stál tam nad ním a opovrhoval jím.

Pak ale vzal ze stolu panenku a z jehelníčku vytáhl dlouhý stříbrný špendlík. „Mám tě dost. Běž si hledat na vlastní pěst. Ale až z tebe udělají Světloplachého, nelez za mnou.“ A precizně zasunul špendlík panence do hlavy.
Theodor ztratil vědomí.

_____

Probudil se na tvrdé zemi, v prachu, odpadcích a střepech. Slyšel šum řeky a pískání pouličních potkanů, odporných zvířat, která si jen kousek od Theodorova obličeje pochutnávala na těle svého zemřelého příbuzného.
Theodora bolela hlava jako po kocovině, zdálo se ale jinak, že je celý v pořádku. Nic zlomeného ani pohmožděného, mohl se celý hýbat dle libosti. Copak to mohl být jen sen?
Rychle zjistil, že leží vedle své rozbité motorky na nábřeží, přesně tam, kde měl s tajemnou Zuzanou nehodu. Kombinéza, telefon, peněženka, všechno měl na svém místě.

Theodor "Sho" Smutný - 4. března 2018 20:15
Theodor "Sho" Smutný

Tohle byla otázka na kterou nedokázal Theodor odpovědět, byť by si ze srdce nejvíce přál odpověď najít co nejrychleji, nedostávalo se mu jí. Otočí hlavu a dlouze si povzdechne, jakoby poprvé nevěděl, co má odpovědět. Dlouze se nadechne a nakonec se na něj podívá dost zlostným pohledem:
„Marihuanou si mozek neodváříš,“ vyštěkne na něj: „Umím používat hlavu, takže brzo najdu způsob, jak najít vraha Anny. To se neboj.“ V žaludku mu zakručí a polkne vzápětí sliny, které se mu vytvoří v ústech. Marek mu způsoboval pocit hladu snad ještě větší, než ho měl on sám. Snažil se nedávat na sobě nic znát.
„Jasně, taky proto, že to byla žena. Taky velice pěkná žena.“ Povzdechne si: „Víš snad něco, co nevím já?“

Pán Jeskyně - 2. března 2018 08:30
Pán jeskyně Katanga

Marek pozorně poslouchal Theodorovo povídání o Anně a obočí mu poskočilo vzhůru. Když pak Theodor domluvil a požádal ho o trávu, zvedl obě ruce z panenky a promnul si špičkami prstů kořen nosu. Vypadal pobaveně. „A jak chceš toho svého domnělého vraha najít? Tím, že po mně budeš štěkat a u toho si odvaříš mozek marihuanou? Blahopřeji, to se pak možná s Annou i uvidíte. Pozdrav ji pak ode mě, moc mi chybí.“ Markovi okapávala ze slov pobavená, zlá ironie. Odložil panenku na stůl a vývar, který přinesl, začal před vyhladovělým Thedodorem sám jíst.
„Zmýlil jsem se v tobě. Nejsi vůbec jako Smutýnka. Byla sice trochu tvrdohlavá a ukvapená, ale ani zdaleka u toho nebyla tak protivná jako ty. Mimo to se na ni koukalo líp... a vůbec se s ní mnohem líp pracovalo,“ dodal Marek provokativně mezi lžícemi a olízl si horní ret.
„Z faktického hlediska to sebevražda byla,“ poznamenal pak, ve vzduchu však viselo nevyřčené ale.

Theodor "Sho" Smutný - 26. února 2018 09:48
Theodor "Sho" Smutný

Má mě v hrsti, ale ne na dlouho.
Theodor chápal správně postavení, které mu stanovil Marek. Nelíbí se mu však, že ho má až takhle v hrsti a jediná možnost byla ukrást panenku a pohřbít ji někam hodně hluboko. Musí však získat Markovu důvěru, aby ho vůbec nepodezříval a zjistit, kdo je tohle vůbec zač.
Prozatím jsem v bezpečí, musím být opatrný a uvažovat.
Několikrát se dlouze nadechne a podívá se Markovi do očí, načež pouze zakroutí hlavou. Mluvit o Anně znamenalo pro něj pořád bolestivé téma a nechtěl se o tom s nikým bavit. Teď mu nezbývalo nic jiného, než kápnout božskou. Vztek v Theodorovi narůstal do nezměrných výšin – pořád se ale snaží zůstat v klidu:
„Řeknu ti to,“ Procedí skrze zaťaté zuby a pokusí se pohnout: „Anna byla moje sestra, můj sourozenec a někdo, koho jsem upřímně miloval. Najdu toho, kdo zabil mou sestru a zaplatí za to vlastní krví. Ať si na fízlárně říkají co chtějí, sebevražda to nebyla. Co Anna pro mě znamenala? Víc, než tušíš. O své práci se se mnou nebavila. Nikdy nechtěla.“
Odvrátí od něj pohled a vycení zuby, jak se snaží ovládnout zadržovaný vztek.
„Nemáš kousek trávy?!“ Zeptá se ho přímo.

