Matrix (1. strana) | Herna - Aragorn.czHerna

Matrix

Pán Jeskyně:

Katanga

Systém:

ORP

Nové příhlášky:

Nepřijímáme

Popis jeskyně:

Hra inspirovaná světem nebezpečné virtuální reality. Jsou lidé, kterým stačí jejich binární štěstí, umělý sen, ve kterém žijí. A pak jsou bojovníci, ochotní vzdát se všeho pohodlí, jen aby byl jejich život skutečný. Matrix prochází novým updatem: přežije to Sion, podzemní výspa lidské civilizace?

Klíčová slova:

matrix, virutální realita

Jaké hráče:

Soukromá hra.

Nástěnka:Zobrazit/skrýt Nástěnku

ENCYKLOPEDIE HRY

Postavy

MatrixAGENT SMART: agent, který se oproti svým kolegům usmívá a zpívá si. Je do jisté míry lidský, což ho dělá o to děsivějším nepřítelem. → BOBBY (hybrid): křivozubý puberťák, který dokáže ohýbat Matrix. Aktivně pracuje pro agenty. → HERB (hybrid): osmiletý chlapec, který pracuje pro agenty. Bere Smarta jako svého učitele, pro kterého se vším úsilím splní jakýkoli úkol. → SÁRA (hybrid): sympatická, subtilní blondýnka, která ač dělá pro agenty, nepodílí se na stíhání. Zajímá ji vnější svět, tajně sympatizuje s operativci, je ochotna s nimi sdílet interní informace. → RADJAWI (program): Navigační program pro kontakt s Vědmou, jeho úkolem je také Vědmu chránit. Má podobu Inda. Často si čte brakovou literaturu, které má problémy porozumět. → SOO-MIN (program): Navigační program pro kontakt s Vědmou, jejím úkolem je také její ochrana. Má podobu Korejky. Často poslouchá k-pop. Posádky lodí Sionská radaTHANOS: hlavní představitel Sionské rady, bývalý kapitán lodi Juno. Drobný vychrtlý osmdesátník s aurou moudrosti a autority, tichý, filosofující, vždycky si dokáže sjednat ticho. Ctí ideály otevřené společnosti, přivezl do Sionu mechanické motýly, poté, co se mu podařilo navštívit a znovu opustit Město strojů → MIRIAM: padesátiletá bývalá vedoucí domobrany, která při dávné akci proti strojům přišla o nohu. Je rozumná, otevřená, k věci, podporuje Hádes → REEVES: bývalý kapitán lodi Afrodita, programátor. Prošedivělý černoch, zlatý člověk, který vždycky chápe problémy posádek a snaží se je aktivně a osobně řešit. Specializuje se především na počítačové problémy. → HROBNÍK: jeden z nejmladších členů Rady, nesympatický a hlasitý floutek. Nikdo moc nechápe, jak se do Rady dostal ani co tam vlastně dělá. → ALTAIR: jeho láska k úhledným sloupečkům je za hranicí lidství, podle Yarawy se chová jako počítačový konstrukt a ona sama je pro něj něco jako trojský kůň v systému. Podobný názor na něj má více lidí. Umí být ale praktický. → FLORIAN: Svým logickým zaměřením je podobný Altairovi, arogancí však převýší většinu členů Rady. Člověk fungující na destilovanou logiku a jízlivost → NINIVE: Bývalý operativec, mezi ní a Yarawou je něco shnilého, pravděpodobně žárlivost. Ninive není ještě tak stará ani zmrzačená, aby odešla z postu operativce a usedla v Radě. Každopádně i když je vůči Yarawě vysazená, je schopna podržet operativce tam, kde je jiní odsuzují. → BASTET: Bastet se už v Sionu narodila, spravuje praktické části života v Sionu. …a další členové Rady, kteří ještě neměli možnost se projevit.LARAINA: podržtaška Sionské rady, rozevlátý účes, šat a naprogramovaný úsměv. Ač je sekretářkou Rady, není jim tak strojově oddaná, jak by se mohlo čekat. Další obyvatelé SionuKANA: Speedyho sestra → HOMÉR: vůdce Sionských bubeníků a místní celebrita, dystopický básník a buřič, říká se, že píše texty pro Imagine Dragons → Adelaidin manžel a děti

Slovníček náhodných reálií

Hybridi: Jejich matrixový kód je z části lidský, z části programový. Pracují pro agenty, někteří procházejí speciálním výcvikovým programem pro lidské agenty. Stroje využívají lidské kreativity a způsobů chování, kterých sami nejsou schopní, aby jimi posílili ochranu Matrixu. Předávají jim informace o reálném stavu věcí: hybridi vědí o tom, že jsou v Matrixu a co s ním mohou dělat. Zatím to vypadá, že stroje berou do svých řad mladé lidi a děti. Sirény: Kitsunin mistrovský program, který údajně nejde překonat. Jezero plné mytických sirén, které stahují každého, kdo je navštíví, hluboko pod hladinu. Jsou neúprosné, vytrvalé a zpívají píseň rozloučení. Kitsune svůj program nasadila do ochranné vrstvy lodního počítače, aby zachytil všechno, co by mohlo loď ohrozit. obrázek

