Mapa-Kamenné město (1. strana) | Galerie - Aragorn.cz



Galerie

Mapa-Kamenné město

  • Mapa-Kamenné město - obrázek
  • Autor: Diuk
  • Publikováno: 18. dubna 2013
  • Rozměry originálu: [740 px × 1046 px]
  • Popis:

    Město, kde věčně prší, kde venku straší neživí a kde vládne jediný. Trošku kýč, ano, ale kdybyste věděli, jak to vypadalo předtím...město je přehlcené, velké, stavěl se jeden dům vedle druhého hala bala a tím se tvořily náhodně ulice. Vnější hradby jsou zastřešené, vnitřní mají chýše pro stráže. Rudá řemeslníci, žlutá hospody, zelená věže čarodějů, oranžová chrámy, modrá alchymisté.

Kdo hodnotil obrázek Mapa-Kamenné město?
Eugenio (3.80*), Kasparek (3.80*), liberius (3.80*), Patrajz1. (2.60*), Zarjan (3.80*)

Komentáře ⇓

Pro přidání komentářů je třeba se nejprve přihlásit.

Vypisuje se 20 z celkem 27 příspěvků1 2

Erinye - 20. dubna 2013 08:39
Erinye

Takže, pánové, vzhledem k svému vzdělání, kde konečně mohu říci, že to je moje parketa, tak:

Středověk končí, v závislosti na autoru, historikovi nebo státu, těmito body:

I. Počátek zámořských objevů (Amerika)
II. Specielně v čechách - Nástupem Habskurků na trůn
III. Vynálezem knihtisku - Gutenberg
IV. Pádem Konstantinopole - Zánik Byzantské říše(1453) ...

Jinak počátkem středověku, se považuje nejčastěji rozdělení Římské říše na Západní a Východní - Stěhování národů = Což ukončuje dobu železnou (Speciálně přo Řecko a Řím = Antiku) Kde však Antika je součástí doby železné a je definována právě pro tyto dva státní celky, jako vnitřní členění doby železné/Tedy její součástí ...

Takže pravdu (Bohudík) Má Plumm - Renesnce, baroko ani nic podobného, do středověku nepatří, jedná se o novověk tedy dobu druhé poloviny patnáctého století, kterou ukončují Napoleonské války, Války v USA, někde se uvádí už Francouszská revoluce (Opět záleží na autoru, nebo náhledu jednotlivce a učení, případně Viktoriánská éra - Také se udává případně vědeckotechnická revoluce - Což spadá právě do Viktoriánské doby a bojů za nezávislost) ...

***

Takže středověk: Tedy období o němž Plumm píše, je doba vyznačená cca. Pokud vezmu jedny z nejdelších mezníků:

395 - Rozdělení Římské říše
1453 - Pád Konstantinopole
„Počítám do pěti. Čtyři…“

Plumm - 20. dubna 2013 05:37
Plumm

Plumm 20. dubna 2013 04:26
No – i když jak nad tim přemejšlim – taky by se mi asi tolik baráků nechtělo dělat tuší, takže bod 2) je jenom pro fajnšmekry. :D Každopádně 1) a 3) platí tak jako tak.
http://plumm.cz/

Eugenio - 20. dubna 2013 04:51
Eugenio

Kdykoliv jsem kreslil mapy, snazil jsem se vyhnout mestum - nenavidel jsem je. Kreslit pevnosti me nevadilo - malo domku, jednoduche ulice. Jeste horsi vzdy bylo kreslit mesto/pevnost na clenitem terenu...

Za piplani si s domecky davam 5 bodu, za realnost 4, vzhledem k absenci reky, nebo silnice (mesta od jakziva vznikala prave kvuli umisteni - cim vice mostu a rek, tim mohlo byt mesto bohatejsi diky clum) jsou 3 body a za nefunkcnost hradeb (jsou vazne ledabyle postavene a nepritele by neodrazily, jen zpomalili) 2 body. Prumer je tedy 3,5 bodu. Zaokrouhleno na 4, ackoliv se mi chce spis dat tri, ale matematika je mocnejsi :D
Život by se dal charakterizovat jedním slovem - hustý. Je totiž hustý jako řeka sraček, po které plujeme kánoí. Někdy ztratíme pádla, někdy i kanoi.

