Česko-Slovensko | Diskuze - Aragorn.czDiskuze

Česko-Slovensko

Správci:Padre557
Popis:Aké sú vaše pocity z tohto štátneho útvaru, ktorý zanikol? Nažívali podľa vás Česi a Slováci spolu dobre alebo sa neznášali? Bolo nám lepšie alebo horšie?
registrovaní uživatelé mají právo číst i zapisovat
neregistrovaní mohou jen číst
diskuze je odemčená
Anketa:
Chceli by ste späť Česko-Slovensko?
Áno5
Nie3
Neviem2
10 celkem
Nástěnka:
Česko-Slovensko (často písané aj ako Československo, čo je český a do roku 1990 aj slovenský pravopis a v súčasnosti je v rozpore s PSP a KSSJ) bol štát v strednej Európe v rokoch 1918 – 1992 (de facto okrem rokov 1939 – 1945) na území dnešného Česka a Slovenska a do roku 1945 aj na území Zakarpatskej Ukrajiny a na menších územiach dnešného Poľska. Vznikol ako jedna z nástupníckych krajín Rakúsko-Uhorska.

Diskuze ⇓

Pro přidávání diskuzních příspěvků je třeba se nejprve přihlásit.

Vypisuje se 20 z celkem 43 příspěvků1 2 3

Powa - 17. března 2018 14:24
Powa

Jedi CARO 17. března 2018 05:31

Tak to si úplně nejsem jistý, jestli rakouský či rakousko-uherský císař v absolutistickém státě měl větší pravomoci, než československý prezident v demokratickém státě. Ale to je asi úhel pohledu.

No a tímhle příspěvkem jste mi potvrdil moji domněnku a to je důvod, proč jsem si tady vůbec založil účet.

Podívejme se na takové dva případy
1.
-v roce 1918 vzniká tehdy ještě Česko-Slovensko
-v Martinské deklaraci tehdy nebyly požadavky na národní sebeurčení (ale uznávám že v tomto případě je to zcela pochybné),(co by na to řekli Němci? viz mé předchozí příspěvky)

No a protože Ústava roku 1920 nenaplnila očekávání Slováků, tak se rozhodli, že preferují něco, co neexistuje, preferují Česko-Slovensko místo Československa s vlastní samosprávou. Radši se budou odkazovat a vzpomínat na něco, co se nestalo, ale takhle to zní líp.

Sice je to řečeno trošku polopaticky, ale takhle to asi je.

Teď k příkladu číslo dva. Rok 1938, Mnichovská dohoda. ČSR přichází o Sudety a následně o jižní část Slovenska a jsou mu garantovány hranice. 15. března zaniká Česko-Slovensko a vzniká Protektorát Č a M a Slovenský Štáť. Jenomže nám se to nelíbí a tak to nebudeme nazývat Protektorátem, ale Československem.

To jsou dva stejné případy. Jen se na to podívejte.

,,Dva roky trvala ich nádej než bola opať pošlapaná a zadusená v novej ústave.Preto bude pre slovákov existovať len spoloční,bratský štát dvoch národov Česko-Slovensko nie český štát Československo."
,,Dvacet jedna let trvaly naděje čechoslováků na společný stát, než byly opět pošlapány a zadušeny nacistickým Německem. Proto bude pro Čechoslováky existovat Československo, ale ne Protektorát Č a M."