ODEHRANÉ UDÁLOSTI:

Agent, který zpíval

Yarawa a Speedy byli vysláni do Matrixu, aby od uhrovatého křivozubého kluka získali zdánlivě nevýznamnou disketu. Bobby však ukázal, že nejen že umí Matrix ohýbat jako zkušený operativec, ale zároveň že dělá pro agenta Smarta. Yarawa skáče pro disketu pro kanálu a snaží se utéct před samotným Smartem, který se za ní s písní na rtech vydal. Z kanálu si Yarawa odnáší postřelený loket. Speedy, který mezitím vyřídil druhého agenta, pomáhá Yarawě dostat se k telefonu. Oba operativci se nakonec dostanou na loď – plní nepříjemných dojmů: proč Bobby pomáhá agentům? Proč je Smart nezabil, i když k tomu měl nejednu příležitost? Proč pozval Speedyho na kafe? A proč je matrixoví ochránci nechali ukořistit disketu?

Štěnice

Disketa, kterou Yarawa vytáhla z Matrixu, obsahuje program na zacvičení lidských agentů. Při schůzce v jídelně Kitsune přiznává, že věděla o nových updatech v Matrixu: objevují se tzv. poloagenti, lidé s částečně agentským kódem. Na lodi se strhne hádka o důvěře. Yarawa, Fox a Speedy se chtějí odreagovat v Konstruktu, kam si jako operátora berou Žábu. Vše jde hladce, dokud Konstrukt nespustí program Sirény (Kitsunin nepřekonatelný eliminační program). Kitsune zvládne program vypnout a poukáže na štěnici na Yarawině lokti, kterou Žába přehlédl. Štěnice ve tvaru zářivého modrého měsíce se mění v broučka, kterého je možné zadupat do země.

Na suši s hybridem

Kitsune uznává svou chybu a je ochotna přijmout jakoukoli podmínku, která jí vrátí důvěru na lodi. Nakonec i proti svému přesvědčení a přes svůj strach jde s Yarawou a Uranem do Matrixu: s Foxem jako operátorem. Jdou na suši – užít si gastronomii, jakou ve skutečném světě nenajdou. V suši restauraci se setkávají s blondýnkou s hybridním kódem a náušnicemi podobnými Yarawině štěnici, která jim však nechce ublížit (Sára, pozn. PJ). Naopak se je snaží krýt, předává jim pár letmých informací o nových aktualizacích a zajímá se o svět mimo Matrix. Jejich rozhovor přeruší zpráva o blížícím se poloagentovi: osmiletý Herb jde vytrvale za skupinou operativců ve snaze je eliminovat k potěše svého učitele. Herb se sice snaží, Uran ho však setřese a všichni se navracejí na loď. Když se Yarawa vrátí, najde vzkaz od Sáry (na diářové stránce, 14. a 15. červenec 2028, cca o 3/4 roku později): popisuje jí svůj sen, ze kterého se zdá, že procitá do reality v líhních – Sářina realita je ale modrá, narozdíl od skutečných líhní, které jsou červené. Znamená to něco?

68 kruh pekla

Yarawa je zdá se Kitsuninou obětí spokojena, ne tak Speedy. Černý obr je zamlklý a uzavřený. Kitsune a Fox mají spoustu programátorských novinek, které spolu soukromě projednávají – možná více, než by se Yarawě líbilo. Hádes se letí do Sionu, není však sám. Do města se řítí i Atlas s Verity na palubě. Verity (ve sprše) informuje Yarawu o nových lidech vytažených z Matrixu – o Golemovi, který chce se chce stát operativcem, a o Vráně, se kterou Yarawu vzápětí seznámí. Vrána je slepá dívka, která kolem sebe šíří strach a chlad. Má vcelku přesné informace o Sionu. Ví, jak Sion vypadá, jak vypadají lidé, kteří v něm žijí – podle ní je však Sion obrazem Pekla. Operativce, kteří žijí na 68. podlaží, považuje za démony, kteří chodí do světa svádět lidi na cestu utrpení. Tuhle víru jí vštípily stroje. Vrána je duševně mimo. Jako by byla částí mysli stále v Matrixu. Krom toho tvrdí, že Yarawu zná. Že byla Firefly to poslední, co Vrána kdy viděla. Co je na tom pravdy? Když odchází pro Foxe, aby s ním šla na Radu, zastihne ho při tajnůstkářství s Kitsune. Fox se však ihned přidá k Yarawě a jdou spolu městem před představené Sionu.

