Mycelium (1. strana) | Herna - Aragorn.czHerna

Mycelium

Pán Jeskyně:

Tinamar

Systém:

ORP

Nové příhlášky:

Nepřijímáme

Popis jeskyně:

intro: http://youtu.be/wNuWABdx1tY
|Argenitový vesmír. V roce 2601 je Země sjednocená a lidé žijí v míru. Přelidnění je řešeno budováním velkých i menších ostrovních měst na moři, která nesou historická jména měst z minulosti, například obrovský N-n-New York či jedno z nejmenších K-p-Praga, kde se odehrává váš příběh. Hlavním, byť veřejně nekomentova(tel)ným konfliktem posledních desetiletí je tak střet lidí s mimozemskou, extrémně teokratickou civilizací Össe, který postupně vede ke stále rostoucímu podmaňování pozemšťanů. Pozemšťany začala navíc sužovat nová smrtelná nemoc, jejíž příčiny dosud nejsou známy. Nešíří se epidemicky, ale těch pár jedinců, kteří jí trpí, by svou výjimečnost jistě bez zaváhání oželelo.

Klíčová slova:

Mycelium, budoucnost, totalita, teokracie, argenitový vesmír, mimozemské rasy, nemoc, pseudo-realtime hra, psychotronika

Jaké hráče:

18+ |(Hra bude trvat maximálně 5 měsíců. => dobře, tak ne no. Ale zbytek platí!) Pak buď přežijete, nebo vaše postava zemře (počáteční pravděpodobnost 20:80). Postava může v závislosti na svém chování zemřít i předčasně. Nabízím hru aktivním hráčům, schopným vytvořit reálnou, plastickou postavu, ochotným psát smysluplné příspěvky alespoň 2-3x týdně (forum). Znalost světa románu Mycelium výhodou, není však podmínkou. Začínat bude každý sám za sebe, avšak kooperace může být výhodná.

Nástěnka:Zobrazit/skrýt Nástěnku
Chci se pokusit o experimentální realtime hru. Vyřešení některých situací zabere několik reálných dní, jiné dny ve hře naopak můžeme podle potřeby v reálném čase přeskočit či zkrátit. Synchronizace vždy na konci reálného týdne. Celková doba hry nepřesáhne 5 měsíců od rozehrání. Změna ve viditelnosti příspěvků: šeptejte těm, se kterými jste aktuálně v kontaktu (a PJ samozřejmě). Týden 1: pondělí 29.6. - neděle 5.7. Týden 2: pondělí 6.7. - neděle 12.7. tento týden se jen dojížděly rozjeté akce, nicméně příznaky Morrisona u těch, kteří ho mají, postupují. Týden 3: pondělí 13.7. - neděle 19.7. Týden 4 (prodloužen): pondělí 20.7. - neděle 23.8. synchronizace po týdnu pozastavena, prázdniny mi bojkotují snahu! :-D
Hráči: (4/5) Akasha, Khanemis, Miar, Vany314

Příspěvky ⇓

Pro přidání příspěvku je třeba se nejprve přihlásit a být registrovaný v této jeskyni.

Vypisuje se 20 z celkem 42 příspěvků1 2 3

Pán Jeskyně - 16. června 2024 12:49
Pán jeskyně Tinamar

// Poslouchám audioknihu Mycelium VII Zakázané směry :-)

Samale Shiet - 10. května 2023 18:41
Samale Shiet

//Já už ani nevím, o čem to tu bylo ;-)

Pán Jeskyně - 9. ledna 2023 15:34
Pán jeskyně Tinamar

//Ve 4.vázaném dílu Mycelia konečně uvidíte skutečnou polohu našeho domovského K-p-Praha na přiložené mapě habitatů! *cítí se natěšeně*