Pán Jeskyně - 20. února 2018 19:17
Pán jeskyně Katanga

„Tahle sída, podle tebe teda panenka, je tvoje jistota,“ řekl Marek konverzačním tónem a sebejistě se u toho usmíval. Bylo vidět, jak si tuhle situaci vychutnává. „Když si zlomíš nohu, odrazí se to na sídě. Opravím sídu a zase chodíš, aniž bys sem vůbec musel zajít. Zastřelí tě, vytáhnu kulku ze sídy a jsi zase v cajku. Pokud se k sídě dostanu, dokud je ještě teplá, zvládnu odvrátit i smrt.“ Marek se zaklonil, aby se mohl opřít zády o stěnu, a panenku si položil na kolena. „A tu druhou stranu mince chápeš moc dobře. Jste propojení. Stačí jeden střih a už mě netrápíš, Theodore.

Otázkou je, jestli ti můžu věřit,“
zasyčel po krátké odmlce a úsměv mu zmizel z tváře. „Smutýnka o tobě nemluvila s nikým jiným, jen se mnou. Chránila tě, nechtěla tě do svých záležitostí namočit víc, než bylo nutné. Znala tě, věřila ti. Já tě ale neznám. Čím mě přesvědčíš, že mám tvou sídu uložit do postýlky a nehodit do krbu? Řekni mi. Co pro tebe Anna znamenala? Víš vůbec, co dělala?“ Marek panenku svírá v prstech a jeho pevné sevření cítí i Theodor na svém těle.

Theodor "Sho" Smutný - 19. února 2018 18:41
Theodor "Sho" Smutný

I když mladého Theodora stojí nespočet sil k tomu, aby zůstal v klidu – přesto se mu záhadným způsobem podaří zachovat chladnou hlavu. Podívá se na Marka a v momentě, kdy ten nepříjemný tlak povolí, dlouze vydechne snad na znamení obrovské úlevy. Fotografie mrtvé sestry mu způsobí ostrou bolest v srdci, pořád ale zachovává oázu chladného klidu.
„Očividně musím lépe schovávat své doklady. Nebo alespoň mít u sebe pár falešných,“ Uchechtne se. Tuhle partii šachů bohužel prohrává, neboť Marek jej stále drží v šachu. Zdá se, že přemýšlí o dalším vývoji událostí.

„Myslel jsem, že Anna o mě nikde nemluvila. Takhle mi už dlouho nikdo neřekl.“ Suše se usměje a podívá se na strop pokoje, načež do plic nasaje objemnou dávku vzduchu a na krátkou chvíli zavře oči, aby nechal volně myšlenky plynou. Skutečně nevěděl, do čeho se to namočil a očekával, že mu to Marek objasní – alespoň částečně. Pokusí se pohnout konečky prstů, ale bez většího úspěchu.
Zase otevře oči a zdá se, že vnímá všechno okolo sebe. Koukne se po Markovi a po panence, načež se zamračí. Očividně chápe, co tohle má znamenat a zároveň rozuměl způsobům Marka, alespoň vzdáleně.
„Zkrať to,“ Pronese klidným tónem: „Pokud tohle chápu správně, tahle panenka slouží k tomu, abys mi mohl ublížit, jestliže udělám něco, co se ti nebude líbit nebo se pokusím o podraz.“ Mírně se zamračí.

