Kam směřuje Aragorn? (1 strana zpět) | Články - Aragorn.czČlánky

Kam směřuje Aragorn?

Autor : Grom   17. dubna 2008   Úvahy
Text k zamyšlení

Rozhovory s několika lidmi na chatu, icq či naživo mě donutili zamyslet se nad tím, kam vlastně aragorn spěje. Jakou podobu bude mít v budoucnosti, co udělá vývoj se současnou komunitou a několik dalších otázek. Sám jsem na aragornu poměrně nový, registroval jsem se zhruba před rokem a půl a do dění pořádně vstoupil před dvěma měsíci, takže je možné, že mnozí si řeknou, co do toho vůbec kecám.
To že jsem se příliš neangažoval veřejně, však neznamená, že jsem se o dění nezajímal. Mnohé věci jsem za ten rok vypozoroval a v jiných jsem byl utvrzen ostatními. Nebudu zde jmenovat konkrétní jedince, jelikož by to nemělo smysl a nikomu to v ničem neprospělo.
Aragorn vznikl jako server pro hraní drd, za léta obětavé práce programátorů a mnoha dalších pomocníků se vypracoval na kvalitní komunitní server. Jenže tady narážíme na první kámen úrazu. Ambiciózní programátoři jsou sice právem hrdí na svojí práci a nikdo jim to nebere, na druhou stranu se snaží o co největší propagaci svého serveru a získání, co nejvíce uživatelů. Je to, ale opravdu to co chceme? Za dobu mého působení se průměrných počet přihlášených uživatelů v „aragonských“ špičkách minimálně zdvojnásobil. Kolik lidí bude na aragu za další rok a půl, dva nebo dokonce tři roky? Přibyla velká propagace aragu na Pragoconu, rozdávali se „reklamní“ taštičky, i to se okamžitě podepsalo na dalším nárůstu registrovaných uživatelů. V mnoha ohledech to nevadí, vlastně je to dobře. Větší počet lidí = větší prestiž, důvod k radosti tvůrců, zvýšení počtu bonusů atd. Na druhou stranu se ozývají lidé registrovaní na aragu již delší dobu. Říkejme jim starousedlíci. První místo, kde jsem se s jejich ani ne tak stížnostmi jako konstatováním, že už to není, co bývalo, setkal na chatu. Když jsem začínal, nepřekračoval počet lidí na chatu osm, ano v porovnání s takovým xchatem je to směšné číslo, ale v dnešní době je na chatu často patnáct a více lidí. Několik starousedlíků si stěžovalo, že je to již moc, objevují se mraky nových lidí, psaní probíhá v poměrně vysokém tempu a člověk přichází o možnost si v klidu popovídat s těmi, s kterými chce. Mnoho z nich volalo po umožnění vytvářet dočasné místnosti. Tato možnost se nabízí jako poměrně rozumná, jenže je tu háček se zátěží serveru. Přesto by se s tím dalo něco dělat. Umožnit naráz vytvořit pouze pět dočasných místností a pouze uživatelům s bonusy. Vím, že se to již probírá, ale pouze ve spojení s hracími místnostmi. Někteří by mohli oponovat s tím, že komunikovat se dá přes skype, icq a další komunikační programy, když už by se dal brát tento argument jako rozumný, pak by nebylo potřeba žádného aragu, jelikož i rpg hry se dají hrát přes skype.
Dalším problémem bych viděl i v nárůstu počtu dětí. Značně přibývá počet uživatelů ve věku 12-15 let. V několika, sice ojedinělých případech jsem se dokonce setkal s hláškami typu „Pojedu na LARP, na takových akcí mě nejvíce baví lidi mlátit mečem a chlastat.“ Jsou také daleko drzejší, neuznávají nikoho a v neposlední řadě i mnohdy otravní.
I ve spojení s LARPEM jsem se již setkal s názory, že padesát účastníků je moc. Opět se především starousedlíci bojí o ztrátu komorní atmosféry, rozškatulkování účastníků na několik skupinek. Ono k tomu rozškatulkování dochází při počtech větších než patnáct, ale takhle to bude jen o dost markantnější. Co se však bude dít, až bude počet aktivních uživatelů na aragu bude dvojnásobný nebo ještě větší? Stále bude moci platit pravidlo padesáti, ale v tom případě LARP dostane nálepku VIP akce pro vyvolené a o zbytek volných míst se lidé poperou jako supi.
Nejde mi o to nějak prudit, jen chci, aby se každý zamyslel a pokud možno se i vyjádřil k tomu, jak vidí budoucnost aragu, popřípadě jak by si ji představoval. Přeci jenom aragorn tak jak ho mnozí znali, končí. Posun v před, je již neodvratitelný, ale bude to posun v před, v tom správném slova smyslu? Nestane se z aragu masový povrchní server, kde si několik starousedlických fosílií bude stěžovat, jaké to dříve byli časy?