Sionská rada

Na Sionské radě se sešli členové přítomných posádek a další významní představitelé odboje. Justus představuje městu Golema a Vránu včetně Vrániných představ o realitě – realitě, která je spálená na prach, realitě, kterou si lidé zničili sami. Vysvětluje ochromenému sálu, že stroje vytvořily Matrix jako místo, kde mohou žít lidé, kteří si nevážili svého skutečného ráje. Tara zároveň vysvětluje, že dokud se Vrána nedostala do reality, byla v pořádku – slepá, ale racionální. Vyvstává teorie, jestli Vrána nebyla hybridem. (Mezi Vránou a Justusem je podivný vztah. Justus s Vránou jedná, jako by ta křehká nemocná bytost byla jeho ‚dcerou’.) Následně vyjde najevo, že informace o existenci hybridů a nových kódů se na Hádes měla dostat, ale ztratila se cestou mezi vůdčí trojicí (Thanos, miriam, Reeves) a posádkami. Thanos, klidná autorita a vůdce celé Rady, vysloví pochybnosti o důvěře mezi lidmi Sionu a s pohrdáním zbytkem Rady odchází ze sálu. Rada se rozpouští. Zatímco programátoři a kapitáni se sejdou kolem Reevese, Miriam si k sobě zavede Yarawu a Speedyho a projevuje jim přízeň.

Chvění motýlích křídel

Miriam dvojici odvádí dolů do strojovny, kde jim ukazuje malé, křehké mechanické motýly, kteří kdysi přilétli z Města strojů na lodi Juno. Thanos byl v té době jejím kapitánem a nikdy nevysvětlil, jak se jeho loď mohla z Města strojů vrátit celá. Krom toho se Miriam filosofickým způsobem snaží zpochybňovat dogmata, která mají lidé o světě strojů a o Matrixu. Zpochybňuje ničitelské záměry strojů a srovnává vpády operativců do Matrixu s vpády strojů do Sionu. Speedyho mlčenlivá bariéra se prolamuje a objednává si ji na tanec při oslavě.

V rytmu tisíce srdcí

Slavnost Yarawa strávila tancem se Speedym, při kterém balancovali na tenké hranici mezi přáteli a milenci. I když Speedyho maska nepřístupnosti padá, zůstává gentlemanem. A tak Yarawa po oslavě usíná sama. Ráno nachází strohý vzkaz od Foxe o odletu a o tom, že si do té doby může dělat co jen chce. Yarawa se vydává do města, kde se setkává s indiánskou babičkou, Stříbrnou Bouří, která ji odvádí do oázy lidství – společenského prostoru, kde už Yarawu čekají Bouřiny vnučky Růže a Liška. Obě dívky vyrůstaly s pohádkami o operativcích a Růže považuje Yarawu za svého patrona. Nechává si od malé indiánky vyprávět pohádku o starém operativci Eaglovi: ač byl skutečný Eaglův osud tragický, v pohádce Orel zůstává nadále hrdinský a svobodný. Bouře se svou dcerou žádají Yarawu, aby pomenovala čerstvě narozeného chlapce. V rodině se říká, že životy nás všech jsou propojeny. A že je důležité ono spojení posilovat. Chlapec, který se na Yarawu důvěřivě díval, od ní dostal jméno Neptun. ...
Hráči: (1/1) Neera

Fórum ⇓

Pro přidání příspěvku je třeba se nejprve přihlásit a být registrovaný v této jeskyni.

1 2 3 4 ... 14 ⇒|

Pán Jeskyně - 26. dubna 2018 06:34
Pán jeskyně Katanga

Vědma si povzdechne a trochu těžkopádně se zvedne, aby mohla obejít stůl k Yarawě. Cestou odloží svou cigaretu do žlábku malovaného popelníku. Usmívá se. Smutně a laskavě, jak to jen její mateřská tvář umí.
„Už jsem ti někdy říkala, že je snazší prohlédnout Matrixem než skutečností? V Matrixu existuje jasná skutečnost: sice se maskuje, ale je tady. Ale skutečný svět je jen hromada vjemů bez řádu a bez sotva zdánlivého záměru. Je v pořádku nechápat skutečnost – dokud se máš o koho opřít.“ Zručnými prsty Vědma rozpustí Yarawin ohon a začne ji laskavě vískat v ohnivé hřívě.
„S chlapy to máš těžké. Každý z nich, ať už si to přizná, nebo ne, má svou vnitřní zodpovědnost k práci. Hrozně potřebují něco vykonat. Jakmile se jim k tomu naskytne příležitost, bývají chvíli slepí vůči všemu ostatnímu. Takoví ti romantičtí hrdinové, kteří procestovali půl světa kvůli jedné ženě, byli většinou hloupí... a především vymyšlení.“ Vědminy prsty Yarawu napůl pročesávají, napůl něžně hladí. Jsou horké a měkké a v kombinaci s vůní kakaa, cigaret a pečení konejší jako ta nejkouzelnější kolébka. „Fox se ti neztrácí, alespoň zatím ještě ne. Jen je na chvíli posedlý prací. I přesto se ale vzájemně potřebujete. Pokud budete k této potřebě hluší, pak se teprve začnete ztrácet.“

