Watchmen | Diskuze - Aragorn.czDiskuze

Watchmen

Správci:Mistr švindlu
Popis:Watchmen,původní comics vzniklý z myšlenek Alana Moora a graficky zpracovaný tužkou Dava Gibonse proslul svímy originálnímy postavamy a myšlenkami, ať už Watchmeny znáte ze stránek comicsu,filmového plátna nebojte se je ohodnotit.
registrovaní uživatelé mají právo číst i zapisovat
neregistrovaní mohou jen číst
diskuze je odemčená
Anketa:
Komediant nebo Rorschach?
Rorschach "..and I whisper No.."8
Komediant : )1
Nastejno,oba jsou dobří.2
11 celkem
Nástěnka:
.:)Strážci (v originále Watchmen) je komiks o dvanácti sešitech, který vytvořili comicskový scenárista Alan Moore ve spolupráci s comicsovýmy malíři Davem Gibbonsem a Johnem Higginsem, který vizuální podobu comicsu vybarvoval . Série vyšla u konkurenčního nakladatelství Marvelu-DC Comics během let 1986 a 1987 a následně po vydávání jednotlivých sešitů byla vydána i jako celek. Strážci vznikli jako příběh, ve kterém vystupovali superhrdinové, které společnost získala od Charlton Comics. Jelikož Moore ale s postavami do dalších příběhů nepočítal, vydavatel Dick Giordano ho zaůkoloval, aby si vytvořil nové postavy.

Moore děje a závěru comicsové ságy využil, aby vyjádřil své pochybnosti a narážky a také naprosto dekonstruoval vše co si o super-hrdinech kdo kdy myslel. Strážci se odehrávají v alternativní realitě minulosti U.S.A , kde se během 40. a 60. let objevila skupina lidí známý jako superhrdinové, kteří pomohli Spojeným státům vyhrát válku ve Vietnamu(Komediant,Dr.Manhattan). Země stojí na pokraji nukleární války se Sovětským svazem a maskovaní Watchmeni jsou po určité službě pro Stríčka sama posláni do super-důchodu,někteří zákon příjmou jiní ne a o jiné ještě vláda neztratila zájem. Děj se zaměřuje na příběhy jednotlivých postav, v období vyšetřování vraždy vládou podporovaného hrdiny(Komediant).

Gibbons pracoval s devítipolíčkovým rozložením a využil několik opakujících se motivů, například zakrvácený smajlík. V každé části, kromě poslední, se objevují fiktivní dokumenty, které příběh doplňují. Ten je navíc propleten dalším příběhem, fiktivním pirátským komiksem jménem Příběhy Černé lodě, který si čte jedna z postav. Strážcům se dostalo pozitivního ohlasu z tisku a kritika ho považuje za špičkové dílo comicsu vůbec. Po několika pokusech se do kin 5. března 2009 dostal film na motivy Watchmenů.

V roce 1985 získalo DC Comics od Charlton Comics několik postav. V té době Alan Moore přemýšlel o příběhu, ve kterém by oživil některé nevyužité hrdiny, jako to udělal s Miraclemanem na začátku 80. let. Moore si pro tento projekt vybral Mighty Crusaders od MLJ Comics'. Vymyslel zápletku, která by začínala objevením těla The Shielda v přístavu. Moore měl za to, že nezáleží na tom, jaké postavy využije, pokud je čtenáři poznají a "budou šokováni a překvapeni jejich skutečnou povahou". Moore použil tuto premisu a vytvořil návrh, kde vystupovali postavy od Charlton, a pojmenoval ho Who Killed the Peacemaker. Tento návrh předal Dickovi Giordanovi. Tomu se návrh líbil, ale byl proti myšlence použit postavy od Charlton. Moore řekl: "DC si uvědomilo, že tyhle drahé postavy skončí buď jako mrtvoly, nebo blázni." Namísto toho Giordano přesvědčil Moorea, aby svůj návrh přepracoval a vypracoval originální postavy. Moore si nejdříve myslel, že nové postavy nebudou mít správný emocionální dopad na čtenáře, ale svůj názor později změnil. Řekl: "Uvědomil jsem si, že když vytvořím nové postavy tak, aby lidem připadaly povědomé, aby jejich určité superhrdinské stránky lidé znaly, tak by to mohlo fungovat."

