Matrix (2 strany zpět) | Herna - Aragorn.czHerna

Matrix

Pán Jeskyně:

Katanga

Systém:

ORP

Nové příhlášky:

Nepřijímáme

Popis jeskyně:

Hra inspirovaná světem nebezpečné virtuální reality. Jsou lidé, kterým stačí jejich binární štěstí, umělý sen, ve kterém žijí. A pak jsou bojovníci, ochotní vzdát se všeho pohodlí, jen aby byl jejich život skutečný. Matrix prochází novým updatem: přežije to Sion, podzemní výspa lidské civilizace?

Klíčová slova:

matrix, virutální realita

Jaké hráče:

Soukromá hra.

Nástěnka:Zobrazit/skrýt Nástěnku

ENCYKLOPEDIE HRY

Postavy

MatrixAGENT SMART: agent, který se oproti svým kolegům usmívá a zpívá si. Je do jisté míry lidský, což ho dělá o to děsivějším nepřítelem. → BOBBY (hybrid): křivozubý puberťák, který dokáže ohýbat Matrix. Aktivně pracuje pro agenty. → HERB (hybrid): osmiletý chlapec, který pracuje pro agenty. Bere Smarta jako svého učitele, pro kterého se vším úsilím splní jakýkoli úkol. → SÁRA (hybrid): sympatická, subtilní blondýnka, která ač dělá pro agenty, nepodílí se na stíhání. Zajímá ji vnější svět, tajně sympatizuje s operativci, je ochotna s nimi sdílet interní informace. → RADJAWI (program): Navigační program pro kontakt s Vědmou, jeho úkolem je také Vědmu chránit. Má podobu Inda. Často si čte brakovou literaturu, které má problémy porozumět. → SOO-MIN (program): Navigační program pro kontakt s Vědmou, jejím úkolem je také její ochrana. Má podobu Korejky. Často poslouchá k-pop. Posádky lodí Sionská radaTHANOS: hlavní představitel Sionské rady, bývalý kapitán lodi Juno. Drobný vychrtlý osmdesátník s aurou moudrosti a autority, tichý, filosofující, vždycky si dokáže sjednat ticho. Ctí ideály otevřené společnosti, přivezl do Sionu mechanické motýly, poté, co se mu podařilo navštívit a znovu opustit Město strojů → MIRIAM: padesátiletá bývalá vedoucí domobrany, která při dávné akci proti strojům přišla o nohu. Je rozumná, otevřená, k věci, podporuje Hádes → REEVES: bývalý kapitán lodi Afrodita, programátor. Prošedivělý černoch, zlatý člověk, který vždycky chápe problémy posádek a snaží se je aktivně a osobně řešit. Specializuje se především na počítačové problémy. → HROBNÍK: jeden z nejmladších členů Rady, nesympatický a hlasitý floutek. Nikdo moc nechápe, jak se do Rady dostal ani co tam vlastně dělá. → ALTAIR: jeho láska k úhledným sloupečkům je za hranicí lidství, podle Yarawy se chová jako počítačový konstrukt a ona sama je pro něj něco jako trojský kůň v systému. Podobný názor na něj má více lidí. Umí být ale praktický. → FLORIAN: Svým logickým zaměřením je podobný Altairovi, arogancí však převýší většinu členů Rady. Člověk fungující na destilovanou logiku a jízlivost → NINIVE: Bývalý operativec, mezi ní a Yarawou je něco shnilého, pravděpodobně žárlivost. Ninive není ještě tak stará ani zmrzačená, aby odešla z postu operativce a usedla v Radě. Každopádně i když je vůči Yarawě vysazená, je schopna podržet operativce tam, kde je jiní odsuzují. → BASTET: Bastet se už v Sionu narodila, spravuje praktické části života v Sionu. …a další členové Rady, kteří ještě neměli možnost se projevit.LARAINA: podržtaška Sionské rady, rozevlátý účes, šat a naprogramovaný úsměv. Ač je sekretářkou Rady, není jim tak strojově oddaná, jak by se mohlo čekat. Další obyvatelé SionuKANA: Speedyho sestra → HOMÉR: vůdce Sionských bubeníků a místní celebrita, dystopický básník a buřič, říká se, že píše texty pro Imagine Dragons → Adelaidin manžel a děti