Yarawa „Firefly“ - 17. března 2018 18:43
Yarawa „Firefly“

Mračím se do hrnečku, až se divím, že se z toho to mlíko nezdrclo - jen mi to nezabrání konečky prstů ulomit z odloženého muffinu hrudku čokoládového těsta a bezmyšlenkovitě si ji strčit do pusy. Neurčitě pokyvuju hlavou, i když pevně stisknuté rty a zamyšlená vráska na čele hovoří o jisté nelibosti.
Ale jsem a vždycky jsem byla voják, to nemá smysl popírat.
Když si Vědmina vzletná slova seškrtám do slovníku, kterým jsem schopná disponovat, mám pocit, že vím, co mám dělat. Že ona sama sice říká opak, ale nakonec mi řekla, co je správné.
Nemusí se mi to líbit. Ten pocit, že jsem ztracená mezi věcmi, které by mi měly být důvěrně známé, je daleko horší.

Téměř nevědomky se usměju Vědminým drobným lidským zvykům a radostem. Upiju kakaa a chvíli držím hrneček v dlaních, zlehounka jím kroužím a sleduji křehké vzory plovoucí po hladině kakaa. I já se zhluboka nadechnu, když Vědma vyfoukne první štiplavý obláček.
„Ale s láskou. To je přece důležitější než kód,“ pohodím hlavou a jednou rukou si uhladím neexistující uvolněný vlásek na temeni, než kapku zvážním, „Myslím, že umím nevěřit tomu, co vidím, slyším, nahmatám, tady v Matrixu,“ výmluvně přejedu roztaženými prsty po desce stolu, silou, až mi zbělají špičky nehtů, do mého hlasu se vloudí nejasně naléhavý tón, „Ale poslední dobou přestávám chápat to, co vidím a cítím ve sku-“ stihnu ruku zase stáhnout a přitisknout si ji na hruď, než mi konečně doputují až do mozku i Vědmina poslední slova. Postavím hrnek na stůl s daleko větší razancí, než jsem měla v plánu.

„Cože?“ hlesnu a naléhavost se vykašle na všechny ohledy a vtrhne naplno mezi nás, „Ale vždyť-“ rozhodím nechápavě rukama, „Já jsem se přece už rozhodla. Chci říct-“ zatěkám pohledem od jedné pootevřené dlaně k druhé, jako by mi mohly odpověď ony místo Vědmy, „Nic se nezměnilo, ale...“ na okamžik se zarazím a ruce zapomenuté klesnou na desku stolu, „On se mi stejně ztrácí,“ takřka úpěnlivě zvednu oči k Vědmině tváři.

.................................

Daleko od toho všeho, ve skutečnosti, která se k téhle kuchyni ani nehodila, proklouzla mezi řasami slza a tiše se vydala dolů po Yarawině tváři hledat útočiště v jejích vlasech.

Pán Jeskyně - 11. března 2018 11:19
Pán jeskyně Katanga

„Tohle nedokážu rozhodnout, i když bych si velice přála, kdybych mohla,“ povzdechne si Vědma do jemného škrábání lžičky o stěny hrníčku, když víří hnědou pěnu na povrchu.
„Justus se řídí svým instinktem, který mnohdy překračuje hranice zdravého uvažování. Má v něj větší důvěru než v rady druhých. Je to v jeho případě cenný dar, který by měl využívat, nesmí na to být ale sám,“ pohlédla stařenka na Yarawu s významným mrknutím. „Občas pro jeden cíl nevidí druhé, proto potřebuje vaše oči a vaše srdce, které ho jeho cestou bezpečně provedou. Pouze ale pokud se na své city a vjemy můžete sami spolehnout...“ odmlčí se a čokoládové oči se do Yarawy zkoumavě zavrtají v nevyřčené otázce. Věří Yarawa svým pocitům?

Vědma se s lehkých heknutím natáhne za sebe a přitáhne si krabičku cigaret a zápalky. Těmi lehce zachřestí s láskou k tomu zvuku přesypávajících se dřívek, jednu vytáhne, škrtne jí a zapálí si cigaretu, kterou jemně svírá mezi plnými rty. Do vůně čokolády a skořice se začne lísat neodbytná vůně tabáku, když Vědma spokojeně vydechne první oblak kouře. „Obě strany potřebují najít první vyslance důvěry, pokud chtějí zabránit ošklivé válce, kterou si nevědomky osnují. Zkus občas nevěřit svým smyslům – matou, vždyť přece víš, že popíjíš jen s láskou uvařený kód a ne opravdové kakao.
Záleží jen na tobě, jestli chceš Foxe ztratit, nebo ne.“

Yarawa „Firefly“ - 1. března 2018 20:14
Yarawa „Firefly“

„To zní všechno hrozně hezky,“ připustím tónem obvyklé zdvořilé námitky, v krátké odmlce Vědmě poděkuju vděčným pokývnutím a s letmým úsměvem obejmu buclatý hrneček oběma dlaněmi, než přiznám, „ale vůbec nechápu, co jsi tím chtěla říct.“
Kapku provinile potřesu hlavou a mlčky čekám, až si ke mně Vědma přisedne. Zamyšleně foukám do hrnečku a sleduju jemné mramorované vlnky hnědého kakaa v bílém mléce.