Další články v kategorii Úvahy:

Kdo hodnotil článek Kam směřuje Aragorn??
Anarion, Ania R., apophis, elister, Exorcist, filipv, jkaculik, Kaena, Merredith, Mett, Miar, Oktavius, Paeris, Rimmer, Systy

Komentáře ⇓

Pro přidání komentářů je třeba se nejprve přihlásit.

|⇐ 1 2 3 4 ⇒|

elister - 20. dubna 2008 22:11
elister

rafaela 20. dubna 2008 21:57
Snad bych se jen připojil k části proti házení "dětí" do jednoho pytle... v principu jsem ve věkové kategorii na kterou vy narážíte když mluvíte o dětech, a myslím si že jsem na aragu kaktivní, a to kvalitně aktivní (jestli mi tohle vyvrátíte tak se oběsím, buuuuuu :D

(pozn. je mi 15)
"I don't remember our boiler being nuclear" http://www.collectedcurios.com/sequentialart.php

rafaela - 20. dubna 2008 21:57
rafaela

No, tak co k tomu říct? jak dlouho jsem na Aragu? Asi něco přes rok, nevím... a nezajímá mě to. Trochu se mě dotklo, že všechny "děti" házíte do jednoho pytle, ještě pořád se tam totiž počítám a přesto se považuji za aktivního hráče a člena společnosti (vyskytuji se tu téměř denně, tak jednou dvakrát týdně hraju a mám tu spoustu přátel).
Aragorn je pro mě jako domov a nemám pocit, že by to s ním šlo tak moc z kopce... ovšem, nebyla jsem an žádném larpu, takže tenhle ohled neposoudím.
Nových hráčů podle mě není tolik, aby se mohl systém zhroutit, denně potkám tak jednu dvě neznámé tváře... a většinou, pokud hrajou opradvu špatně se je snažím an tu nápovědu odkázat.
Celý článek je psaný hodně pesimisticky, ale vyvolal zajímavou diskuzi... zase se toho dozvím o trochu víc:D
Víš, cos vlastně chtěl, kdyžs žádal po bozích za ženu z jezera Paní...?

Systy - 20. dubna 2008 19:10
Systy

Aisha Sivinska 20. dubna 2008 18:47

A v jakým věkovým rozmezí teď seš? :D
Jinak já, když jsem se registrovala, tak jsem tam taky byla... teď... asi ještě furt... Jo...
"Peníze jsou sekera, která rozetne i dobrá přátelství." Malajské přísloví

Aisha Sivinska - 20. dubna 2008 18:47
Aisha Sivinska

Systy 20. dubna 2008 09:20
ne :D
...řekl Bůh

Gran - 20. dubna 2008 11:27
Gran

Harald 19. dubna 2008 10:56

Přijít ti to tak může.

Systy - 20. dubna 2008 09:20
Systy

Aisha Sivinska 20. dubna 2008 09:11

A teď už v ní nejseš?
"Peníze jsou sekera, která rozetne i dobrá přátelství." Malajské přísloví

Aisha Sivinska - 20. dubna 2008 09:11
Aisha Sivinska

Tak...o většině z toho, o čem mluvíte v komentářích i v úvaze se nemůžu vyjádřit, protože o tom nic nevím, ale asi to bude pravda(třeba se zátěží serveru, 50ti účastnících LARPů atd), ale snad bych mohla něco říct k těm nováčkům: Možná-když uvidíte toho přistěhovalce na chatu jak naprosto kašle na všechny pravidla a píše naprosto zcestný příspěvky- řeknete si "Zase nějakej nováček, s Aragornem to jde ke dnu" a naprosto ho ignorujete. Není ale lepší ho o tom poučit, nebo ho aspoň odkázat na nápovědu? I když ta se mi zdá trochu nešikovně umístěná, protože vpravo v rozcestí jsem si jí všmla teprve nedávno (asi před třema měsícema) a to tam chodím celkem často. Na hodně serverech je umístěná v indexu, hned po tom, co se uživatel přihlásí. I já jí nevědomky hledám na stránkách, na který se nově přihlásím. No..možná tam někde je, ale je tam malá a zastrčená tak, že by si jí nikdo nevšimnul.
K těm dětem nemám co říct, zřejmě je to pravda. Ostatně když jsem se registrovala na Aragorn, byla jsem v té věkové škatulce 'děti' taky.
...řekl Bůh

elister - 19. dubna 2008 20:48
elister

Systy 19. dubna 2008 20:40
No v komentářích se dočteš že se zakládá na nepřesných informacích, což se sice nedá brát jako primární chyba úvahy ale jistě to dle mého její kvalitu byť částečně snižuje... Jinak pokud si myslíš že je kvalitně napsaná tak poté nemám námitek :).
"I don't remember our boiler being nuclear" http://www.collectedcurios.com/sequentialart.php