Slovníček náhodných reálií

Hybridi: Jejich matrixový kód je z části lidský, z části programový. Pracují pro agenty, někteří procházejí speciálním výcvikovým programem pro lidské agenty. Stroje využívají lidské kreativity a způsobů chování, kterých sami nejsou schopní, aby jimi posílili ochranu Matrixu. Předávají jim informace o reálném stavu věcí: hybridi vědí o tom, že jsou v Matrixu a co s ním mohou dělat. Zatím to vypadá, že stroje berou do svých řad mladé lidi a děti. Sirény: Kitsunin mistrovský program, který údajně nejde překonat. Jezero plné mytických sirén, které stahují každého, kdo je navštíví, hluboko pod hladinu. Jsou neúprosné, vytrvalé a zpívají píseň rozloučení. Kitsune svůj program nasadila do ochranné vrstvy lodního počítače, aby zachytil všechno, co by mohlo loď ohrozit. obrázek

ODEHRANÉ UDÁLOSTI:

Agent, který zpíval

Yarawa a Speedy byli vysláni do Matrixu, aby od uhrovatého křivozubého kluka získali zdánlivě nevýznamnou disketu. Bobby však ukázal, že nejen že umí Matrix ohýbat jako zkušený operativec, ale zároveň že dělá pro agenta Smarta. Yarawa skáče pro disketu pro kanálu a snaží se utéct před samotným Smartem, který se za ní s písní na rtech vydal. Z kanálu si Yarawa odnáší postřelený loket. Speedy, který mezitím vyřídil druhého agenta, pomáhá Yarawě dostat se k telefonu. Oba operativci se nakonec dostanou na loď – plní nepříjemných dojmů: proč Bobby pomáhá agentům? Proč je Smart nezabil, i když k tomu měl nejednu příležitost? Proč pozval Speedyho na kafe? A proč je matrixoví ochránci nechali ukořistit disketu?

Štěnice

Disketa, kterou Yarawa vytáhla z Matrixu, obsahuje program na zacvičení lidských agentů. Při schůzce v jídelně Kitsune přiznává, že věděla o nových updatech v Matrixu: objevují se tzv. poloagenti, lidé s částečně agentským kódem. Na lodi se strhne hádka o důvěře. Yarawa, Fox a Speedy se chtějí odreagovat v Konstruktu, kam si jako operátora berou Žábu. Vše jde hladce, dokud Konstrukt nespustí program Sirény (Kitsunin nepřekonatelný eliminační program). Kitsune zvládne program vypnout a poukáže na štěnici na Yarawině lokti, kterou Žába přehlédl. Štěnice ve tvaru zářivého modrého měsíce se mění v broučka, kterého je možné zadupat do země.

Na suši s hybridem

Kitsune uznává svou chybu a je ochotna přijmout jakoukoli podmínku, která jí vrátí důvěru na lodi. Nakonec i proti svému přesvědčení a přes svůj strach jde s Yarawou a Uranem do Matrixu: s Foxem jako operátorem. Jdou na suši – užít si gastronomii, jakou ve skutečném světě nenajdou. V suši restauraci se setkávají s blondýnkou s hybridním kódem a náušnicemi podobnými Yarawině štěnici, která jim však nechce ublížit (Sára, pozn. PJ). Naopak se je snaží krýt, předává jim pár letmých informací o nových aktualizacích a zajímá se o svět mimo Matrix. Jejich rozhovor přeruší zpráva o blížícím se poloagentovi: osmiletý Herb jde vytrvale za skupinou operativců ve snaze je eliminovat k potěše svého učitele. Herb se sice snaží, Uran ho však setřese a všichni se navracejí na loď. Když se Yarawa vrátí, najde vzkaz od Sáry (na diářové stránce, 14. a 15. červenec 2028, cca o 3/4 roku později): popisuje jí svůj sen, ze kterého se zdá, že procitá do reality v líhních – Sářina realita je ale modrá, narozdíl od skutečných líhní, které jsou červené. Znamená to něco?

68 kruh pekla

Yarawa je zdá se Kitsuninou obětí spokojena, ne tak Speedy. Černý obr je zamlklý a uzavřený. Kitsune a Fox mají spoustu programátorských novinek, které spolu soukromě projednávají – možná více, než by se Yarawě líbilo. Hádes se letí do Sionu, není však sám. Do města se řítí i Atlas s Verity na palubě. Verity (ve sprše) informuje Yarawu o nových lidech vytažených z Matrixu – o Golemovi, který chce se chce stát operativcem, a o Vráně, se kterou Yarawu vzápětí seznámí. Vrána je slepá dívka, která kolem sebe šíří strach a chlad. Má vcelku přesné informace o Sionu. Ví, jak Sion vypadá, jak vypadají lidé, kteří v něm žijí – podle ní je však Sion obrazem Pekla. Operativce, kteří žijí na 68. podlaží, považuje za démony, kteří chodí do světa svádět lidi na cestu utrpení. Tuhle víru jí vštípily stroje. Vrána je duševně mimo. Jako by byla částí mysli stále v Matrixu. Krom toho tvrdí, že Yarawu zná. Že byla Firefly to poslední, co Vrána kdy viděla. Co je na tom pravdy? Když odchází pro Foxe, aby s ním šla na Radu, zastihne ho při tajnůstkářství s Kitsune. Fox se však ihned přidá k Yarawě a jdou spolu městem před představené Sionu.