Plumm - 20. dubna 2013 04:40
Plumm

murthags 20. dubna 2013 04:37
Dobrou. :D
http://plumm.cz/

murthags - 20. dubna 2013 04:37
murthags

Plumm 20. dubna 2013 04:32
hele oceňuji tahle ranní debata:D , renesanci jsem vždycky považoval za pozdní středověk, třeba že není :D půjdu spát
http://4.bp.blogspot.com/-HrxSy0sjtFw/UYAKNLdvlwI/AAAAAAAAAeI/wIlghyI-IUs/s1600/double+fuck+off.gif

Plumm - 20. dubna 2013 04:32
Plumm

murthags 20. dubna 2013 04:11
Nepatří :) Renesance znamená konec středověku a začátek novověku. A nejde o nějaký umělý škatulkování a rozdělování období. Renesance je novověk jako kráva už ze svý podstaty. Copak ti jakejkoli renesanční ideál připomíná cokoli, co si spojuješ se středověkem? :)
http://plumm.cz/

Plumm - 20. dubna 2013 04:26
Plumm

A výtvarně musim říct, že mě ty tvoje mapy nebaví. Proto jsem se ptal, jestli se na to mam koukat jako na telefoní seznam nebo jako na hezkou mapu. Páč mi to víc připomíná ten telefoní seznam a hodnotit telefoní seznam podle toho, jak je hezkej, je nesmysl. Stejně jako je nesmysl hodnotit abstraktní obraz podle toho, jak je srozumitelnej. Víč co, každou věc je potřeba hodnotit v rámci svý kategorie. Tam, kdy vyhrává telefoní seznam, nemá šanci ten obraz. A naopak. :)

Asi to neni prdel, dělat jako PJ pro svoje hráče tolik map a je za tim dost práce, což cenim (jakože fakt), ale prostě z toho nejsou hezký mapy no. Jsou asi funkční a je super, že hráči maj před sebou to město na papíře, ale jako nějaký výtvarný dílo to neni dobrý. Když bych dělal mapu starýho města, aspoň trochu bych se pokusil, aby to vypadalo dobově. A je to snadný. Stačí jen vyměnit to, čim to děláš a na co to děláš. :)

1) Papír. Jakmile nakreslíš středověkou mapu na bílej kancelářskej papír, bude to stát za houby vždycky. Jakmile to samý nakreslíš na nebělenej baličák, tak už jenom tim to pozvedneš asi tak o miliardu procent. :)
2) Fixa. Jo, fixa je pohodlná, ale tim, jak je tloušťka její linky všude stejná, tak je to fakt naprd. Zkoušels někdy kreslit perkem a tuší? Se toho všichni bojej, přitom je to asi tak stejně náročný jak kreslit fixou. :D Akorát se musí namáčet no. Ale ta proměnlivá šířka linky je k nezaplacení.
3) Pastelky. Nemůžu si pomoc, ale pastelky pro mapu prostě nejsou důstojný médium. :) Vybarvi to akvarelem/vodovkama. Nebo když už pastelkama, tak akvarelovejma, který na velkejch plochách rozpiješ štětcem.

Prostě to dělej tim, čim se to dělalo kdysi. Kancelářský papíry, fixy a pastelky neexistovaly. To je celý.

Jo a tim, jak kreslíš střechy na absolutně každym baráku, i na těch nejmenších, tak to místama vypadá jak piškvorky. :D Nevidim důvod kreslit střechy i na těch nejmenších barákách na světě. :D A taky mi přijde divný, že žádná ta chajda nemá placatou střechu. Nakresli střechy těm větším. U těch malejch kadibudek to nemá smysl a akorát to v tom dělá zmatek, protože je všude najednou hrozně moc čar.

Das ist alles. Keep up the good work. Jak už jsem řek, cenim že si s těma mapama dáváš tu práci.
http://plumm.cz/

murthags - 20. dubna 2013 04:11
murthags

Plumm 20. dubna 2013 03:56
hele renesance furt patří do středověku jo, a v čechách, myslím že tam to trvá ještě dýl. Furt tam nějaký urbanizace, dispozice tam je. Teď otázka, jestli běžné fantasy řadíme k renezancí, barokům, či dokonce zpátky do gotika :DD
http://4.bp.blogspot.com/-HrxSy0sjtFw/UYAKNLdvlwI/AAAAAAAAAeI/wIlghyI-IUs/s1600/double+fuck+off.gif