Jedi CARO - 17. března 2018 05:31
Jedi CARO

Powa 16. března 2018 18:20

Nebavíme sa ako česi vyje...i s nemacama ,ale ako vyje..i zo slovákma.Dohoda bola snami ,nie s nemcami.Štefanik bol najväčšim kritikom Masarykovej a Benšovej politiky a umrel ešte pred novou ústavou pochybujem ,že by sňou súhlasil,ale to sa už nedozvieme.Škrobár bol zase zastanca politiky "rovný s rovným" a časom tiež otočil a hodne krytizoval politiku Masaryka a Beneša,lebo žiadne "rovný s rovným" sa nekonalo.A prečo preferujeme
Česko-Slovensko pred pred Československom,lebo po 1000 rokoch utlačovania,násilnej madarizacii a systematickému "vyhladzovaniu celého národu", kde madari držali pod krkom slovenský narod,jazyk a kultúru sme mali vydinu spoločného štátu Česko-Slovenského kde bratké narody sa budú rozhodovať o spoločnej budúcnosti ako rovný s rovným ,ale boli sme opať zradení a o riadenie celého štátu sa starali len česi o moc sa deliť nechceli.Slováci vymenili jednu centralistickú vládu vo Viedni za druhú v Prahe kde sedel prezident s ešte väčšími pravomocami ako sám Cisár.Opäť po 1000 rokov bol slovenkému národu nanútená idea cudzieho jazyka,kultúri a národa ,ktorí bol len v politických hlavách.Patrili ste pod Rakúsko kde ste to nezažili .Rakušáci mali aspoň trochu rozumu v 1848.Slováci nič také nemali.Dva roky trvala ich nádej než bola opať pošlapaná a zadusená v novej ústave.Preto bude pre slovákov existovať len spoloční,bratský štát dvoch národov Česko-Slovensko nie český štát Československo.
Neexistujú emócie, je iba mier, neexistuje neznalosť, je iba múdrosť, neexistuje vášeň, je iba pokoj, neexistuje smrť, je iba Sila. May the force be with MEEEE!!!!

Powa - 16. března 2018 18:20
Powa

Jedi CARO 16. března 2018 16:09

Takže si to shrňme. Tohle je fakt jak absurdní drama.
Tak se trošku vrátíme zpátky.

Vy tady kritizujete čechoslovakismus. Tak teďka trošku budeme fantazírovat. Zakládá se ještě tehdy Česko-Slovensko a co se obyvatelstva týče tak tam jsou asi 60% Češi, druhou největší menšinou jsou Němci a až teprve třetí jsou Slováci. Proč by měli mít Slováci řekněme ,,oficiálním národem" a Němci pouhou menšinou? Jistě víte kam mířím.

A s čechoslovakismem souhlasil např. jak Šrobár či Štefanik. Takže ano, když to vezmeme podle Čechů a Slováků, tak tam minimální zastoupení vlastně bylo, ale jestli se budeme řídit FAKTY!, tak jsme tehdy byli jeden národ československý. Ano, umělý.

Znovu jste mi neodpověděl na otázku, proč preferujete Česko-Slovensko nad Československem. Jestli ano, tak vycházíte pouze ze svých ,,snů" a ne z faktů. Tehdy žádná Česko-Slovenská republika neexistovala, je to pouze váš SEN.

Ještě bych si dovolil zareagovat na příspěvěk ohledně dohod. Koukněme se na Mnichovskou dohodu. Měli Česko-Slovensku zaručit hranice... Skutek utek.

Jedi CARO - 16. března 2018 16:09
Jedi CARO

A ja som tak nejak čakal ,že po roku 1920 základný pilier spoločného štátu zahodíte ako keby bol zdrap papiera.Naozaj ste tak naivní ,že by niekto zo slovákov súhlasil snovou ústavou ked vnej prakticky prišli o štát? vlastný jazyk?Nie, tá ústava je vytvorená pre neexistujúci národ hovoriaci neexistujúcim jazykom.Tú ústavu vytvorili len česi s ich čechoslovaskizmom bez zastúpenia slovákov.Slováci mali v Národní shromáždění republiky Československé v roku 1920 minimálne zasúpenie 5 poslanci a boli zastupóvaní čechma ,kedže komunálne a parlamentné volby sa konali na Slovensku len v niektorích častiach a na podkarpadkej rusi sa nekonali vôbec ,že vraj z dôvodu napätej situácie s Madarskom , tam boli komunálne a parlamentné voľby až roku 1924.Ved sa stačí pozrieť kto sú signatármi ústavy z 1920

T. G. Masaryk
Tusar
Staněk
Dr. Beneš
Klofáč
Sonntág
Dr. Heidler
Habrman
Dr. Winter
Prášek
Dr. Franke
Dr. Veselý
Hampl
Neexistujú emócie, je iba mier, neexistuje neznalosť, je iba múdrosť, neexistuje vášeň, je iba pokoj, neexistuje smrť, je iba Sila. May the force be with MEEEE!!!!