Systy - 19. dubna 2008 20:40
Systy

elister 19. dubna 2008 19:41
Podle mě je docela dobře podaná...
Lehce, rázně, bezchybnatě ;)
"Peníze jsou sekera, která rozetne i dobrá přátelství." Malajské přísloví

elister - 19. dubna 2008 19:41
elister

Systy 19. dubna 2008 18:07
Myslím si že úvaha by neměla být hodnocena jen podle obsahu (respektive abych se přesně vyjádřil názoru který prezentuje)... spíše si myslím že by neměla být takřka vůbec hodnocena podle názoru který prezentuje, měla by být hodnocena kvalita podání onoho názoru, a ta zde dle mého není nijak vrcholná (i když rozhodně ani né bídná)
"I don't remember our boiler being nuclear" http://www.collectedcurios.com/sequentialart.php

Ania R. - 19. dubna 2008 18:39
Ania R.

Obecně vzato, všechno záleží na lidech, kteří se na věcech více či méně podílejí a tím nemyslím pouze administrátory, ale i samotné uživatele.(Část nově příchozích se nějakým způsobem uchytí, lidmi nebo trvajícím zájmem, zbytek časem přestane přicházet a jaksi vymizí.) Nechci zacházet dál. Myslím, že tohle téma by se více hodilo do diskuse.

Když pominu ty chyby, opravdu by bylo lepší, kdyby jednotlivá témata autor více rozvedl ve své vlastní myšlenky, aby to byla úvaha. Podle mě by se z toho dala udělat i mnohem lepší práce. Působí to na mě dojmem sepsání tak nějak narychlo.
Krásná žena přináší užitek jen milencům a umělcům bez fantasie.

Nailin - 19. dubna 2008 18:18
Nailin

Systy 19. dubna 2008 18:07
Jůůů, zrovna jste tam "jen 4" ;) :D
Zapomenout co bude příště / a neváhat a znovu jít / ve stínu léta přes strniště / a bosé srdce nezradit

Systy - 19. dubna 2008 18:07
Systy

No... To, co Grom napsal je... Jak to říct...
Prostě to opravdu vystihuje dokonale...
ano, já sice též nemám co kecat, já jsem tu dokonce mnohem kratší dobu... za chvíli to bude pouze rok...
Ale už teď shledávám, jak se Aragorn mění... Když jsem sem přišla poprvé, na chatu byli 4 lidi...
Teď, když jsou tam 4, je to zázrak, je to něco nevídaného, něco, co úplně překvapuje a nutí k otázce: "Jen 4?" ...

...pěkné... přemýšlím, jestli mám dát 5* nebo 4,5*
"Peníze jsou sekera, která rozetne i dobrá přátelství." Malajské přísloví

elister - 19. dubna 2008 13:26
elister

Harald 19. dubna 2008 10:56
Gran 19. dubna 2008 10:51
Mladejch je tu hodně to né že né, ale hodně z nich odpadne a těch pár co si arag fakt zamilujou s ním zestárne :) . Takže v přílivu nových lidí bych doopravdy neviděl problém.
"I don't remember our boiler being nuclear" http://www.collectedcurios.com/sequentialart.php

Harald - 19. dubna 2008 10:56
Harald

Gran 19. dubna 2008 10:51
Mě zrovna přijde, že je tu většina těch mladejch...
No to sem z toho magor

Gran - 19. dubna 2008 10:51
Gran

A co se týče věku - těch "12-15" tu není o moc víc než na Aragornu 1 a 2, naopak to tu spíš stárne (protože ti "12-15" dnes přichází, ti z dřívějška o těch pár let zestárli).

Harald - 19. dubna 2008 08:56
Harald

Eh, ty místnosti z bonusama... Viděl bych to blbě... Ano, jsou tu děti, jako třeba já, kterýmu bud teprv 14 a tak si sám bonus zaplatit nemůžu... Přitom si ale pŕipadám jako celkem aktivní člen na Aragornu, píšu něco málo poezie, snažim se psát do místních novin atd... Dobře, někdy se moje názory rozcházejí s názory adminů i okolí, ale já jsem já a stojim si za tim. Ano, jsem takovej malej notor :), dělám si z toho legraci, beru tyhle věco možná až na moc lehkou váhu, ale prostě je to můj smysl uvažování a humoru... Možná teda sorry?

