Reality show (1. strana) | Články - Aragorn.czČlánky

Reality show

Autor : Drobek   4. dubna 2009   Povídky
Jedna z mých nejlepších povídek zabývající se hned několika vážnými tématy - bezomovectvím, náboženstvím a dnešním moderním trendem - reality show.

Šedivý opar smogu začal pomalu žloutnout, slunce tím hlásilo celému lidstvu, že nadešel další den. Pro některé to znamenalo nudnou pracovní rutinu odvedenou dobře a rychle, protože se báli přijít o místo. Pro většinu přemnožené lidské populace však začínal každodenní boj o život.

Petr ležel ve svém improvizovaném příbytku z kusu křesla, několika pneumatik a ocelové vany. Díval se toužebně do dálky, kde se za skládkou tyčila lepší civilizace. Svět lidí v oblecích, kteří se nebojí o jídlo a nemají strach z kyselých dešťů, protože žijí pod kopulí. Lidí, kteří se takovým, jako je on snaží pomoct, nebo se baví jejich vražděním.

Jako každé ráno, předtím než se vydal shánět něco k jídlu, vytáhl zpod několika vrstev hadrů které měl na sobě svůj nejcennější majetek. Otevřel Bibli a díval se na shluky písmen. Přestože neuměl číst, věděl že se v ní mluví o ráji a o tom, jak důležité je věřit v Boha a modlit se k němu. Prolistoval několik stránek hustě popsaného textu a dlouho na ně zíral ve snaze jim porozumět.
Bible v tištěné podobě je jistě vzácná. Od sběratele by za ni možná dostal dost peněz na malý byt a jistě by z nich dokázal žít skoro měsíc. Mohl by si za ně koupit i elektronickou Bibli, které by rozumněl. Radili mu to ostatní bezdomovci. Někteří se mu ji poté pokusili vzít. On však ví, že ho Bůh slyší i když neví jak k němu mluvit.

Zatímco se Petr zabýval modlitbami a vzpomínkami, venku začalo pršet. Po chvíli se do jeho úkrytu začaly stahovat krysy z okolí, což mohlo znamenat jediné - další kyselý déšť. Viděl již několik takových, kteří nestihli najít úkryt. Byl na ně úděsný pohled. Nebožáci rozežraní kyselinou, požíraní krysami a těmi otrlejšími z bezdomovců.

"Je třeba se však na deště dívat z té lepší stránky", pomyslel si a rychlým dobře nacvičeným pohybem chytil jednu z krys a zlomil jí vaz. Nezapomněl poděkovat Bohu za tuto náhodu, protože jistě on zařídil, aby krysy hledaly úkryt právě v jeho příbytku. Zatímco založil oheň, připravil si na něm krysu a snědl ji, venku pomalu přestávalo pršet. Slyšel, že dnes mají zase přijet lidi z televize. Jsou to hodní lidé tam zevnitř, které jistě posílá sám Bůh, protože pokaždé když přijedou, jednoho vezmou dovnitř pod kopuli a dají mu práci, byt a stravu jen za to, že něco předvede.

Po poledni přestalo pršet a tak se většina obyvatelstva venkovního světa vydala blíž ke kopuli na improvizované náměstíčko kam vždy přijíždí lidé z televize. Když dorazil na místo, nemohl věřit svým očím a Božské dobrotivosti. Nejen že tam byl štáb, který brzy vybere jednoho šťastlivce pro splnění úkolu, jenž pojede do toho ráje jídla a odpočinku. Po náměstíčku jezdil obrovský vůz, na kterém stáli lidé od televize a házeli do davu chleba. Chleba!!! Takový luxus.

"Dámy a pánové, vidíte jistě, že atmosféra zde je úžasná. Máte ještě posledních pět minut abyste rozhodli pomocí svých hlasů o osudu jednoho šťastlivce, kterého dnes zachráníme. Vyberte mu úkol. Máte poslední šanci rozhodnout o dalším průběhu naší reality show 'Co všechno udělají'. Ze skládky, Bob Záhorský, se těší za chvíli nashledanou u naší skvělé show!"

"Taktak jsem to stihl" pomyslel si Petr. "Dnes bude můj velký den, cítím to. Bůh mi dnes přeje." A zatímco koukal na moderátora, který si upravoval své krátké dozadu nagelované vlasy a líčil se aby vypadal ve světle kamer co nejlépe, ostatní skákali a rvali se o chleba, kterého nemohlo být nikdy dost.