„Já vím,“ povzdechnu si a položím hrneček na stůl, aniž bych se odhodlala horkého nápoje usrknout, „Ale všichni se teď ženou do akce a já dost pochybuju, že si toho stihnou všimnout. Nemůžu říct, že bych se úplně divila komukoliv, kdo vysype plný zásobník do každého černého obleku, který potká, i kdyby byl zrovna na figuríně před butikem...“ nespokojeně zachrčím přes nos a odmlčím se, abych si ukousla muffinu, „A pak je tady Justus, který je schopný poslouchat asi jako tepelné čerpadlo a počítá s tím, že si jde popovídat se zmateným prckem.“

Zvednu hrneček, konečně se napiju kakaa, bříškem palce si setřu slabý proužek mléčné pěny z horního rtu a podívám se na Vědmu přes hranu hrnku: „Nikdo neví, jak se k nim chovat a bojím se, že to dopadne krvavě, než na to přijdem. Jenom si nejsem jistá, na čí straně, ale nelíbí se mi ani jedno.“

Pán Jeskyně - 12. února 2018 14:55
Pán jeskyně Katanga

Hezky postaru, jak se to dělává, Vědma postaví na svůj plynový vařič rendlík a do něj nalije mléko. Pak vezme kvedlačku a začne v něm míchat. „Kakao si dávají často děti a ptají se, co je vlastně zač. Někteří volají, že je to čokoládové mléko. Jiní zase, že je to mlékem zředěná čokoláda. A odmítají moje vysvětlení, že kakao není ničím jiným než kakaem.“ Mléko začíná jemně pěnit a Vědma se natáhne nahoru na polici pro plexovou pixlu s kakovým práškem. „I když vzešlo z mléka a čokolády, i když čerpá z obou to dobré i to špatné, je to jen kakao. Je své. Nikdy se nestane tak úplně čokoládou, nikdy z něj nebude zase čisté mléko.“
Za chvíli před Yarawou stojí velký modrý baňatý hrneček s bílými puntíky, ve které se ještě točí tmavě hnědá, opojně voňavá pěna. „Jsou sice malí, ale to oni se snaží držet krok s vámi, ne vy s nimi. Tak si dej.“

Vědma si opláchne ruce pod vodou a ztěžka usedne na stoličku. „Ták. Konečně se můžu trochu zastavit. Pro trochu koláče sem chodí kdekdo, a tak musím péct a péct... jen klid, ten krém neuteče.“ Sama si vezme druhý z hrníčků s kakaem a upije. „I když dáš dítěti černý oblek, zůstane dítětem. To nikdo nezmění. Záleží ale na tom, kdo ho vychová.“

Yarawa „Firefly“ - 8. února 2018 18:52
Yarawa „Firefly“

Neubráním se polichocenému úsměvu. Nejkrásnější západ slunce? To se mi líbí.
„Koláče radši jím než downloaduju,“ ujistím ji se smíchem „I když naši operátoři by z toho možná něco měli, netuším,“ jeden koutek sebou neposlušně cukne a už zase mi z toho úsměvu udělá spíš sarkastický úšklebek.

Stačí mi ale z plna hrdla nasát lahodně štiplavou temně hnědou vůni čokolády a jsem mrknutím oka v sedmém nebi. Ocením Vědminu práci uznalým roztouženým zamručením, zvednu muffin a chvíli si ho prohlížím jako vybroušený diamant. Pak si na oko zničeně povzdechu se zoufalstvím topmodelky bojující s bodovou dietou: „To víš. Nepřátelé jsou čím dál menší, musíme držet krok.“
A na znamení toho, jak je to s mou linií závažné, muffinu tragicky ukousnu načechranou čokoládovou čepici. Což možná nebyl dobrý nápad, když jsem chtěla úkosem sledovat Vědminu reakci. Ale na svou obranu musím říct... Muffin!

Pán Jeskyně - 1. února 2018 16:52
Pán jeskyně Katanga

Blondýnka se zastaví ve dveřích, otočí se a krátce svraští obočí v hledání souvislostí. Pak se ale rozpomene a ušklíbne se: „Já vím. Ale teď se musím tvářit, že pracuju.“ Pak ještě mrkne na Vědmu. „Počkám vedle,“ ukáže na dveře, které se pak za ní zavřou.
Vědma nechá Yarawu utopit v jejích vůních i kudrnách, pak od ní poodstoupí a tak, jako to babičky dělávají, jí zastrčí pár uvolněných vlasů za ucho. „Podívejme se na ni. Stále rudá jako nejkrásnější západ slunce. Ale připadáš mi trochu pohublá. Zabalila bych ti koláč, bojím se ale, že na lodi ti z něj moc nezbude.“ S úsměvem si povzdechla, ukázala Yarawě na dřevěnou stoličku a podala jí hříšně čokoládový muffin. „Hned dostaneš i kakao.“