Teď jak vidím budoucnost Aragorna: Už teď je tu jak naděláno lidí, kteři jsou zde jen proto, že jim o tom řekl nějakej kámoš a tak se chtěli taky přihlásit... Ale pak z nich vznikaj takový ty účty, kdy člověk nemá nic, nijak se nengažuje a jen má jednoho člověka v přátelích... Nebo jsou tu frajírci, kteři nic nedělaj, jen seděj na chatu a zabíraj místo.... Aneb uživatelé k ničemu... A pak jsou tu takový frajeři, který kam choděj, tam jen tak bez diakritiky napíśou, jak to za nic nestojí, že sme banda kokotů a že tu ztrácí čas.... zajímavé je, že i když tu tak ten čas strácí, je většinou on-line každej den....

Omlouvám se, nemám moc času, abych si všechno již zmíněné přečetl, jen píši svůj názor.... jestli někomu přijde, že po něm opakuju, tak se omlouvám, nic takového nechci...
No to sem z toho magor

Gran - 18. dubna 2008 23:17
Gran

Mám-li to hodnotit jako úvahu, tak nic moc. Nepřijde mi tam žádné zajímavé rozvedení myšlenek, nic.

A pokud jsi se snažil poukázat na skutečnosti, tak v tom máš chyby - některé věci nejsou tak, jak píšeš.

Každopádně, abych odpověděl na tvůj dotaz (v článku) ohledně LARPu - až bude Aragorn tak velký, že LARP o limitu 50 lidí bude moc malý, tak se toto číslo nezvýší. Místo toho se LARP bude dělat častěji - alespoň dokud budu mít AraLARP "na starost" já.

elister - 18. dubna 2008 22:19
elister

Amthauer 18. dubna 2008 16:47
Když se nad tím zamyslím tak musím uznat že máš v principu pravdu, úvaha je dosti volný slohový útvar a musím uznat že z hlediska které bych nazval "officiální" nelze popřít že úvaha může být jednostranná...

Tak tedy jinak, myslím že úvaha je kvalitnější není li jednostranná :)
"I don't remember our boiler being nuclear" http://www.collectedcurios.com/sequentialart.php

Oktavius - 18. dubna 2008 21:12
Oktavius

Pravda je, že aktivních uživatelů na Aragornu přibývá. S tím bohužel přibývá i osob, které se na arag jednou přihlásí, a po té se již nepřihlásí. Bohužel se stoupající propagací stoupá i počet "deviantů". Přestože na A2 byl výskyt těchto jevů minimální skoro se rovnající nule, nyní se člověk připojí v devět ráno a bác je tam osoba, která v lepším případě pouze neuvěřitelným způsobem spamuje nebo, a to je s prominutím opravdu na léčebnu, nadává každému, koho potká.

K propagaci. Ano pokud chceme Aragorn podobný Andoru, proč ne? Musíme si ovšem uvědomit, že přílišnou propagací bude nárůst lidí tak enormní, že aktuální počet Trvalých správců a administrátorů, a patnáct se mi při aktuálním počtu uživatelů zdá málo, bude opravdu nedostačující.

Z hlediska užitkového se Aragorn s přibýbajícím, berte jako osobní názor, počtem uživatelů (aktivních) stane komerčním. Ano potkáme se na chatu, ano popovídáme si, ale jak již nastínil Grom bude na to server stačit? Založit alespoň tři další místnosti, by již v tento okamžik to velice pomohlo odlehčit stav v "Hospodě u Edwina". Např. pokud se v jedné místnosti sejde tímto způsobem deset lidí se silou chatovat občas i o ničem, případně z nudy spamovat, je pozornost až neudržitelná.

Uzavřel bych to takhle, modleme se, aby se z Aragornu nestal komerční server. Pokud by se tak stalo, lidé by k sobě měli asi tak blízko jako v Praze. RPG server je o komunikaci. Jak asi budeme komunikovat s novými lidmi, když jich deně přibude několik.

PS: toto je jen můj osobní názor.
<< I´m Cylon No. 1 >> Dum spiro, spero

|⇐ 1 2 3 4 ⇒|


↑ navigace

Záložková navigace

Galéria (fantasy)
Resize (tmavý)
Light (světlý)