"Dámy a pánové, je zde opět Bob Záhorský a protože je prvního v měsíci, můžu vás opět přivítat u vašeho oblíbeného pořadu. Nyní poprosím naše chlapce aby uklidnili tento dav, abychom mohli přejít k výběru našeho hosta."

Na jeho povel vystřelilo do vzduchu několik ozbrojenců hlídajících vůz s chlebem. Všichni věděli co to znamená, a tak se po skládce okamžitě rozhostil klid.

"Výborně, a teď milí bezdomovci, kdo z vás je věřící?" Bob se usmíval od ucha k uchu, tuhle část miloval.
Asi dvacet ubožáků v hadrech začalo poskakovat a křičet já! Já! Já!
"A kdo z vás má tady u sebe Bibli, Korán nebo nějaký důkaz své víry?" Lišácky se ušklíbl Bob.
Náhle si Petr uvědomil, že právě on jediný mává svou Biblí ve vzduchu nad hlavou, že on dostane tu šanci na nový život.
"Ano dámy a pánové dnes byl výběr opravdu jednoduchý, pouze tento člověk má u sebe Bibli. Musím říct, že jste vymysleli opravdu zajímavý úkol. Nuže přistupte blíž pane."
Petr skoro hypnotizovaně prošel na pódium kolem ozbrojenců hlídajících dav až k Bobovi - tomu božímu samaritánovi.
"Tak jak se jmenujete pane?"
"Petr"
"A čtete Bibli často?"
"Vlastně ne, jen se modlím. Neumím číst"
"Aha, ale Bibli máte rád, že ano, jinak byste tohle papírové vydání, které je jistě cenné už dávno prodal"
"To ano pane, tuhle Bibli bych za nic na světě nedal. To ona mě přivedla právě až sem. Až budu v kopuli, nechám si ji někde vystavenou."
"No uvidíme,", řekl s lišáckým úšklebkem Bob, "co nám dnes diváci připravili."
Vytáhl obálku s papírkem a dělal že je velmi zaražený. Přitom mu ale koutek cukal a nakonec si pohrdavý úsměv našel místo na jeho tváři.
"Dámy a pánové. Rozhodli jste, že tento zbožný muž, pokud se chce dostat k nám pod kopuli, musí ... chvilka napětí ... bubny prosím ... musí svou knihu spálit."
Po krátké odmlce: "Tak pane Petře, tady máte pořádný zapalovač a dejte se do toho."
Petr stál jako opařený, v jedné ruce Bibli, v druhé velký funkční zapalovač - vstupenku do země zaslíbené, světa pod kopulí. Dlouho hleděl na obě své ruce, poté, se slzami v očích, zapálil svou Bibli."
"Výborně, dámy a pánové!!! Tak tohle je opravdová reality show!!! Jsme rádi že jste s námi byli až do konce. Tento muž si vysloužil skvělý byt 1+1 na okraji města, roční výživné a možnost pracovat u našich sponzorů, výrobců psího krmiva Kosmos, krmiva po kterém i váš pes může letět do kosmu."

Zprávy ze dne 6.9.: Nadešlo období neustávajících kyselých dešťů, škody na lidských životech zatím žádné, avšak na několika místech byly nutné opravy kopule.
Hlášeny další pokusy bezdomovců o vniknutí do našeho města. Pořádkové síly všechny potlačily.
Neznámý muž z periferie byl nalezen oběšený ve svém novém bytě. Výživné propadá televizi.

Další články v kategorii Povídky:

Kdo hodnotil článek Reality show?
Arte-Zherth, Bogina, Dino07, Elleshare, Laethé, medizn, Morion, Si.moon.a, Sidar, Thunderword, Zob

Komentáře ⇓

Pro přidání komentářů je třeba se nejprve přihlásit.

Vypisuje se 12 z celkem 12 příspěvků1

Zob - 21. října 2009 18:36
Zob

No, s křížekem po funuse, ale přece - klobouk dolů!
Hlavně se mi líbí ta kopule, jako symbol rozdělení dvou světů.
Kdybych byl schopný animátor, stálo by mi to za krátkometrážní film.
---

kucik - 30. dubna 2009 11:16
kucik

rafaela 24. dubna 2009 21:24
Ta povídka je na starém aragornu, tam jsi jí asi četla.