Pán Jeskyně - 12. února 2018 19:38
Pán jeskyně Katanga

Zatím po tobě chci, abychom si v klidu promluvili. Mimo jiné o tom, co chceš vlastně ty.” Marek se přestane o knihu opírat a tlak na Theodorově těle povolí. Stále se však nemůže hýbat. Marek pootočí papírovou kartičku v ruce a Theodor zahlédne fotografii, kde se na něj směje Annina tvář. Tu konkrétní fotografii ale neznal. „Nebylo zase tak těžké přečíst si tvé jméno na řidičáku. Ale jisté podezření jsem měl už když jsem tě viděl u dveří. Jsi ve tváři hodně podobný Smutýnce, která mi o tobě sem tam povídala. Mimo jiné o tom, že jsi její Theo. Umím si sečíst pár čísel.” Marek pootočí fotografii, aby se na ni podíval, a tváří mu mihne posmutnělý úsměv.
Pak ale fotografii odložil na stůl a dívá se zase jen a jen na Theodora. „Nejspíš nemáš nejmenší tušení, do čeho ses teď namočil, tak si nejprve vyjasníme pár pravidel,“ usměje se hořce. Pak sáhne po knize, nadzvedne ji a něco zpod ní vytáhne. Theodor má na chvilku pocit, jako by se s ním zahoupal svět, jako by ležel na palubě kymácející se lodi. Marek držel v rukou malou figurku, panenku bez tváře ušitou jakoby z kůže, a ukazoval ji Theodorovi. Panenka měla čistě bílou hlavu, z krku jí trčel dlouhý špendlík s bílou hlavičkou a její tělo bylo sytě rudé, přesně jako krev. Byla odporná, něčím nepřirozeným se zdálo, jako by byla živá.
„Tohle jsi ty,” informoval Marek a pečlivě sledoval Theodorovy reakce.

Theodor "Sho" Smutný - 11. února 2018 12:21
Theodor "Sho" Smutný

Dotyk dlaní jeho tváře mu způsobí příjemné zašimrání. Snaží se ho jakýmkoliv způsobem si zapamatovat a spokojeně vydechne. Známý hlas mu doputuje k uším a kývne neznatelně hlavou, snad se na jeho tváři objeví menší úsměv.
„Vzpomínám,“ Řekne klidně: „Dobře, běž pro něj.“ S tím Zuzanu propustí a pohledem zabrousí ke stropu. V této situaci mu zůstalo vážně jenom přemýšlet – možná o nesmrtelnosti chrousta.

Světlo. Prudce uhne hlavou doleva a přivře oči, jenom proto, aby si na to vzápětí přivykl. Tohle mu Marek nesměl dělat, ale nic jiného mu v tu chvíli nezbývalo. Za chvíli mu vidění nečinilo žádný problém a jeho plnou pozornost zaujal Marek a pečlivě srovnané věci na stole, se záhadnou knihou. Theodora celkem vyvede z míry, jakmile z Markových úst uslyší jeho celé jméno a po chvíli se zmůže jen na tiché:
„Jak to víš?! Jak víš celé moje jméno, když jsem ti řekl pouze mé křestní?“ Zeptá se ho potichu a mlaskne nespokojeně jazykem o patro úst. Marek se choval divně a Theodor nepočítal s tím, že ho bude mít takhle v hrsti. Moc dobře si uvědomoval v jaké je situaci, ale teď s tím nemohl nic dělat.
„O čem to k čertu mluvíš?“ Zasyčí ne zrovna bolestí, ale tím, že je mu nový pocit nepříjemný. Podívá se na Marka a vycení zuby: „Co po mě chceš?“

Pán Jeskyně - 7. února 2018 17:56
Pán jeskyně Katanga

Teplé, velmi teplé dlaně se dotkly jeho tváří a cítil, jak mu tenké prsty odhrnuly slepené prameny vlasů z tváří na stranu. Uvědomil si, že musel být hodně zpocený, jako při horečce, teď už bylo ale jeho tělo klidné.
„To jsem já, Zuzana. Vzpomínáš?“ uslyšel nad sebou její tichý hlas. „Hned dojdu pro Marka, požádal mě o to. Chviličku.“ Slyšel, jak odešla a zavřela za sebou dveře.