Dave Gibbons, který s Mooorem pracoval již na předešlých projektech, se dozvěděl, že nyní Moore pracuje na nové minisérii. Sdělil mu, že se chce podílet, a Moore mu poslal nástin příběhu. Gibbons si s sebou přivedl Johna Higginse, protože se mu líbil jeho "neobvyklý" styl. Bydleli blízko sebe, takže jejich vzájemná komunikace byla snazší. Len Wein se přidal k projektu jako vydavatel, zatímco Giordano pouze dohlížel na práci. Wein i Giordano se drželi zpátky a "nepřekáželi v cestě".

Jakmile dostal projekt zelenou, začali Moore a Gibbons vymýšlet postavy, dotvářet detaily zápletky a probírat různé vlivy na jejich práci. Obzvláště je ovlivnila supermanská parodie z časopisu Mad jménem "Superduperman". Moore prohlásil: "Chtěli jsme Supermana obrátit o 180 stupňů, chtěli jsme drama, a ne komedii." Moore s Gibbonsem měli v úmyslu převést známé staromódní superhrdiny do úplně nového světa. Autor řekl, že jeho záměrem bylo vytvořit "superhrdinského Moby Dicka, něco, co bude mít hloubku". Moore vymyslel jména a povahu postav, ale jejich vzhled nechal na Gibbonsovi. Gibbons vytvářel postavy ve svém volném čase, "strávil dva nebo tři týdny děláním náčrtků. Gibbons postavy navrhl tak, aby se snadno kreslily. Jeho oblíbencem byl Rorschach, protože "musíte namalovat klobouk. Když umíte namalovat klobouk, tak jste namalovali Rorschacha. Pak přimalujete nějaký tvar jako obličej, na něj dáte pár černých bublin a jste hotoví."

Když Moore psal první sešit, tak si uvědomil, že má materiál jenom na prvních šest částí, ale nasmlouváno jich měli dvanáct. Vyřešil to tak, že vyprávění hlavní příběhové linie přerušoval vyprávěním o původu postav. Moore napsal Gibbonsovi velmi podrobný scénář. Gibbons si vybavuje: "Scénář pro první sešit měl tuším 101 stran bez jakýchkoliv mezer mezi popisy jednotlivých políček nebo mezi jednotlivými stranami." Když scénář obdržel, musel si očíslovat každou stranu. "Kdybych to upustil na zem, trvalo by mi to dva dny, než bych to dal dohromady." "Chce to trochu organizování, než položíte pero na papír.", podotkl. I přes velmi podrobný scénář, některé Mooreovy popisky končily poznámkou: "Když ti to nebude zapadat, udělej to tak, aby to fungovalo." Gibbons se přesto držel Mooreových pokynů. Gibbons měl ve vytváření vizuálního ztvárnění Strážců velkou volnost a často přidával drobnosti do pozadí, kterých si Moore všiml až později. Moore také občas kontaktoval spřízněného autora komiksů Neila Gaimana, aby se s ním poradil a aby vybrali citáty, které se v sešitech objevují.

Oproti očekáváním Moore v listopadu 1986 připustil, že se nejspíše objeví prodlevy. Zatímco v prodeji byl sešit číslo pět, on teprve začal psát deváté číslo. Gibbons zmínil, že hlavním důvodem byl fakt, že scénáře dostával po částech. Tempo zpomalilo kolem čtvrtého čísla. Jak se blížily termíny, Moore si najal taxikáře, aby jezdil 50 mil a vozil scénáře Gibbonsovi. Později Gibbons dokonce nechal svou ženu a syna kreslit mřížky políček, aby ušetřil čas. Moore musel zkrátit jeden Ozymandiův výstup, kdy se brání Rorschachovu útoku, protože ho Gibbons nebyl schopen vtěsnat na jednu stránku.