Yarawa „Firefly“ - 31. ledna 2018 17:42
Yarawa „Firefly“

Většina světa se ztratí v pevných kudrlinkách Vědminých vlasů a teplé vůni koření a cigaretového tabáku. Zdála se v tu chvíli tak skutečná, tak lidská. Snad to byl jen další sen, který si vytvořil mozek z dětských let uvězněných v Matrixu. Kolik lidských babiček dneska ještě vonělo moukou a skořicí, jak by správně měly?
Až když Vědmu pustím z objetí, uvolím se vzít na vědomí existenci i dalších osob.
„Amatérko,“ syknu s pobaveným úsměvem ještě o chviličku dřív, než mi dojde, proč to mému mozku přijde tak přirozené.
„Ty harémovky ti slušely víc,“ usoudím přátelsky, posadím se na uvolněnou kuchyňskou židli a mísu s krémem si položím do klína.

Pán Jeskyně - 27. ledna 2018 14:02
Pán jeskyně Katanga

Černošská stařenka s laskavým úsměvem a květovanou zástěrou od mouky si zrovna sundává chňapku, když Yarawa vejde. Sama k ní napřáhne ruce – přeci jen tu není Yarawa poprvé. Vedle dveří tiše klapou starožitné kyvadlové hodiny, vůně pečení se jemně mísí s vůní bylinek na okně, nad příborníkem visí stále stejný obraz rudého písku saharské pouště.
Občas se stane, že se Yarawa potká ve Vědmině kuchyni s předchozí návštěvou, stejně jako teď, kdy drobná žena v černém, téměř agentském kostýmku s modrou kravatou a jemnými světlými vlasy staženými do precizního uzlu odkládá na stůl mísu s krémem a otírá si do utěrky ruce.
Až když se na Yarawu spiklenecky poušklíbla a utrousila: „Jen do toho, mě už bolí ruce,“ došlo Yarawě, že ji vlastně zná. To už ale slečna ze suši restaurace vzala pod paži svůj tablet (až nepřirozeně moderní na matrixovou realitu) a s klapotem podpatků se vydala ke dveřím.

Yarawa „Firefly“ - 25. ledna 2018 18:19
Yarawa „Firefly“

Ohlédnu se s překvapeným úsměvem. Vůbec jsem si neuvědomila, že si pobrukuju, než na mě Speedy navázal. V hrdle mi zabublá pobaveným smíchem: „Nečekám, že by se mě Vědma chystala namlít do masových koláčků,“ sdělím Speedymu spiklenecky ztišeným hlasem své skandální podezření a pak střelím na oko podezřívavým pohledem přes rameno po malém chlapci. Ano, moje brýle budou rozhodně potřebovat krýt záda.

„Už letím,“ zavolám, usměju se na oba mladé muže v obýváku a vyrazím do kuchyně, pevně rozhodnutá, že jenom žhavý plech mi může zabránit vševědoucí stařenku pořádně obejmout. A možná ani to ne.

Pán Jeskyně - 22. ledna 2018 19:30
Pán jeskyně Katanga

Maska je z rudého dřeva, ze kterého kontrastně vylézají tahy světle béžovou barvou. Masivní stylizované rty se hluboce a moudře usmívají, tlustá víčka jsou přivřená v jakémsi zasnění, na širokém čele sedí drobný, vyřezávaný motýl. Jako by jeho živý protějšek Yarawa už někdy viděla. Docela nedávno...

„It's time to begin, isn't it?“ broukl Speedy svým příjemným basem a pohodil hlavou ke dveřím do kuchyně, které byly pootevřené. „Jen běž, budu ti krýt záda,“ pousmál se Speedy a pokynul Yarawě nakousnutou sušenkou. V druhé ruce držel hrníček s motivem newyorských mrakodrapů, ze kterého upíjel čaj.
Chlapec sebou v tu chvíli trhnul a ruku, kterou se snažil nenápadně dotknout Yarawiny pyramidky, rychle stáhnul k sobě. Provinile se uculil na Yarawu i na Speedyho.

„Pojď, Firefly, pomůžeš mi míchat krém,“ ozval se známý vřelý hlas z kuchyně.

Yarawa „Firefly“ - 19. ledna 2018 22:05
Yarawa „Firefly“

Nechala jsem korálkové pramínky zálibně protéct mezi prsty. Přelétla jsem tichou místnost pohledem. Působila tak normálně, až to člověka zabolelo. Ale už mnohokrát mě uklidnila jenom samotná přítomnost tady.

Pomalu si sundám zrcadlovky a odložím je na područku jednoho z křesel.
„Ahoj prcku,“ usměju se přátelsky na okounějícího chlapce a se stejnou pomalou pečlivostí si stáhnu rukavice z lesklé tmavě rudé kůže, jednu po druhé. Položím je vedle brýlí. Nakloním hlavu ke straně, uvolním si z ucha oněmělé handfree a téměř obřadně ho uložím na vrcholek malé pyramidy.