Za chvíli se dveře otevřely a Theodora na chvíi oslepilo světlo. Jeho oči si však přivykly změně světelných podmínek a on rozeznal, že si ke stolu stoupá Marek, v ruce misku, ze které nádherně voněl vývar. Theodor dokázal pootočit hlavu natolik, že si všiml, že jeho věci na stole někdo uskládal a odsunul na kraj, na druhém kraji pak ležela tlustá kniha, která tam předtím rozhodně nebyla. Marek se posadil mezi hromádky na volnou část stolu a začal si bezděčně hladit hranu tváře malou papírovou kartičkou, kterou ze stolu sebral. Zadíval se na Theodora. „Tak jak se cítíš, Theodore Smutný?“ Mluvil tiše, ale u Theodorova příjmení si dal hodně záležet, aby bylo jasně a zřetelně slyšitelné. Ošklivě se pousmál. „Dávej si teď pozor na to, co říkáš, protože na tom závisí tvůj život.“ Rukou se teatrálně opřel o položenou knihu a Theodor náhle pocítil ve svém nehybném těle nepříjemný tlak, jako by se ho snažilo shora něco rozmáčknout.

Theodor "Sho" Smutný - 6. února 2018 19:10
Theodor "Sho" Smutný

Musel chvíli při svlékání ošacení odpočívat, nebo každý pohyb tělem mu způsoboval nepříjemnou bolest. Svléknout si tričko bylo nyní mnohem obtížnější a o kalhotách ani nemluvě. Dokonce nepostřehne tu delší chvíli Markovi nepřítomnosti a pohled do zrcadla mu způsobí bledost ve tváři, které je více než patrná. Nakonec poslední namáhavý pohyb, který musí učinit je ten, že si lehne na tu postel.

A pak to začalo… Nejdřív letmá pusa na čelo od Marka, což Theodorovi zrovna příjemné nebylo, ale nebránil se tomu – neměl na to vůbec sílu. Svět se neskutečně vzdálil a zůstal z něho pouhý oblak nejistoty. Zvuky se snažil vůbec nevnímat, jediné jeho přání bylo, aby to všechno konečně za ním.
Slábl… propadal se do říše sladkého nevědomí a temnoty. Vnímal to, co se s ním dělo, ale nedokázal s tím cokoliv dělat. Posadil se, moc dobře to věděl, ale neviditelná síla ho zase srazila zpátky. Nemohl vůbec ni, dokonce ani ovládat tělo, které mu neodmyslitelně patřilo. Jakoby to dělal za něj někdo jiný.

Otevře oči, ale nevidí nic jiného než tmu. Pokusí se pohnout levou rukou, později i levou nohou, ale brzo zjišťuje, že může hýbat jenom s hlavou. Dech cizí osoby doputuje přímo k jeho uším, ale nerozezná o koho se jedná.
„Kdo je tu?“ Zeptá se zesláble.

Pán Jeskyně - 1. února 2018 11:20
Pán jeskyně Katanga

Marek jen krátce přikývl, když se začal Theodor chystat podle jeho instrukcí; pak vyšel na chodbu a do nějakých jiných dveří, kam Theodor nedohlédl. Theodor zůstal v místnosti sám. Společnost mu ale dělalo zrcadlo, ve kterém Theodor viděl zubožený odraz sebe sama. Tatam byla jeho věčná elegance, tatam klid ve tváři. Tvář se mu křivila mučivou bolestí, když se snažil ohnout, aby si svlékl kombinézu z nohou. A čím méně oblečení na sobě měl, tím horší to bylo. Viděl podlitiny, viděl krev, viděl nepřirozený úhel, v jakém visela jeho zlomená ruka.

Markovi chvíli trvalo, než se vrátil, celé to čekání ale Theodor strávil svlékáním. Když Marek přišel, byl převlečený: černý nátělník, černé kalhoty, v ruce malý kanystr, vlasy stažené do praktického drdolu a přes rameno velkou koženou brašnu. „Už jsem tu. Máš štěstí, našel jsem jednu volnou. Pohodlně si lehni, víc teď po tobě nechci.“ Přisunul si dřevěnou stoličku vedle postele a sedl si na ni. Pak se nad Theodora naklonil a s tichými slovy: „Neber si to osobně,“ vzal Theodorovu tvář do svých teplých dlaní a políbil Thedora na čelo.