Jak se projekt blížil ke konci, tak si Moore uvědomil, že se zápletka trochu podobá jedné z epizod televizního seriálu Krajní meze. Autor a Wein měli spor ohledně změny závěru, ale Moore si prosadil svou. Na zmíněnou epizodu odkazuje v posledním sešitu

Děj,comicsu....:
Strážci jsou zasazeni do alternativní minulosti a odráží situaci ve světě v 80. letech. V tomto světě se objeví superhrdinové, kteří ovlivňují zásadní události minulosti jako válku ve Vietnamu nebo prezidentství Richarda Nixona. I když jsou bojovníci se zločinem nazýváni jako "superhrdinové", tak ve skutečnosti jedinou postavou, která má nadlidské schopnosti, je Dr. Manhattan. Přítomnost Dr. Manhattana dává Spojeným státům strategickou výhodu nad Sovětským svazem, což zvyšuje napětí mezi těmito dvěma národy. Postupně se však se však stali superhrdinové nepopulární, což vedlo k tomu, že byli roku 1977 postaveni mimo zákon.

V říjnu 1985 Policie New York začíná s vyšetřováním vraždy Edwarda Blakea. Jelikož policie nemá žádné stopy, Rorschach se rozhodne zjistit více. Zjistí, že Edward Blake je Komediant, hrdina s kostýmem, kterého zaměstnává vláda Spojených států. Rorschach věří, že objevil spiknutí, jehož účelem je tyto hrdiny odstranit, a chystá se varovat své druhy, kteří jsou již ve výslužbě: Dana Dreiberga (býval druhým Sůvou), Dr. Manhattana, s nadlidskými schopnostmi, ale emocionálně odtrženého, a jeho milenku Laurie Juspeczykovou (druhý Hedvábný přízrak), Adriana Veidta (kdysi hrdina jménem Ozymandias, nyní úspěšný podnikatel, o němž se tvrdí, že je nechytřejším člověkem na světě)

Po Blakeově pohřbu je Doktor Manhattan v televizi obviněn, že způsobil rakovinu jeho bývalých kolegů. Když tato obvinění vezme vláda Spojených států vážně, Manhattan odejde na Mars, čehož Sovětský svaz využije k napadení Afghánistánu, aby tak zdůraznily oslabení Spojených států. Rorschachova paranoidní teorie je potvrzena tím, že Adrian Veidt jen těsně unikne pokusu o vraždu a Rorschach samotný je neprávem obviněn z vraždy a uvězněn.

Juspeczyková, vyčerpaná ze vztahu s Doktorem Manhattanem, se přestěhuje k Dreibergovi. Jak mezi nimi roste citové poutu, znovu si oblečou své kostýmy, aby pokračovali ve své práci strážců. Protože Dreiberg v určitých věcech dává za pravdu Rorschachovi, rozhodnou se ho z vězení osvobodit. Dr. Manhatten teleportuje Laurie Juspeczykovou na Mars a během hádky je nucena se smířit s tím, že Blake, který se kdysi pokusil znásilnit její matku, je její otec. Tento objev donutí Dr. Manhattana se znovu zajímat o lidstvo.