Powa - 15. března 2018 19:35
Powa

Jedi CARO 14. března 2018 20:25

Čekal jsem, že tohle bude jediný argument. Jak už jsem jednou říkal, pro rok 1918-1920 souhlasím. Ale prostě pak nic jako Česko-Slovensko NEEXISTOVALO! To berte prostě fakt. Je celkem směšné, že stavíte když to řeknu takhle pouze dohodu nad Ústavou. Česko-Slovenští představitelé poté schválili roku 1920 Ústavu, která jméno republiky jasně definovala.

Jedi CARO - 14. března 2018 20:25
Jedi CARO

lebo Slováci dodržiavaju naroziel od druhých to čo podpísali... Česko-Slovenskú Dohodu o Česko-Slovenskom štáte.
http://explorepahistory.com/displayimage.php?imgId=1-2-1D97
Neexistujú emócie, je iba mier, neexistuje neznalosť, je iba múdrosť, neexistuje vášeň, je iba pokoj, neexistuje smrť, je iba Sila. May the force be with MEEEE!!!!

Powa - 14. března 2018 18:33
Powa

Nicméně, to už jsme se dostali od tématu. Důvod, proč jsem si tu založil účet je kvůli jedné otázce.

Proč jak slovenská wikipedie, tak Slováci, tak i Pravidla slovenského pravopisu nazývají Československo jako Česko-Slovensko? Pro označení republiky v průběhu let 1918-1920 a 1938-39 ano, ale jinak je to označení pro stát, který nikdy neexistoval. Proč?

Powa - 5. března 2018 18:42
Powa

Jedi CARO 5. března 2018 13:46
No tak to jsem vás blbě pochopil. Nicméně, reagovat na události v roce 1936 Karlovarským programem, kde se jedná i o zlegalizování nacismu, asi není úplně dobře. V roce 1936 neměl Henlein SdP pod kontrolou, tehdy existovalo mnoho odpůrců a skupin uvnitř strany, kterým se nelíbila idea takové absolutní autority. To se mu povedlo tuším až v půlce roku 1937.

Jedi CARO - 5. března 2018 13:46
Jedi CARO

Powa 4. března 2018 18:39
To hej, bolo by to nerealne v Cesko-Slovensku v 1938,ale ja som reagoval na 1936 rok ked to este realne bolo.
Neexistujú emócie, je iba mier, neexistuje neznalosť, je iba múdrosť, neexistuje vášeň, je iba pokoj, neexistuje smrť, je iba Sila. May the force be with MEEEE!!!!

Powa - 4. března 2018 18:39
Powa

Jedi CARO 4. března 2018 16:48
No tak když už jste začal citovat ze slovenské wikipedie, tak můžeme. (Jen jsem si dovolil opravit Česko-Slovensko na Československo, protože žádné Česko-Slovensko neexistovalo)

,,Tieto požiadavky československá vláda pod tlakom udalostí 5. septembra 1938 v podstate prijala, predložiac „Návrh o postupe jednania ohľadne úpravy národnostných otázok.“ S týmto súhlasil britský vyjednávač lord Runciman o vyjednávači SdP. Cieľom Hitlera ani Henleina však nebolo riešenie sudetonemeckej národnostnej otázky, ale rozbitie Československa a jeho úplné ovládnutie."

Víte, že Československo Karlovarské požadavky přijalo? A jak to dopadlo? Konrád Heinlein se rozhodl přerušit jednání a zachvíli vypuklo ozbrojené povstání, na což reagovalo ČSR ,,malou" mobilizací. Sudetoněmecké straně vůbec o žádné Sudety nešlo a už vůbec ne o obyvatele Sudet. Oni chtěli pouze rozbít ČSR a později se jim to podařilo (to už byli ale pod plnou kontrolou Hitlera, ten jim taky posílal docela tučný obnos). Sudetoněmecká strana měla od Hitlera rozkaz dávat takové požadavky, aby byly nesplnitelné a všechny kompromisy od ČSR odmítat.