Přesně v okamžik, kdy se Markovy rty dotkly jeho čela, upadla jeho hlava do otupělosti, jeho tělo bylo jako hadrová panenka. Neměl sílu se bránit, neměl sílu se hýbat a jeho myšlenky byly pomalé a beztvaré. Byl na pomezí mezi bděním a spánkem, jeho oči se bezděčně přivřely jen na úzkou škvíru, kterou vnímal jen světlo lampy a někde na periferii rozmlžené stíny Markových pohybů. Jakoby z dálky slyšel, jak si Marek začal vytahovat věci z brašny, slyšel jakési gumové plesknutí, slyšel, jak si Marek začal příjemně pobrukovat jakousi známou metalovou baladu. Pak cítil, jak mu ruce v gumových rukavicích vzaly volnou paži, převrátily ji loketní jamkou nahoru a nevybíravě mu tam vrazily jehlu. Ale i bolest byla někde v dálce. Cítil jen, jak sebou maličko reflexivně škubl, ale pak se začal propadat do hlubší sféry nevědomí.
Spal i nespal. Chvílemi byl jen v sladém, černém spánku, chvíli jako by snil nebo se možná malou částí vědomí probudil. V jednu chvíli pocítil ledový chlad, který se mu zevnitř rozlézal tělem, odporné mravenčení a pocit, jako by mu něčí ruce lezly pod kůží. Ten pocit ho vytrhnul natolik, že se napůl posadil, pohotová paže ho ale zase zatlačila zpět do polštáře a on se propadal do divných polosnů, ve kterých měl pocit, že se jeho paže a nohy zdvihají, aniž by jim k tomu dal povel, aniž by se jich kdokoli dotýkal...

Když se probudil, ležel v naprosté tmě. Těžko říct, kolik uplynulo času. Rychle zjistil, že ho vůbec nic nebolí – zároveň ale také rychle zjistil, že se kromě hlavy nemůže hýbat.
Slyšel něčí dech. Nebyl tu sám.

Theodor "Sho" Smutný - 31. ledna 2018 19:57
Theodor "Sho" Smutný

„Dobrá v tom případě můžeme dohodu uzavřít,“ Theodorův zdravotní stav nebyl zrovna nejpřívětivější, neboť měl čím dál větší problém se udržet na nohou. Proto Markovu pomoc s podepřením vítal, neboť už vynaložil tolik sil, aby zůstal vůbec při vědomí. Rozhodně by dal cokoliv za to, aby teď nemusel s bolestmi trpět a snažit se přežít do doby, než mu někdo vůbec pomůže. Marek zároveň byl pojistkou na cestě mezi vrahem a Theodorem. Jen takhle mohl získat potřebné informace.
„Pak asi nebudeš mít problém, když ti o mém životě neřeknu vůbec nic, Marku. Nebo jenom to nutné, co budeš potřebovat.“ Poprvé za celou dobu pro něj stále neznámého muže osloví jménem.

Pozorně si prohlédne ordinační místnost, aby mu snad nic neuniklo. Připadal si, jakoby byl v nemocnici, byť tohle zařízení se tomu přiblížilo snad jenom minimálně. Pustí se Marka a pořádně se nadechne, aby udržel rovnováhu – chytne se ramene postele a se zamlženým pohledem spočine na bílých kachličkách.
„Hned to bude,… argh...“ Zamručí bolestí, ale přesto vytáhne všechny osobní věci – včetně klíčů od bytu, peněženky a mobilu, načež mu je položí na stůl. Potom už jenom stačí sundat dolů celou motorkářskou kombinézu, což mu jde o poznání pomaleji, ale nakonec tak učiní.

Pán Jeskyně - 31. ledna 2018 15:20
Pán jeskyně Katanga

„Policie se vážně bát nemusíš, Sho. Těžko za nimi půjdu,“ zasmál se Marek krátce a pobaveně zavrtěl hlavou. Obešel křeslo a došel až k Theodorovi. Natáhl k němu ruku. „Jen tě podepřu, ať můžeš vstát. Když můžu, raději léčím v ordinaci než v obýváku.“ Pomohl Theodorovi vstát. Takhle z blízka z něj mohl Theodor cítit lehkou vůni mýdla, aviváže a ještě něčeho. Možná se to Theovi jen zdálo, ale měl pocit, že z muže cítí jemný závan krve. „Krev je pojistka. A když mi ji nedáš, můžu ti dát maximálně tak dlahu a kopnout tě zpátky na ulici.