Arte-Zherth 24. dubna 2009 09:05
Nesouhlasim s tebou. Pozadí příběhu - proč chtěli aby spálil bibli, smýšlení lidí atd... Přišlo mi to dost čitelný a fakt jsem s tim neměl problém. Naopak při hlubším rozepisování by to mohlo ztratit ten náboj.

Jak už jsem psal, podobenství s Petrem mi nepřišlo nijak výrazné, ale osobně mi to nevadí. Povídka je silná i bez toho a je to něco jiného, než kopie sv. Petra. Okopírovat biblický příběh a zasadit ho do jiného světa nepovažuju za kumšt.
Básníci krve / básníci šílenství / básníci výsměchu / básníci beze slov.

rafaela - 24. dubna 2009 21:24
rafaela

Krásná povídka *****
asi už vážně trpím nějakou poruchou myšlení... pronásleduje mě pocit, že jsem to četla někde tištěný... no nevím, asi už fakt blázním:-D
Víš, cos vlastně chtěl, kdyžs žádal po bozích za ženu z jezera Paní...?

Arte-Zherth - 24. dubna 2009 09:05
Arte-Zherth

Drobek 24. dubna 2009 07:18

Obětovat něco cenného se dá provést různě. To vidíme v dnešních reality show. Pokud jsou ty lidé ke všemu věřící, je to už úplně postavené na hlavu.

Pokud je to v pozadí, je to hodně daleko a je potřeba alespoň teleskop a nadlidské deduktivní schopnosti - čili rozšíření je nutné, pokud to chceš obhájit.

To že jsou houmlesáci méněcenní je jasné - tím ale "jas" končí.

ad 2) vím, že to nebylo první kolo, ale v tuto chvíli je jako první vybrán, ale pokud mi i toto podobenství vyvracíš, shoda s Petrem se ještě ztenčuje.

ad 3) Vymanění z chudoby není ale vůbec pro chudý lid, nýbrž pro jedince, který pro nikoho nic neudělá, naopak sám přijme "dar" (aniž by se ohlížel na ostatní) a ještě se nakonec zbaběle zabije.

Houmlesákova víra není nijak slepá, je prostě věřící (alespoň se to tedy tváří tak, že je). Nicméně do města ho nedovedla vůbec víra, nýbrž pud sebezáchovy a touha po lepším životě. To, že byl vybrán díky víře, je jen náhoda, kdyby věřící nebyl a jen tam mával Biblí (kterou někde ukradl), tak by ho vybrali stejně. Pokud Boha zradil, tak se má kát a prosit o odpuštění. Ale jako křesťan se přece zabít nesmí, což je tu další věc, která podsouvá pochybnosti o podobenství. Respektive - proč ne? tak ať - ale proč se zase bavíme tedy o tom Petrovi z Bible, který s tím prostě nemá nic společného.

Sečteno podrtženo: nepřesvědčil si mě. Dal bych Ti pět hvězdiček, kdyby si to dokázal obhájit a mě ukázal, jak tomu vlastně nerozumím. Bohužel jsi mě ale jen utvrdil v tom, že rádoby vznešenost povídky je pěkně děravá a má dost chatrné základy. Trochu mě rozčiluje jak si stojíš za tím podobenstvím, když to s tím nemá nic společného. Psát umíš dobře, jen piš to, co zvládneš.

Metafora na závěr: Mě prostě neprodáš sklo s tím, že to jsou diamanty.
Je sex nemravný? Jen dělá-li se pořádně.

Drobek - 24. dubna 2009 07:18
Drobek

Arte-Zherth 23. dubna 2009 12:03
Tak spálení Bible bylo jasné zapření Ježíše. To je nejspíš viditelné pro většinu lidí.
Je tam z toho důvodu, že ta reality show měla být právě o schopnosti "houmlesáků" obětovat pro ně něco velmi drahého za možnost žít vevnitř. Důvody k tomuto by byly v pozadí (a nejsou, je to krátké dílo, i když jsem už uvažoval o jeho rozšíření), hlavně však prohlubování všeobecného pocitu lidí "pod kopulí" že venkovní houmlesáci jsou defacto méněcenní. Nevím, zda jsem se tento prvek pokoušel vykreslit, či zda je alespoň mezi řádky čitelný, nicméně mohl by (a pokud ne, opravdu to volá po rozvinutí tohoto díla, nejsem si ale jistý, zda bych v takovém případě udržel stávající kvalitu).

2) nikoliv. Navíc je někde zmiňováno, že to není první "kolo" soutěže tudíž se ani o prvního Houmlesáka nejedná.