Beze slova znova přejedu s lehkým úsměvem očima celou místnost i oba své společníky a odkráčím k jedné ze stěn prohlédnout si pečlivěji jednu z rituálních masek. Ruce držím sepjaté za zády, zlehka se nevědomky pohupuju z pat na špičky a zase zpátky a tiše si broukám.
„I'm just the same as I was... Now don't you understand? I'm never changing who I am...“

Pán Jeskyně - 17. ledna 2018 19:31
Pán jeskyně Katanga

Stařenka se na chvíli zastavila a dala ruce ve své tlusté boky, klepadlo jí trčelo na bok jako hodinová ručička. Volnou rukou si otřela pot z čela a sjela delegaci pohledem. Speedy stáhl své zrcadlovky na špičku nosu a věnoval paní Salliwerové bílý úsměv. „Chcete s tím pomoct?“
Program u koberce se pousmál, zavrtěl hlavou a pak pokynul ke dveřím do domu.

Radjawi strčil do dveří klíč, pod kterým se začal zámek přeskupovat. Yarawa v uchu slyšela Kitsunino tradiční upozornění, že za dveřmi se přeruší jejich spojení, ale že bude čekat na příjmu, než se vrátí.
Dveře se otevřely do úzké předsíně s věšákem na kabáty, stojanem na deštníky a vůní pomerančů, kakaa a skořice. Etnickým korálkovým závěsem pak Radjawi uvedl operativce do Vědmin čekárny.

Malý, ale útulny obývací pokoj zdobily obrazy africké krajiny, domorodé masky a křesla z hrubého čalounění. Na dřevěném stolečku, pod jehož skleněnou deskou byly vystaveny pohlednice z různých koutů světa, stála mísa se sušenkami, černá keramická konvice a erární hrníčky.
V jednom z křesílek seděl malý asijský chlapec a zvědavě si Yarawu a Speedyho prohlížel.

„Počkejte tady, prosím, než vás Vědma přijme,“ řekl jim Radjawi a prošel tmavými dveřmi dál.

Yarawa „Firefly“ - 13. ledna 2018 18:51
Yarawa „Firefly“

Vlastně jsme byli zajedno. Ráda jsem s Radjawim laškovala, ale je čas na zábavu a je čas na práci. A na rozdíl od virtuálního Inda, u mě se nikdo nemusel obávat, že bych si ten první nezařídila.
Takže jsem dlouhými kroky kráčela půl kroku za Radjawim, já zleva, Speedy zprava a vzhledem k jeho fešácké vestičce jsme budili tak trochu dojem jeho ochranky. Neurčitě jsem se uchechtla. Jó... ještě to tak.

„Máte nový zadní dvorek,“ poznamenám přátelsky zdvořilým tónem člověka, který na návštěvě zaznamenal novou stojací lampu v obýváku, „Útulný.“
Na babču zvesela kývnu a snažím se u toho neusmívat moc zubatě.

Pán Jeskyně - 11. ledna 2018 18:55
Pán jeskyně Katanga

Dokud procházeli parkem, byl Radjawi ochoten diskutovat s Yarawou a Speedym na téma motivace postav brakové literatury, jakmile však prošli do hlučných ulic města, program přesunul své soustředění plně na cestu a binární okolí. Procházeli svižně rušným bulvárem plným obchodů a lidí v zajetí neexistujícího zboží, napříč moderním náměstím s konkávní abstraktní sochou z litiny, na které seděli zubožení, naprogramovaní holubi, až se dostali do útulnější a méně okaté části města, kde viselo z oken sušící se prádlo a ozývaly se zvuky metalové hudby z číhosi bytu.
Radjawi nezvolnil tempo. Šel rychle, ruku celou dobu pohotovostně položenou na zbrani. Yarawa slyšela v uchu Kitsunino ujišťování, že vzduch kolem je tak čistý, jak to jeho virtuální iluze jen dovede.
Malou pasáží s večerkou pochybných kvalit se dostali na křivě dlážděný dvorek mezi činžovními domy, kde jakási hrbatá stařenka postaru vyklepávala prach z koberce obřím proutěným klepadlem. Metalová hudba zněla blíž. Někdo z nájemníku rozjel pořádně tvrdej nářez.

K Vědmě vedlo mnoho cest, někdy se opakovaly. Dvorek s klepadlem však viděla Yarawa poprvé. Radjawi se konečně zastavil a vytáhl ze své tašky svazek klíčů. „Dobrý den, paní Salliwerová,“ pozdravil stařenku zdvořile.

Yarawa „Firefly“ - 6. ledna 2018 15:43
Yarawa „Firefly“

„Ale jistě,“ medově se na virtuálního milovníka četby usměju, „Na základě svých empirických zkušeností Angela ví, že pokud by si Rodriguez myslel, že ji může mít kdykoliv hne prstem, rychle by ztratil zájem. Takže ve skutečnosti ona jen naprosto logicky předchází jeho iracionální reakci, protože nejlepší obrana je útok,“ sypu ty pseudovědecké sračky z rukávu s klidným a věcným úsměvem, dokonce se mi ho podaří udržet ještě chvíli poté, než vyprsknu smíchy a pohodím hlavou ke Speedymu: „Anebo tak,“ připustím i jeho vysvětlení.