Na Zemi Rorschach a Sůva pokračují ve vyšetřování spiknutí kolem smrti Komedianta a obviněním, které donutilo Manhattana odejít do vyhnanství. Objeví důkaz, že Adrian Veidt může stát za celým plánem, což si Rorschach zaznamená do svého deníku, který pošle poštou do jednoho malého newyorkského časopisu. Dvojice poté konfrontuje Veidta v jeho útočišti na Antarktidě. Veidt objasní svůj plán, jak chce zachránit lidstvo před hrozící nukleární válkou mezi Spojenými státy a Sovětským svazem tím, že bude předstírat útok mimozemšťanů na New York, který zabije polovinu jeho obyvatel. Doufá, že to spojí oba národy proti společnému nepříteli. Také se přizná k tomu, že zabil Komedianta, vystavil radiaci bývalé spolupracovníky Dr. Manhattana, aby ho tak vystavil obviněním, a sehrál pokus o vraždu na sebe samotného, aby se tak vyhnul podezření. Dreiberg a Rorschach se mu pokusí plán překazit, ale zjistí, že Veidt svůj plán již provedl.

Když se Dr. Manahattan a Juspeczyková vrátí na Zemi, jsou svědky zkázy v New Yorku. Manhattan si povšimne, že jeho schopnosti jsou brzděny tachyony, jejichž zdroj je na Antarktidě, kam se oba teleportují, a dozvídají se o plánu Adriana Veidta. Veidt jim ukáže televizní vysílání, které potvrzuje konec nepřátelství mezi velmocemi. Toto zjištění donutí téměř všechny k tomu, aby skryli pravdu před veřejností. Rorschach ale odmítne dělat kompromisy a odchází, aby odhalil světu pravdu. Do cesty se mu postaví Dr. Manhattan a Rorschach mu řekne, že ho musí zabít, aby mu zabránil v odhalení skutečnosti, na což Manhattan reaguje tak, že strážce zabije. Veidt se Manhattana zeptá, jestli tedy nakonec udělal správné rozhodnutí a Manhatten prohlásí, že "nikdy nic nekončí", a odejde ze Země do jiné galaxie. Dreiberg a Juspeczyková se skrývají pod novou identitou a jejich vztah pokračuje. V New Yorku si vydavatel stěžuje na nedostatek článků do novin a požádá svého asistenta, aby našel něco, čim by mohli místo vyplnit. Komiks končí tím, že mladík směřuje ke stohu vyřazeného materiálu, na jehož vrcholu leží Rorschachův deník.

Watchmeni jsou....:
:)Dr.Manhattan/Jonathan Osterman:"Superhrdina skutečně existuje a je to američan..."
Původně vědec získal své schopnosti v alternativním roce 1959 uzavřen v komoře na extrahování inherentního pole.(Kdopak dával pozor ve škole?)
Jelikož Moore byl toho názoru že člověk jenž se ocitl v kvantovém vesmíru bude mít jiný pohled na čas,zanechal "Doctorovi" některé lidské návyky avšak význačně ho zrobotovatěl a tak v některých situacích Manhattan skutečně připomíná Spocka.

:)Komediant/Edward Blake:Celý příběh začíná jeho smrtí a tak se nemusíme divit že se o něm ve filmu dozvídáme pouze v tkzvn. "retrospektivách" a jeho povahu a události ze života odkrívají pouze vzpomínky jednotlivých postav počínaje Vietnamem a vzpouramy konče.
Pokračování a uprava nekončí...

Diskuze ⇓

Pro přidávání diskuzních příspěvků je třeba se nejprve přihlásit.

Vypisuje se 20 z celkem 25 příspěvků1 2

Saia - 3. července 2011 17:55
Saia

Torreador 10. dubna 2011 02:28

oh yes! :D
Na světě neexistuje problém, který by nevyřešila vhodná ráže...

Torreador - 10. dubna 2011 02:28
Torreador

Zatím to vypadá na jasný triumf malého zrzka ;)
Id agas, ut sis felix, non ut videaris.

Annox - 30. března 2011 19:30
Annox

Tak tak...
Moderní realista uznává pouze pesimistický optimismus.

Mayuri Kurotsuchi - 30. března 2011 14:57
Mayuri Kurotsuchi

První xD
Not perfect is good...

Mister Fantastic - 30. března 2011 14:56
Mister Fantastic

Anketa :)
...ne neptejte se mě proč jsem si dával tak stupidní nick. Kdoví co jsem do sebe tenrkát naházel...