3) Vymanění z chudoby díky Bobovi bylo dle mého poměrně jasné. Náhle přichází jasko spása pro chudý lid a vybere si právě Petra.

Hlavně jsem však chtěl podtrhnout poměrně slepou avšak odhodlanou Petrovu víru, která jej dovedla až do města, kde (pravděpodobně po přečtení elektronické Bible) se dozvídá, že vlastně svým činem Boha zradil, jsa nevzdělaný a impulzivní, postupně se užírá (a protože náhle jeho jistota, že každý jeho krok vede Bůh opadla končí nakonec prohřeškem ještě větším - sebevraždou)

Druhou rovinou pak měla být jednoduchá a prostá absence solidarity a tupá jednotvárnost podporovaná systémem na straně lidí z podkopule.
Nejvíc mám rád když se to sere, "plynutí" je tak podezřelé.

Arte-Zherth - 23. dubna 2009 12:03
Arte-Zherth

Už jsem si tu dlouho nic nepřečetl a tohle vypadalo zajímavě.

Na úvod: souhlasím se Simčou, v té samoúčelnosti spálení Bible... proč to ti lidé chtěli? To mi nepřijde moc jako show spálit knihu a "za měsíc opět naviděnou".

Je to ale dobře zvládnuté a čtivé. Škoda jen, že je to tak krátké.

Odkazy
Napadají mě jen zlomkové podobnosti, jako například:
1) Spálení Bible: by mohlo býti zapření Ježíše.
2) Byl vybrán jako první houmlesák: to by mohlo symbolizvat, že Ježíš zvolil Petra za prvního Apoštola.
3) Vymanění se z chudoby díky Bobovi: To by mohlo zase být vysvobození Andělem z vězení. Ale to jsou už dalekosáhlé asociace.

Když se nad tím ale zamyslím celkově, podoba mezi Petrem a Petrem je spíše malá. Petr byl vzdělanec a zemřel mučednickou smrtí. Byl to silný člověk a autorita. Ne negramotný houmleskák ve vaně.

Počkám si na reakci autora a pak budu hodnotit.
Je sex nemravný? Jen dělá-li se pořádně.

Si.moon.a - 23. dubna 2009 10:56
Si.moon.a

Je to celkem zajímavý, ale nechápu proč ty lidi chtěli aby tu bibli spálil. Přijde mi to hrozně samoúčelný. jinak ten svět je zajímavej a mohl by bejt víc pospanej.

Gran - 19. dubna 2009 03:45
Gran

Pěkné. =) Škoda, že se v souvisejících biblických textech příliš nevyznám, takže tam žádané podobenství nespatřuji, ale i tak .)

kucik - 7. dubna 2009 14:31
kucik

Jo, tohle je imho jeden z nejlepších článků, který se do sborníku dostal.

Na svatého Petra to trochu poukazuje, ale stejně tak na mnoho dalších biblických postav. Obdobná podobnost je třeba s Jidášem a někdo by určitě našel další.
Básníci krve / básníci šílenství / básníci výsměchu / básníci beze slov.

Drobek - 6. dubna 2009 20:14
Drobek

Pak bych se chtěl čtenářů zeptat, zda alespoň někteří pochytili podobenství mezi Petrem z této povídky a byblickým Petrem, není tam náhodou a přijde mi vcelku vtipné, ale nejsem si jistý, jestli je tam dost výrazně znázorněno.
Nejvíc mám rád když se to sere, "plynutí" je tak podezřelé.

Morion - 5. dubna 2009 14:00
Morion

Tohle je velice dobré. 5 hvězd.

Laethé - 4. dubna 2009 00:49
Laethé

Tato povidka byla zverejnena na A2 a pozdeji pravem nominovana do Aragornskeho sborniku, http://www.aragorn.cz/diskuze/aragornsky-sbornik, kde obstala v tezke konkurenci a byla VYBRANA POROTOU K UVEREJNENI!
Jsem anděl / co Tě dostal na povel / ale mám-li Tě vzít do nebe / chci z toho něco pro sebe / mám rád řeč těl / a v kapse lubrikační gel / tak mi namaž perutě / a já do nebe vemu Tě. (Xindl X - Anděl)

Vypisuje se 12 z celkem 12 příspěvků1


↑ navigace

Záložková navigace

Galéria (fantasy)
Resize (tmavý)
Light (světlý)