A nezdiskretidovali by se. Anglii i Francii už jsme byli celkem ukradení, lord Runcimann přijel do ČSR už s jasnými požadavky. Alespoň, když došlo na 1. září 1939, tak vyhlásili válku. Ale to bylo tak všechno.

Jedi CARO - 4. března 2018 16:48
Jedi CARO

Powa 1. března 2018 19:53
no podla
https://sk.wikipedia.org/wiki/Karlovarský_program
sudety by dostali vlastne to čo chceli a keby to odmietli zdiskreditovali by sa sami seba pred celim svetom.
Neexistujú emócie, je iba mier, neexistuje neznalosť, je iba múdrosť, neexistuje vášeň, je iba pokoj, neexistuje smrť, je iba Sila. May the force be with MEEEE!!!!

Powa - 1. března 2018 19:53
Powa

Jedi CARO 26. února 2018 10:48

Až na to že Sudetoněmecká strana nechtěla ten problém vyřešit. Oni se chtěli přidat k Německu, což Vaše řešení jaksi nebere v úvahu. Také Poláci na nás byli naštvání (7-denní válka) a Těšínsko si chtěli vzít také pro sebe.

Když Beneš souhlasil se Sudetskou autonomní oblastí, tak se Sudeťáci rozhodli že chtějí víc... a tak to šlo dál - druhý plán, třetí plán, čtvrtý plán...

Tento problém by mohlo vyřešit nepřijetí Mnichovské dohody (s velkou dávkou štěstí), ale nechci se pouštět do dalších předpovědí...

Jedi CARO - 26. února 2018 10:48
Jedi CARO

Powa 23. února 2018 17:37
Prave tym by sa vyriesil problem s Sudetamas Fric by dostal utrum o utlacovanich nemcoch.
Cesko i Slovensko riadene vlastnima vladami a vlastnim parlamentom s zastupenim vsetkych mensin.
Okrem toho usporiadania vzniknu i tieto autonomni národnostní oblasti:
a) Na uzemí Ceska
- Nemecká autonomní oblast sudety
– Polská autonomní oblast Tesisnko- Slezko
b) Na uzemi Slovenska
- Rusínská autonomní oblast -Podkarpatské Rus
– Maďarská autonomní oblast - casti juzneho Slovenska.
Neexistujú emócie, je iba mier, neexistuje neznalosť, je iba múdrosť, neexistuje vášeň, je iba pokoj, neexistuje smrť, je iba Sila. May the force be with MEEEE!!!!

Powa - 23. února 2018 17:37
Powa

Jedi CARO 23. února 2018 16:45
Federace v roce 1936 nebo později? Sebevražda. Co by na to řekla Sudetoněmecká strana? Co by na to řekl Hitler? Co by na to řekla početná maďarská menšina na jihu Slovenska? To by nedopadlo dobře....

Jedi CARO - 23. února 2018 16:45
Jedi CARO

Powa 21. února 2018 15:32
Predre to pekne vystihol,
Slovenský priemysel sa pri vzniku ČSR podieľal na hodnote jej priemyselnej výroby 8% a do roku 1937 sa zvýšil LEN na 8,5%.1918 80000 ludi v odvetvi pracovalo a v 1923 len 4000 rovnako v 1918 bolo 23 hutí v 1923 žiadna.Po vojne a presídlení piemyslu tvoril SVK priemysel 17% a po tých ultra dotaciach z čiech ako keby slovaci neplatili dane bolo v roku 1989 25%.

Po vzniku samostatného Slovenska zahájil režim národnú čistku medzi štátními zamestnancami,a týkala sa výlučne ozbrojených složiek a štátných úradníkov.Nutení odchod neprebehol zrovna slušne to uznávam.