Pán Jeskyně - 28. ledna 2020 17:53
Pán jeskyně Tinamar

https://elektrabel.bandcamp.com/album/mycelium

Pán Jeskyně - 27. září 2019 12:06
Pán jeskyně Tinamar

// https://argo.cz/mycelium-ma-soundtrack-konec-zatim-jeste-ne-ale-uz-to-bude/

Pán Jeskyně - 4. dubna 2019 22:51
Pán jeskyně Tinamar

//Vilma píše:
Šestý díl Mycelia dopsán a odevzdán. Šest set stran psychotroniky a záludných hub! Účinkují: ti, kteří přežili. Hosté: gleewarini z Luny Tëissö, velekněží na kolečkových bruslích, oprsklá pubertální kosmická Loď a nula slonů. Záhady se vysvětlí, temná tajemství se odhalí... a Lucas Hildebrandt to všem natře, protože on je prostě nejvíc. Bavilo mě to psát, tak snad si to při čtení užijete taky tak :)
A protože mám už chvíli v ruce betaverzi, tak spřádám plány, co s vámi udělám. Protože už je to mnohem jasnější ;) Pokud tedy ještě sečkáte :-D

Pán Jeskyně - 9. ledna 2019 23:04
Pán jeskyně Tinamar

//*houbičky*

Samale Shiet - 8. března 2017 21:51
Samale Shiet

Stanley Vozab 8. března 2017 17:55
//*zamyšleně* Asi jsem ještě netušila, že k tomu potřebuju znalost össenštiny.. či čeho...:P

Stanley Vozab - 8. března 2017 17:55
Stanley Vozab

Samale Shiet 8. března 2017 08:57
//A jak jsi mohla tehdy absolvovat, když jsi určitě ještě neznala Vilmu?

Samale Shiet - 8. března 2017 08:57
Samale Shiet

//Hele, jedna z mých státnicových otázek...

Stanley Vozab - 7. března 2017 19:14
Stanley Vozab

Přehláska

Přehláskou rozumíme jazykový jev, při němž dojde ke změně samohlásky (vokálu) vlivem přilehlé hlásky. Jedná se o asimilační proces, pří němž se jedna hláska přizpůsobuje druhé.

V užším smyslu slova se přehláska vztahuje na hláskové změny v germánských jazycích přivozené hláskou i popř. j v následující slabice. Dobře to známe z výuky německého jazyka. Ale dneska již ani i ani j není vidno. Abychom si znázornili tento jazykový vývoj, vezměme si příklad ze staré horní němčiny:

gast 'host' → gestir 'hosté'.
Skrze i v druhé slabice se z původního a v předchozí kmenové slabice stalo e. Díky redukci vokálů v nepřízvučných slabikách, která je vlastní všem germánským jazykům, dnes již netušíme, že tam někdy bylo i: Gast → Gäste. Písmena ä, ö, ü jsou novější, vyskytují se teprve později.

Všude tam, kde dnes najdeme písmena ä, ö, ü lze tedy předpokládat, že v následující slabice bylo i či j. Totéž platí i o ostatních germánských jazycích. Vezměme slova pro noha a zub:

něm.: Fuß → Füße, Zahn → Zähne;
no.: fot → føtter, tann → tenner;
dán.: fod → fødder, tand → tænder;
šv.: fot → fötter, tand → tänder;
angl.: foot → feet, tooth → teeth.
Je tu vidět, že angličtina nejenom pozbyla původních plurálových koncovek, ale i zúžila původní hlásky [æ], [ø] a [y] v [i:].

Vokálová harmonie
Přehláskou v širším smyslu slova můžeme rozumět i další vokální změny způsobené okolními hláskami. Vokálová harmonie znamená, že jen určité samohlásky mohou stát v následujících slabikách po dané samohlásce. Znázorňují to dobře aglutinační jazyky. Tam se používají místo předložek většinou koncovky. Tyto koncovky jsou u každého substantiva tytéž, podléhají však pravidlům vokálové harmonie, čili vokály v koncovce se řídí kmenovým vokálem. Vezměme např. finštinu:

talo 'dům' – talossa 'v domě',
metsä 'les' – metsässä 'v lese',
meri 'moře' – meressä 'v moři'.
Přehláska v češtině[editovat | editovat zdroj]
Změny vokálů způsobené okolními hláskami nejsou cizí ani slovanským jazykům. V polštině např. máme slovo miasto 'město', které v šestém pádě vypadá takto: w mieście. Díváme-li se do starých českých gramatik, dozvíme se, že tomu tak bývalo i v češtině, než došlo k sjednocení mnohého paradigmatu.