Pán Jeskyně - 1. ledna 2018 20:31
Pán jeskyně Katanga

Když Yarawa na ochránce promluví, mladý, umělý Ind už stojí na nohou a malou knížečku si strká do kabely. Stihnou však ještě zachytit kýčovtý rudý obal s fotografií naivní blondýnky. Radjawi krátce, strojeně kývne hlavou na pozdrav, přesným pohybem upraví a narovná vestu s černým proužkem a vydá se na štěrkovou cestičku. V krátkém, automatizovaném gestu Speedymu a Yarawě pokyne, aby ho následovali.
„Dokážete mi něco vysvětlit?“ zeptal se, zatímco precizně přešel květinový záhon, aniž by ublížil jediné macešce. „Angela svádí Rodrigueze od strany 4 až do strany 50. Proč se náhle na straně 51 brání, když se jí její záměr konečně povede? Jaký to má důvod? Proč jedná tak iracionálně?“ Radjawiho otázka byla ryze zjišťovací, emocemi nepodkreslená, jako by se ptal na počasí.
Speedy se uchechtl. „Protože je pitomá, Radji, neví, co chce. Stejně jako cílovka takových braků.“
„Proč tedy o něco usiluje, když ani neví o co?“

Yarawa „Firefly“ - 26. prosince 2017 13:44
Yarawa „Firefly“

Plynulým pohybem bez začátku pověsím sluchátko zpátky do vidlice a lehkou rukou za sebou zaklapnu prosklené dveře telefonní budky. Úsporným pohybem si narovnám kabát na ramenou a trhnutím upravím klopy, kožené pouzdro s pistolí tak přirozeně sedne na své místo pod levou paží. Zhluboka se nadechnu neexistujícího vlahého vzduchu se všemi jeho virtuálními vůněmi kvetoucích keřů, škvařících se párků a tlejícího odpadkového koše.
S úsměvem kývnu na Speedyho.
Můžeme vyrazit.

Lidé posedávají na lavičkách s tváří obrácenou k vodě. Blížíme se jim do zad. Ne, že bych chtěla strážný program vyplašit nebo dokonce provokovat. Je to koneckonců program, napsaný pro obranu. Nemá běžné lidské reakce.
...a nejspíš proto je to docela zábava.
Možná ho přece jenom trochu vyplašit chci.

„Ahoj Radji,“ brouknu s úsměvem a opřu se lokty o opěradlo lavičky, „Potřebuješ literární konzultaci?“

Pán Jeskyně - 22. prosince 2017 13:11
Pán jeskyně Katanga

Fox přešel volným krokem od Speedyho k Yarawě, která už seděla v křesle, naklonil se nad ni a podobně jako předtím, díval se na dráty, jestli všechny konce trčí z těch správných zdířek. Když na něj promluvila, sklopil oči a poušklíbl se. Pak položil dlaň těsně nad Yarawinu hlavu a ležérně ji sjel pohledem. „Neboj, budu u toho na tebe dohlížet.“ I v jeho typickém lišáckém úšklebku byla nějaká disharmonie. Nebo se to Yarawě jen zdálo...?

Už to zažila tolikrát, že ani necítila, jak jí páteří projel mráz, když jí Fox připojil kabel do vstupu.
Míhání před očima. Pocit nahoty, těsnosti, nebytí. Zlomek nepopsatelných vjemů, než mohla otevřít oči v Matrixu.

Bylo příjemné babí léto a s listy nažloutlých platanů si hrál jemný datový vánek. Vyšla z telefonní budky na okraji parku, před kterou na ni už čekal Speedy ve vší své matrixové monumentálnosti. Sundal si zrcadlovky a vsunul si je nahoru do dredů.

‚Lavička u rybníčku. Všude je klid,‘ slyšela v uchu Kitsunin hlas.

Yarawa „Firefly“ - 21. prosince 2017 20:45
Yarawa „Firefly“

Za chůze si vážu vlasy do neposedného uzlu na temeni, aby se mi zbytečně nepletly do datového vstupu. V operační místnosti vládla uvolněná atmosféra. Mě se asi taky ulevilo. Ani mi nedošlo, kolik nadějí vkládám do Vědmy, dokud jsme nebyli skoro na cestě. Nutně jsem potřebovala někoho, kdo by ten bordel posledních dní dokázal alespoň pojmenovat, a Vědma se zdála jako ideální kandidát.

„Takže si budeš válet šunky u počítače?“ mrknu na Foxe s šibalským úsměvem. Stejná slova i tón, jaký bych použila kdykoliv jindy... ale dneska na nich něco znělo nesprávně. Zvláštní. Co se dá dělat. S téměř neznatelným povzdechem se vyhoupnu bokem na křeslo a širokým obloukem vyhodím nohy nahoru.

1 2 3 4 ... 14 ⇒|


↑ navigace

Záložková navigace