A Beneš mal navýber.Mohol vyhlasíť federáciu podľa Clevelandská dohody už tedy.resp mala byť už od 1918.
Neexistujú emócie, je iba mier, neexistuje neznalosť, je iba múdrosť, neexistuje vášeň, je iba pokoj, neexistuje smrť, je iba Sila. May the force be with MEEEE!!!!

Powa - 22. února 2018 19:45
Powa

Padre557 22. února 2018 14:35
Co se sedmidenní války týče, tak zde bych spíše viděl snahu Polska upevnit a zvětšit území státu. Také zde bylo značné nerostné bohatství a pro Československo důležitá železnice na Slovensko.

Dovolím si ještě jednou vysvětlit, co jsem myslel pod pojmem ,,zrada". Nenarážím na vznik Slovenského štátu, nicméně po Mnichovské dohodě bylo Česko-Slovensko zcela závislé na Německu, které si zde dělalo prakticky co chtělo. Narážím zde na nepřátelské a nepřiměřené reakce mnohých Slováků (ne všech), kdy byli někteří Češi nuceni odejít, pro některé to byla volba mezi životem a smrtí. (Tento fakt pochází z úst naší paní učitelky na dějepis).

Co se Beneše týče, ten vlastně neměl moc na výběr. Kdyby opustil koncepci čechoslovakismu a uznal Slováky jako samostatný národ, co by na to řekli Němci, kterých bylo více? Nacházíme se v letech 1936-1938, kdy už rozvíjí činnost Sudetoněmecká strana...

No a ze ,,Severním Maďarskem" apod. jsem se setkal pouze na sociálních sítích, přece jenom psát něco anonymně je daleko lehčí, že. Naopak si myslím, že jak Slováci, tak Češi k sobě mají stále hodně blízko a ve světe je takový vztah naprosto jedinečný.

PS: Pro pobavení
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Slovensko

Padre557 - 22. února 2018 14:35
Padre557

Powa 21. února 2018 15:32
Dovolím si reagovať na tento komentár :)
Plne súhlasím s tým, že České zeme do Slovenska a Podkarpatskej Rusy investovali nemalé prostriedky. V podstate to bola taká finančná injekcia, ktorá mala postaviť tieto "zaostalé" časti na nohy aby sa vyrovnali Zemiam koruny Českej.
Lenže v rámci Uhorska bolo zasa Slovensko (vtedy známe ako Horné Uhry) najvyspelejšie a najdôležitejšie.
Preto po rozpadu Rakúsko-Uhorska bolo Česko-Slovensko (Československo) pod útokmi Poľska (vid. 7- dňová vojna) a Maďarska.
Pretože tie najvyspelejšie časti monarchie sa spojili a osamostatnili.

Na druhej strane si dovolím tvrdiť, že to omieľanie o zrade Slovenska (a vlastne ako tvrdíte Slovenského národa) je veľmi subjektívne.
Ma jednej strane stála Pitsburská dohoda, ktorú Český predstavitelia nedodržali hoci ju podpísali pred USA,GB a FR.
Potom tu bol problém práve s vyhláseným Beneša, ktorý prehlásil "Nikdy ma nikto nepresvedčí, že Slováci sú samostatný národ" a podobné.
Taktiež inteligencia, ktorá putovala z Českých zemí na Slovensko vychovala Slovenskú inteligenciu a tá sa potom cítila v úzadí lebo veľa Čechov bolo na vedúcich pozíciach.
To isté sa dialo aj keď bola dávno predtým Česká inteligencia proti Nemcom a Rakúšanom.
Tiež bola v úzadí a chcela sa emancipovať v rámci štátu a dať o sebe vedieť svetu.
To isté chceli Slováci.
No a je to vidno aj dnes.

Česi neznesú respektívne musia podkopávať národnú identitu Slovákov(vid. Severní Madarsko, čoboli, madar vošukal opici a hodil cez Dunaj, ...)
Pretože pre nich sme stále tí menší a horší.