Krom toho,“
dodal pak Marek, když pomohl Theodorovi dostat se na chodbu, „i já mám rád svá tajemství,“ zašeptal Theovi do ucha. Volnou rukou otevřel ve tmě skryté dveře a podpíraje Theodora, který cítil, jak ho s bolestí zmáhá i únava, rozsvítil uvnitř světla.

Byla to netypická ordinace. U jedné zdi police s nepopsanými hřbety knih, u zdi pod abstraktním obrazem velká, pohodlně vypadající postel překrytá tuhým nemocničním igelitem. Byla to místnost bez oken, bylo tu na zdi jen velké prasklé zrcadlo, které snad mohlo okna simulovat. Na kovovém stole se skleněnou deskou stála lampička a kovový stojan s nástroji – byly tam zabalené inejkční stříkačky, jemné chirurgické nástroje, ale i špulky nití, galanterní nůžky a elegantní jehelníček plný rozmanitých jehel. Pod stolem byla zasunutá dřevěná stolička.
„Sedni si na postel a svlíkni se do spodního prádla. Oblečení a osobní věci si slož na stůl. Na nic nesahej. Hned budu zpět,“ řekl Marek a otočil se k odchodu z místnosti. Neodešel ale ještě. Čekal, jak se Theo zachová.

Theodor "Sho" Smutný - 31. ledna 2018 10:52
Theodor "Sho" Smutný

Připojení k WiFi žádné. LTE připojení není k dispozici, protože není tu signál – data z datové schránky nezískám. Má to snad odstíněné? I to je možné. Každopádně takhle nic nezjistím, neboť baterka je skoro K.O. Dobrá, Mobil opětovně schová do kapsy a podívá se zpět na Marka s nastraženými uši. Doslova hltá každé jeho slovo, které si pomalinku přehrává v hlavě pořád dokola. Měl pravdu, nezjistil absolutně nic o tom.
„Ne, nezjistil sem nic. Pravděpodobně něco tady stíní signál, aby sem neprošel. Kdybych měl jiné možnosti, ukázal bych ti, co dovedu s telefonem, ale nejen s ním.“ Završí tentokrát svoji řeč a rty sevře do úzké linky, pohled stále upřený na muže před ním. Na Zuzanu vůbec nereaguje.

„Jistotu, že Tě nikdy nepodrazím a nevrazím takříkajíc kudlu do zad nemáš rozhodně nikdy. Jenomže to samé můžu říct i já o tobě. Jakou mám jistotu, že mi nevrazíš kudlu do zad zatímco budu dělat svoji práci? Jakou mám jistotu, že když pro tebe něco získám, nějakou informaci, že nepůjdeš na fízlárnu a nenaprášíš mě? Že na mě neuděláš podraz?“ Doslova na něj vychrlí své otázky a mírně hlavou pohne doleva, snad proto, aby na Marka pořádně viděl. Není mu to zrovna příjemné.
„Jsi divný,“ pronese upřímně s mlasknutím jazyka o patro úst: „Ale dobrá, uděláme dohodu. Něco za něco. Jen na co budeš potřebovat moji krev?“

Pán Jeskyně - 31. ledna 2018 08:02
Pán jeskyně Katanga

Když Theodor mluví o tom, proč přišel za Markem, muž nelibě přivře oči a svraští obočí. Krátce se nadechne k odpovědi, ale nakonec zase ústa zavře a nic neřekne. Dlaní si promne oči a projede tvář, snad ve znavení, snad v zakrytí bezprostředních emocí. Když Marek odtáhne ruku, tváří se už zase vážně.
Když Theodor vytáhne telefon, Markovi přelétne po tváři zaujetí a jeden z koutků se mu pozvedne v pousmání. „Sleduju. Jaroslav Marek. Jsem zvědavý, co zjistíš,“ ušklíbl se.

Když se Theodor na telefon pořádně zadíval, všiml si nejdříve toho, že už má jen pár procent baterky. Velké čarování už telefon nevydrží. Co bylo ale zvláštnější, jakýkoli signál byl na nule. Odtud by si nikam nezavolal, o internetu, který je k hackování potřeba, už nemohl vůbec přemýšlet. Bylo mu to k ničemu. A přitom byl v nitru města, kde by měl být signál perfektní... Marek byl dobře pojištěný proti virtuálním útokům.