Plumm - 20. dubna 2013 03:56
Plumm

murthags 20. dubna 2013 03:10
Ten odkaz na skripta z dějin pošli spíš sobě :D Páč si to sice napsal krásně, až na to, že právě renesance (tzn návrat k antice) je to, co přineslo definitivní konec období temna. Jinými slovy - renesance neni středověk. A baroko už vůbec. :D A já napsal doslova "středověký město". Tim samozřejmě myslim něco, co vzniklo z nějaký osady na počátku středověku po stěhování národů, kdy prostě přitáhnul zarostlej vidlák kdoví odkud se svojí povedenou rodinkou a pár kámošema, zahuhlal: "Hej mámo, tož tady je to gut, postavíme nějaký baráky, dojdi do lesa pro klády." Co se s tim pak dělo během novověku nebylo obsahem toho mýho okomentu. :)

_____________
A tohle město na mapě je pro naší kulturu tak atypický, že těžko mu něco vyčítat. Páč i když všechno necháme na spontáním řádu a nebude do toho nikdo kecat, máme tendence stavět svoje sídla nějak centralizovaně ve stylu - náměstí uprostřed, hlavní bod městskýho života, z kterýho paprskovitě do stran vybíhaj nějaký cesty, který lidi vedou nejkratší cestou právě do toho středu. Tohle se tomu ani trochu nepřibližuje, takže myslim, že našinec by se v tom městě cejtil fakt blbě. Z tohohle hlediska je to město asi postavený blbě, ale je to opravdu špatně, že je tak postavený? Co já vim kdo ho postavil, co já vim, kdo tam bydlí teď a co já vim, jak spokojeně se mu tam žije. Tim chaosem je prostě specifický a nemyslim, že je to tak špatně. Aspoň to dělá prostor pro nějakej příběh kolem toho. A proto protim tomu nemůžu říct ani ň.
http://plumm.cz/

murthags - 20. dubna 2013 03:10
murthags

Plumm 20. dubna 2013 02:08
to není pravda. Urbanismus už se vlastně řešilo už v renesanci. Sice ne v takové míře jako dnes ale každý velký město musel splnit nějaké pravidelné dispozice. V antice to bylo provoúhlá síť srovnatelných ulic. V renesanci zase lichoběžníkové řešení, symetrie, to vše díky objev perspektivy. Dále konvergentní budovy proti sobě (kapitolské náměstí, capralole).

S postupem časem se urbanismu řešilo ještě ve větším míře. Určitě znás náměstí sv. Petra v baroku, nebo Londýn v té době. Monument na středu a kolem jsou opevnění. Zabývali tím spousta architekti, hlavně Vitrius a Albertiono, dále do toho šťouchl i Michelangelo a Da Vinci (Jola mi dá za pravdu viď). Řešilo se protože přebývá lidi ve městě, problémy s dopravou, morem, blablabla. V baroku už to není tak že postavíš dům jak chceš. Prostě ve větším městě už se to rozdělí různé části, snažili prosadit více center ve městě. Propojit mezi baráky krajinou a přírodou.

Spontánní řád asi funguje jenom v těch menších městech, na vesnicích, v asie a v africe, ale co tady kreslí Diuk, to už je jak metropole.

stručný přehled http://www.muzeum-umeni-benesov.cz/useruploads/files/sumne_benesovsko/4.novovekyurbanismus.pdf

Jestli máš o tom ještě nějaké pochyby, pošlu odkaz na skripta z dějiny :-)
http://4.bp.blogspot.com/-HrxSy0sjtFw/UYAKNLdvlwI/AAAAAAAAAeI/wIlghyI-IUs/s1600/double+fuck+off.gif

Plumm - 20. dubna 2013 02:08
Plumm

murthags 19. dubna 2013 20:09
"Nechci se nějak prudit, ale urbanismus je hrozně moc složitá témata."
Na urbanismu malýho středověkýho města neni právě složitýho vůbec nic.
Urbanismus je složitý téma možná tak dneska, když už jsou plochy zastavěný a všechno funguje a ty musíš pracovat s místem, který nemáš (protože je už zastavěný) a nesmíš při tom narušit žádnej fungující proces v tom složitym městskym organismu.