My zasa neznesieme, že nás urážajú Česi a že sa im síce vyrovnávame, ale stále sme za nimi. A vo svete nás moc nepoznajú.

Tento Česko-Slovenský komplex stále pretrváva na oboch stranách. Podobne to je s Rusmi a Ukrajincami. Sú si podobní ale nemusia sa hoc na vonok ukazujú aké blízke národy to sú.

Narozdiel od Juhoslávie a ZSSR ale naše národy mali aspoň toľko rozumu, že sme sa rozdelili kľudne. Pretože ak by bola vojna ... dodnes by sme sa tu kosili ako Srbi s Albáncami.
Žiadnemu kritikovi ešte nepostavili sochu, práve naopak, kritizovaným stavajú sochy

Powa - 21. února 2018 15:32
Powa

Jedi CARO 21. února 2018 09:41
Wau, takhle rychlou reakci jsem nečekal. No náhodou jsem uviděl tuhle diskuzi a říkal jsem si, že pár příspěvku také přidám.

Nicméně jste pravděpodobně nepochopil, co jsem myslel. Podle Ústavy z roku 1920 byl oficiální název Československá republika. S velkým překvapením jsem zjistil, že pravidla slovenského pravopisu neuznávají pojem ,,Československá republika", nýbrž ,,Česko-Slovenská republika", což by se s jistou nadsázkou dalo nazvat, že PSP jaksi neuznávají nejvyšší zákon, Ústavu.
Musím uznat, že zde došlo k jakémusi nedodržení slibů. Nicméně, pokuď zde hovoříme o Slovácích a jejich podílu v parlamentu (celkově tvořili zhruba 12% obyvatelstva), tak proč nehovoříme o německých nárocích, kterých bylo 3 miliony? (zhruba 23%)

A kouknout se můžeme na oba písečky. Nachvílku se vrátim do Rakouska - Uherska. České země (Čechy, Morava, Slezko) byly průmyslové a odtuď pocházelo 70% veškeré průmyslové produkce. Co se Slovenska týče, tak zde se především rozvíjelo zemědělství. Takže po vzniku První republiky šlo z Čech na Slovensko mnoho peněz, šli tam čeští úředníci, protože slovenských moc nebylo. Stavěly se tam první školy. A za to se Slovenský štáť odvděčil tak, že Čechy propouštěl a vyháněl. Po této xenofobní vlně zbylo v roce 1943 zhruba 30 000 Čechů.

Už teď se těším na Vaší odpověď :)

Jedi CARO - 21. února 2018 09:41
Jedi CARO

Powa 19. února 2018 21:42
Dalsi odbornik na historiu a este nema kuraz sa prihlasit pod vlastnim nikom ,ale musi si vytvorit novy.

Co tak sa pozriet co mas nalozene na vlastnom piesocku nez zacnes hadzat ten bordel na druhych.
Cesi podrazili Slovakov uz pri vytvoreni Cesko-Slovenska v 1918.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Slováci_v_Československu_(1918–1938)

a Tiso dostal od Fricka nakazane aby sa Slovensko otrhlo.Bud bude Slovensko samostatne ,alebo rozdelene medzi Polsko a Madarsko.Je to na internete.To dnesne skolstvo stoji zaprd,alebo je to tak zamerne?
Neexistujú emócie, je iba mier, neexistuje neznalosť, je iba múdrosť, neexistuje vášeň, je iba pokoj, neexistuje smrť, je iba Sila. May the force be with MEEEE!!!!

Powa - 19. února 2018 21:42
Powa

Dámy a pánové, co se mi to zdá?
Česko-Slovensko? Vážně?
Ano, jeden z oficiálních názvů byl Česko-Slovenská republika, ale pouze do roku 1920. Poté se používala Československá republika. Česko-Slovensko se začalo používat až za druhé republiky, kdy se Slováci odvděčili Čechům tak, jak to udělali.

Vypisuje se 20 z celkem 43 příspěvků1 2 3


↑ navigace

Záložková navigace

Galéria (fantasy)
Resize (tmavý)
Light (světlý)