„Asi nic, co? Nebo jsi čekal, že tady budu všem na očích? No nic. Máš pravdu, že peníze, chlast ani sex mě nezajímají. Jestli jsi tak dobrý, jak se tváříš–“
„Je, Marku, viděla jsem, co dělal na ulici a–“ skočila mu do řeči Zuzana z chodby.
„Zuzano,“ přerušil ji Marek rázně, „Vypadni do kuchyně. Něco mi dlužíš a tvůj dluh roste. Zpátky k našemu obchodu, Sho,“ přesunul Marek oči zase na Theodora. Ten mírným vychytralý úsměv mu na tváři visel dál. „Tvoje služby se můžou do budoucna hodit. Kde mám ale jistotu, že jakmile tě složím dohromady, nezmizíš a neprozradíš mou pozici někam, kde se to nehodí?“

Marek vstal z křesla, obešel ho a opřel se nadloktím o opěradlo. Z výše si tak Theodora prohlížel. „Vezmu si tvou krev. Pak se teprve můžeme bavit o nějakém uzdravování a informacích.“
Theodora dál zmáhala bolest a zdálo se mu, že se to zhrošuje. Náhoda, nebo znamení?

Theodor "Sho" Smutný - 31. ledna 2018 01:03
Theodor "Sho" Smutný

Pozorně sleduje Marka a tvářil by se možná více klidněji, kdyby mu postupně celým tělem neprocházela ostrá bolest. Na krátký okamžik spočine pohledem na zemi a dlouze se nadechne, než se mu zase zpříma podívá do očí. Nechává si prostor pro odpověď, taktizuje, hledá logiku tam, kde by být měla.
„Hledám odpovědi. “ Kývne hlavou: „Hledám člověka. Toho, kdo zabil moji sestru. Více vědět nepotřebuji. Jen toho zrádce chci najít. Na tohle hledám odpovědi,“ Přímočaře odpoví Markovi, snad v důsledku toho, že chtěl přesně tohle slyšet.

I přes bolesti se odlepí ode zdi a udělá několik kroků směrem k Markovi. Znovu se zhluboka nadechne a pořádně si poslechne jeho slova směrovaná k jemu samému. Z jeho nepříjemných pohledů si nic nedělá a oplácí mu je stejnou měrou. Na Zuzanu nezareaguje, jeho plnou pozornost zaujímá Marek.
„Co ti můžu nabídnout?“ Podepře si bradu a chvíli uvažuje: „Chlastem, děvkama a prachama nikoho dneska už neoslovíš. Co služby? Pozorně sleduj.“ Z kapsy vytáhne mobil, který vzápětí rozsvítí a odemkne jej, aby se dostal do hlavní nabídky.
„Máš nějakého nepřítele, o kterém bys zjistil, co možná nejvíce informací, ale zároveň víš, že nemáš možnost se k nim jinak dostat? Chceš ho zničit, položit na kolena?“ Položí mu pár otázek a znovu se na něj podívá, jakoby snad čekal kladnou odpověď. Snad tohle je pouze demonstrace Theodorovi síly.

Pán Jeskyně - 30. ledna 2018 07:32
Pán jeskyně Katanga

„Hm...“ zamručí Marek a nepřestává si Thea prohlížet. V tlumeném oranžovém světle, které se mu navíc odráží na brýlích, je to těžké posoudit, Theodor ale může mít pocit, že se Marek očima zastavil na žebrech a ruce, místech, ze kterých mu vyskakovala ostrá bolest. „Jenže já se neptám, co tu chce Zuzana, ale co tu chceš ty.“ Pomalým pohybem si stáhne brýle a unaveně promne oči. Brýle pak odloží na stolek a prohlíží si Theodora bez nich. Markův pohled je nepříjemně pronikavý.
„Zuzana, bez ohledu na to, jak je naivní, není blbá, aby mi sem dotáhla kdejakou havárku, na kterou narazí. Takže co za tebou je? Proč tu seš? Vlezeš ve tři ráno do baráku jednoho z nejlepších felčarů na hranici světů a ještě říkáš, že máš rád svá tajemství?“ Marek se ironicky ušklíbne.
„Marku,“ ozvala se z chodby Zuzana.
„Teď. Neruš,“ těkl Marek očima k chodbě, hned zase k Theodorovi. „Nejsem charita, Sho. Co dostanu za to, když ti dám do pořádku žebra, ruku, hlavu a ty další drobnosti?“