Naproti tomu na urbanismu středověkýho města neni složitýho absolutně nic. Tam jde o spontání řád. Lidi se prostě usaděj někde na výhodnym místě u cesty, kde teče řeka a tim to pro ně hasne. Každej další barák se pak staví přesně podle principů toho spontáního řádu, kterej vytváří dojem chaosu. Takže vytýkat tomu, že je to chaos, mi přijde jako totálně mimo místu. :)
http://plumm.cz/

murthags - 19. dubna 2013 23:16
murthags

hele já radši tady mažu příspěvky, dostal jsem do takové situace, že jsem tady idiot já :DD
http://4.bp.blogspot.com/-HrxSy0sjtFw/UYAKNLdvlwI/AAAAAAAAAeI/wIlghyI-IUs/s1600/double+fuck+off.gif

Erinye - 19. dubna 2013 23:15
Erinye

Diuku, hele promiň, nemám potřebu tady hájit Tvou mapu, proti někomu, kdo ani neumí pořádně česky a tak asi nedokáže pochopit složitou myšlenku vyjádřenou v písemné formě, protože mele něco vo koze, zatímco mu druhý píše vo voze! ...
„Počítám do pěti. Čtyři…“

Erinye - 19. dubna 2013 22:02
Erinye

murthags 19. dubna 2013 21:12
Souhlasit se mnou nemusíš, ale musíš to pochopit xD

Nakreslit si jistě můžeš cokoliv, ale ty mu dáváš za vzor mapu, taky vymyšlenou, neexistujícího místa - Tak kdo posoudí, jestli je to dobře, jestli lepší jeho nebo ta druhá? Oboje jsou fantasy - Abys mu to srovnal s existující mapou, musíš mu dát mapu existujícího místa, ne fantastického místa - Existující jsou mapy obě, ale obě existující jsou neexistujícího místa - Tvá věta: Nějaké existující mapy, je tak špatná v samotném základu - Existující mapy jsou obě dvě, ale obě jsou neexistujícího místa. Aby to srovnal s něčím existujícím, musíš mu dát mapu třeba Prahy, ne mapu Zeměplochy - To je ten problém ...
„Počítám do pěti. Čtyři…“

Gaome - 19. dubna 2013 21:55
Gaome

Někomu plynou myšlenky tak že kreslí krajiny, někdo portréty a někdo jiný zase mapy. Hodnoťe to co uznáte za vhodné...

Diuk - 19. dubna 2013 21:16
Diuk

Má cenu sem posílat další mapy, nebo je to považováno za zbytečnost?
Kdo se vleče neuteče.

Erinye - 19. dubna 2013 20:57
Erinye

Ty si opisoval z mé mravenčí farmy! Bídáku! xD
„Počítám do pěti. Čtyři…“

Diuk - 19. dubna 2013 20:55
Diuk

Taková mapa mraveniště by nebyla špatná...hráči, mravenci...hmmm
Kdo se vleče neuteče.

Erinye - 19. dubna 2013 20:53
Erinye

murthags:

Zkus se inspirovat nějaké existující mapy, například:

Já tedy nevím jak ty, ale já bych tuhle větu a mapu rozhodně nepoužila v tomto kontextu - Pod existující mapou, si představím něco, jako mapu Prahy, nebo mapu Berlína - Tedy existující mapu - mapu existujícícho místa - To co tam je, tvá mapa, je mapa stejně fantaskní, neexistující a imaginativní, jako mapy Diuka! A tak jaký je mezi nima rozdíl? Oboje jsou mapy smyšleného místa, podle popisu, vývoje a situování, co vzniklo v něčí hlavě, ne skutečným vývojem! Tak o co je existenčně jinačí? O co je lepší? Čím se na ní má inspirovat? Když se v obou případech jedná o fantasy mapu nějakého imaginativního města. Klidně by mohl udělat mapu města v obřím krápníku, nebo města miniaméb v kapce vody - A bude to míst stejnou hodnotu: Všechno to bude exitující mapa, neexitujícího (Fyzicky) Místa ...

Aby to mělo vypovídající hodnotu, musel bys to srovnat například s existující mapou, ale existujícího místa - Protože dvě mapy, dvou fantazií, dvou různých představ, budou vždy zcela jiné a ani jedna nepoučí toho druhého :)
„Počítám do pěti. Čtyři…“

Diuk - 19. dubna 2013 20:10
Diuk

Ať žijí pravidla fantasy měst a jeho zákonitosti, to, že nikde nebylo město ve spirále neznamená, že takové být nemůže. Jinak se vším souhlasím.
Kdo se vleče neuteče.

Vypisuje se 20 z celkem 27 příspěvků1 2


↑ navigace

Záložková navigace

Galéria (fantasy)
Resize (tmavý)
Light (světlý)