Ale zdaleka ne všechno bylo analogicky přizpůsobeno. Do dnešního dne se čeština vyznačuje svévolným vokalickým systémem. Mnohde, kde ostatní slovanské jazyky mají plné vokály a a u, čeština má e a i, a to vesměs po měkkých souhláskách a j. Stačí to porovnat se slovenštinou, která si zachovala původní vokalismus. Např.:

č. jih = slov. juh,
č. muže (gen. od muž) = slov. muža,
č. stroji (dat. od stroj) = slov. stroju,
č. klíč = slov. kľúč,
č. jev = slov. jav.
Příklad klíč zřetelně znázorňuje, že i čeština kdysi vlastnila měkké l. Změkčení souhlásek vidíme nejlépe ve skloňování, kde měkké souhlásky způsobují přehlásku vokálů a, o a u v e a i, čímž vznikly i nové skloňovací i časovací vzory, např. město, ve městě, břicho a v břiše apod.

Zápis přehlásek
V češtině a slovanštině vůbec proběhly přehláskové změny úplně a v době před kodifikací pravopisu a tedy české přehlásky mají standardní zápis českou abecedou.

Oproti tomu cizí přehlásky, zejména germánské, originálně vyznačené diakritikou, tedy znaky, které nejsou v české abecedě, se zapisují buď znaky bez diakritiky (zpravidla podle nejbližší výslovnosti, např. z „Böhm“ na „Bm“) anebo - častěji - se zachováním diakritiky, zejména u německých jmen s dvojtečkou nad písmenem (König, Böhm, Bürger, Lübeck).

Literatura
Lamprecht, Arnošt/ Šlosar, Dušan/ Bauer, Jaroslav: Historická mluvnice češtiny. Praha 1986
Schmidt, Wilhelm: Geschichte der deutschen Sprache. Berlin 5. vyd. 1984
DePalma, Donald A.: Česká přehláska and the Great English Vowel Shift: A Comparative Analysis, Dissertation, Brown University, 1985
Kadlečková, Vilma: Mycelium I.: Jantarové oči, Argo, 2013

Samale Shiet - 23. června 2016 10:37
Samale Shiet

//Myslím, že by nikomu z nás nevadilo, kdyby to nebyla přesná kopie originálu a byl Tebou kánon pozměněn... takové tušení, že by nás to opravdu nenaštvalo :))

Pán Jeskyně - 23. června 2016 08:12
Pán jeskyně Tinamar

//Příspěvek pro kluky u Gerdánců přepisuju už asi po sedmý. Původně připravený děj této příběhové linie totiž nezapadal do Kánonu, jak se ukázalo při čtení betaverze pátého dílu. Teď mám novou myšlenku (asi pátou), už ji jen dobrušuju. Čili je šance, že odpověď bude :-))

Pán Jeskyně - 27. července 2015 03:14
Pán jeskyně Tinamar

//nahromadily se nám tu dovolené minimálně u 3 hráčů a PJ, takže protahuji čtvrtý týden o týden. Nicméně máme rozehrané docela náročné akce, tak prosím nespěte na vavřínech, ať to dohrajeme aspoň v prodloužení :-) (tam, kde je řada na mně a čekáte, si sypu popel na hlavu, taky jsem tenhle týden nestíhala)

Pán Jeskyně - 20. července 2015 00:39
Pán jeskyně Tinamar

//Skončil 3.týden, následuje
Týden 4: pondělí 20.7. - neděle 26.7.2601

Pán Jeskyně - 19. července 2015 15:47
Pán jeskyně Tinamar

// Šeptání - kdo zatím hrajete sami, prosím i nadále šeptejte mně. Kdo jste se vzájemně setkali, šeptejte mně a těm, se kterými aktuálně jste.
Neuvědomila jsem si na začátku, že veřejným psaním byste si vzájemně kazili hru, když některé lokace navštěvujete v různém pořadí, a ti později příchozí by přišli o překvapení nebo by tam ovlivněni prvními nakonec třeba ani nešli.