Mayuri Kurotsuchi - 30. března 2011 14:42
Mayuri Kurotsuchi

Deloran - 29. března 2011 22:25

Přesně tak :D Já mám stejně radši Rorschacha, ale Komediant byl pro mne na stejné úrovni, škoda, že nešlo hlasovat pro dva... :/
Not perfect is good...

Deloran - 29. března 2011 22:25
Deloran

Jo střílet těhotné asiatky , no on se jen tak tváří , že je zlej , ale ona si to ve zkutečnosti zasloužila :D
Jedna gorila je lepší než deset šimpanzů :O

Annox - 29. března 2011 12:37
Annox

Torreador 29. března 2011 09:42

Hmm... stále si stojím za svým :-D
Moderní realista uznává pouze pesimistický optimismus.

Torreador - 29. března 2011 09:42
Torreador

Annox 25. března 2011 14:00

Nic proti Annoxi, ale Rorschach je v podstatě správnej záporák... to takovej komediant je v podstatě variace na moderního hrdinu... na oko zlej, ale v podstatě dobrák.

A to narozdíl od někoho, kdo se nechá Manhanttnem čvachtnout zas takový koule nemá :)
Id agas, ut sis felix, non ut videaris.

Annox - 25. března 2011 14:00
Annox

Furt je to vocas. :-D
Moderní realista uznává pouze pesimistický optimismus.

Alfonzo - 25. března 2011 13:23
Alfonzo

Torreador 24. března 2011 23:38
Moc hezký.
Zvláště ten konec, z toho jsem měl husí kůži. Asi za to mohla ta písnička.
Magma is a funny word... Magma...

Torreador - 24. března 2011 23:38
Torreador

http://www.youtube.com/watch?v=VY4_hfqQW0E&NR=1
Id agas, ut sis felix, non ut videaris.

Annox - 22. února 2011 19:36
Annox

Alfonzo 18. února 2011 19:46
Oh, yeah!... :-D
Moderní realista uznává pouze pesimistický optimismus.

Alfonzo - 18. února 2011 19:46
Alfonzo

Annox 17. února 2011 21:42
"I haven't this much fun since Bernstein and Woodward." :D:D
Magma is a funny word... Magma...

Annox - 17. února 2011 21:42
Annox

Alfonzo 17. února 2011 17:56

Tak tak :-D
Moderní realista uznává pouze pesimistický optimismus.

Alfonzo - 17. února 2011 17:56
Alfonzo

Annox 9. února 2011 00:58
Zapomněl jsi na docela důležitou věc, že díky Komediantovy neproběhl Watergate :D:D:D.
Magma is a funny word... Magma...

Annox - 9. února 2011 00:58
Annox

Deloran 8. února 2011 21:05

Až zabiješ Kenedyho, vymlátíš Vietnam (Dobře, s pomocí) a necháš se prohodit oknem... pak přijď :-D
Moderní realista uznává pouze pesimistický optimismus.

Deloran - 8. února 2011 21:05
Deloran

Annox 8. února 2011 20:57

Já ti nevim. Zmlátit těhotnou asiatku bych zvládnul taky :D
Jedna gorila je lepší než deset šimpanzů :O

Annox - 8. února 2011 20:57
Annox

Deloran 8. února 2011 17:29

Tvůj názor. :-D

Ale začátek a prolog, to je prostě Best of Comediant.
Moderní realista uznává pouze pesimistický optimismus.

Deloran - 8. února 2011 17:29
Deloran

Komediant nemá v celým filmu ani jednu bad-ass scénu :P Rorschach má jenom bad-ass scény :)
Jedna gorila je lepší než deset šimpanzů :O

Vypisuje se 20 z celkem 25 příspěvků1 2


↑ navigace

Záložková navigace

Galéria (fantasy)
Resize (tmavý)
Light (světlý)