Theodor "Sho" Smutný - 30. ledna 2018 00:05
Theodor "Sho" Smutný

Na chvíli se otočí, načež pohlédne k tiše cvaknutému zámku a dlouze vydechne. Teď už nebylo možno návratu a moc dobře si to uvědomoval. Instrukce vydané Markem postupně doputují k jeho uším a kývne hlavou, že moc dobře rozumí tomu, co se mu snažil říct. Dál se nijak nevyjadřuje, jednoduše mlčí.
„Ano?“ Zeptá se potichu a pohlédne na stín Zuzany. „Mám rád svá tajemství, ale pokusím se.“ Zachvěl se, což mohla pocítit i jemu doposud neznámá dívka. Ten dotyk, jakoby ho už někdy pocítil. Znal. Prožil. Takhle hřejivě ho vždy hladila Anna, dávala mu tím pocity lásky, sounáležitosti a hlavně pocity bezpečí.
Co to s ním bylo? Ptal se sám sebe a aniž by chtěl, krátce stiskl její ruku a docela neochotně jí za několik málo chvil pouštěl. Pohlédl naposledy k jejímu stínu, než zmizel v útrobách místnosti za dveřmi.

Rukou se přidržuje zdi. Cítil, že síla postupně opouštěla jeho končetiny a viditelně se i třásl. Nebylo mu zrovna nejlépe a zranění si vyžádalo jistou daň. Přesto pohledem přejel po místnosti a spočinul později na Markovi. Dalším tajuplném člověku, co za dnešní den potkal.
Ruce zatne v pěst, snad ve snaze nedávat najevo slabost a dokonce i přes bolest se napřímí a podívá se mu do očí. Nechává si prostor na odpověď.
„Mám rád svá tajemství.“ Dlouze vydechne, jakoby si dokonce i tuto situaci představoval, jako nějakou partii šachů.
„Jmenuji se Theodor, můžeš mi říkat Sho. Přišel jsem za doprovodu Zuzany po docela odporné nehodě na motorce, kterou jsem si způsobil. Tvrdila, že mi pomůžeš.“ Opětovné motání hlavy způsobí, že se Theodor na chvíli prohne jako proutí a zasyčí tiše bolestí.

Pán Jeskyně - 29. ledna 2018 15:07
Pán jeskyně Katanga

Když prokouzli dovnitř, Marek za nimi zamknul mříž i dveře, které ještě zajistil řetízkem. Chodba byla temná, nalevo však byly pootevřené dveře se slabým, oranžovozeleným světlem. „Běž dál. Zkus se nepřerazit o krabice, jsou v nich docela křehký věci,“ pobídl Marek Theodora, sám obešel sloupec krabic a vešel do svého obývacího pokoje. „Zuzano, ty počkáš na chodbě,“ dodal ještě.
„Sho,“ naklonila se k němu Zuzana ve tmě a položila mu dlaň na tvář. Na chodbě byla taková tma, že Zuzanu prakticky vůbec neviděl, ale její dlaň byla nečekaně teplá. „Buď k Markovi upřímný, prosím. Hodně na tom záleží.“ A pak ho pustila.

Osvětlení v Markově skromném obývacím pokoji obstarávala krásná oranžová lávová lampa na skleněném stolku a modrozelené akvárium ve zdi se sasankami a tropickými rybkami. Pokoj byl poměrně minimalistický, ale i ve své minialističnosti útulný. Kolem stolku stálo několik dřevěných stoliček na sezení a jedno čalouněné křeslo, ze kterého Marek zvedal svůj notebook, aby se tam mohl sám posadit. Na zdi visel velký abstraktní obraz.
Marek vytáhl nohy nahoru do křesla a pohodlně se do něj usadil. Rukama si podepřel hlavu a zamračeně si Theodora prohlížel. „Co jsi zač? Co tu chceš?“ zeptal se ho zpříma.

1 2


↑ navigace

Záložková navigace