Erinye - 6. července 2015 18:02
Erinye

Když neznámá a trochu tajuplná žena položila vizitky na místo vedle sebe zaměřila na ně svůj zrak, ale nedošla si pro žádnou z nich. *Tohle snad nebudu potřebovat, určitě ne! Ale co kdyby? Je to tak, nejisté, pokud bych, to měla. Měla by se o mě postarat lékařská péče a ne nějací, šarlatáni? Podvodníci? Nelegální výzkum?* Nevěděla co si o ženě a její tajuplné nabídce myslet. Přeci jen, pokud by byl lék znám, či alespoň cesta, určitě by se i o alternativních možnostech vědělo, a toto, toto zavánělo poněkud netypickým, až snad ilegálním přístupem. *Ne!* Řekla si sama sobě v hlavě, ona tu vizitku nebude potřebovat, neví přeci jestli je nakažená. A pokud ano, vezme si ji cestou zpátky, pokud by se snad ukázalo, že, že potřebuje léčbu a současná medicína ji nemůže poskytnout. Pohlédla na vizitky, ale již se nezajímala. Čekala až ji někdo osloví a uvede do ordinace, aby se ukázalo, že tohle je všechno velký omyl a ona není nakažená. Sestra ji vyvolala a ona s nádechem trochu hlubším, jenž mohl znamenat i povzdech vešla do ordinace. Kdo ví, zda tam po jejím návratu ještě nějaká vizitka bude, a bude ji vůbec potřebovat. Ještě se pohledem ohlédla po ostatních jenž čekali v místnosti, jakoby od nich snad čekala přání hodně štěstí. Asi ho bude potřebovat. *Odvahu!* ...

(Konec veřejné části)

Samale Shiet - 6. července 2015 16:28
Samale Shiet

//Jaký trest dostane PJ, nebude-li dodržovat termíny stejně jako hráči? :-))

Pán Jeskyně - 6. července 2015 15:10
Pán jeskyně Tinamar

//Děkuji všem za příspěvky v rámci 1.týdne 29.6.2601 - 5.7.2601 :-) Sešli jsme se fajn parta a myslím, že hra bude stát za to!

Slůvko k synchronizaci.

První proběhla dnes v noci. Znamená jednoduše to, že co se stihlo odehrát, to se stalo, například jste všichni navštívili doktora Reisenberga a dozvěděli se, zda se vaše diagnoza potvrdila či nikoli. Načatá scéna se dohraje, i když už je po synchronizaci, tj. kdo ještě nemá tuto scénu uzavřenou, ať co nejdříve dopíše příspěvek.
V budoucnu to může být méně jednoduché, může se přihodit, že věci, které nestihnete, se zkrátka nestanou. Například budete mít domluvenou schůzku, na kterou musíte v rámci týdne přijít, jinak jste ji prošvihli; nebo vás třeba někdo napadne a pokud se nebudete bránit, vyhrál kontumačně ;-)
Jako v jiných jeskyních, v případě, pokud by vaše dlouhá neaktivita zdržovala ostatní, může za vás být scéna odehrána PJ.

Rozhodně v souladu se synchronizací bude postupovat choroba těch, kteří ji mají diagnostikovanou, případně naopak léčba, pokud ji zahájíte.

Vím, že je to na zdejší poměry ambiciozní záměr, uvidíme, zda to půjde, ale jde mi o to, abychom si zahráli bez zbytečných okolů; čili ano, budu synchronizaci dodržovat, ale pokud budu vědět, že někdo např. odjíždí na dovolenou bez internetu, najdeme vždycky nějaké řešení podle situace.

Hlavně prosím komunikujte :-)

Vypisuje se 20 z celkem 42 příspěvků1 2 3


↑ navigace

Záložková navigace

Galéria (fantasy)
Resize (tmavý)
Light (světlý)