Sionská rada

Na Sionské radě se sešli členové přítomných posádek a další významní představitelé odboje. Justus představuje městu Golema a Vránu včetně Vrániných představ o realitě – realitě, která je spálená na prach, realitě, kterou si lidé zničili sami. Vysvětluje ochromenému sálu, že stroje vytvořily Matrix jako místo, kde mohou žít lidé, kteří si nevážili svého skutečného ráje. Tara zároveň vysvětluje, že dokud se Vrána nedostala do reality, byla v pořádku – slepá, ale racionální. Vyvstává teorie, jestli Vrána nebyla hybridem. (Mezi Vránou a Justusem je podivný vztah. Justus s Vránou jedná, jako by ta křehká nemocná bytost byla jeho ‚dcerou’.) Následně vyjde najevo, že informace o existenci hybridů a nových kódů se na Hádes měla dostat, ale ztratila se cestou mezi vůdčí trojicí (Thanos, miriam, Reeves) a posádkami. Thanos, klidná autorita a vůdce celé Rady, vysloví pochybnosti o důvěře mezi lidmi Sionu a s pohrdáním zbytkem Rady odchází ze sálu. Rada se rozpouští. Zatímco programátoři a kapitáni se sejdou kolem Reevese, Miriam si k sobě zavede Yarawu a Speedyho a projevuje jim přízeň.

Chvění motýlích křídel

Miriam dvojici odvádí dolů do strojovny, kde jim ukazuje malé, křehké mechanické motýly, kteří kdysi přilétli z Města strojů na lodi Juno. Thanos byl v té době jejím kapitánem a nikdy nevysvětlil, jak se jeho loď mohla z Města strojů vrátit celá. Krom toho se Miriam filosofickým způsobem snaží zpochybňovat dogmata, která mají lidé o světě strojů a o Matrixu. Zpochybňuje ničitelské záměry strojů a srovnává vpády operativců do Matrixu s vpády strojů do Sionu. Speedyho mlčenlivá bariéra se prolamuje a objednává si ji na tanec při oslavě.

V rytmu tisíce srdcí

Slavnost Yarawa strávila tancem se Speedym, při kterém balancovali na tenké hranici mezi přáteli a milenci. I když Speedyho maska nepřístupnosti padá, zůstává gentlemanem. A tak Yarawa po oslavě usíná sama. Ráno nachází strohý vzkaz od Foxe o odletu a o tom, že si do té doby může dělat co jen chce. Yarawa se vydává do města, kde se setkává s indiánskou babičkou, Stříbrnou Bouří, která ji odvádí do oázy lidství – společenského prostoru, kde už Yarawu čekají Bouřiny vnučky Růže a Liška. Obě dívky vyrůstaly s pohádkami o operativcích a Růže považuje Yarawu za svého patrona. Nechává si od malé indiánky vyprávět pohádku o starém operativci Eaglovi: ač byl skutečný Eaglův osud tragický, v pohádce Orel zůstává nadále hrdinský a svobodný. Bouře se svou dcerou žádají Yarawu, aby pomenovala čerstvě narozeného chlapce. V rodině se říká, že životy nás všech jsou propojeny. A že je důležité ono spojení posilovat. Chlapec, který se na Yarawu důvěřivě díval, od ní dostal jméno Neptun. ...
Hráči: (1/1) Neera

Příspěvky ⇓

Pro přidání příspěvku je třeba se nejprve přihlásit a být registrovaný v této jeskyni.

Vypisuje se 20 z celkem 322 příspěvků|⇐ 1 2 3 4 5 6 ... 17 ⇒|

Yarawa „Firefly“ - 26. srpna 2018 20:56
Yarawa „Firefly“

Zamyšleně si podepřu prsty bradu a ukazováčkem v nápadně hloubavém gestu poklepu na rty, dokonce přístupně nakloním hlavu ke straně, nadechnu se k souhlasu... Ale místo přitakání nakonec nakrčím nos a namítnu: "Ale to bych nepřála ani nejhoršímu nepříteli."

Automaticky přivítám Speedyho úsměvem, pružně se zvednu na nohy a když se k němu přitočím, zlehka promnu mezi prsty jeden z jeho uvolněných pomoučených dredů. Povzbudivě ho poklepu po rameni kabátu, nakloním se a stáhnu vizitku ze stolku.
"Knihovna?" vyprovodím Sarah pohledem plným pobavené skepse a pak se obrátím na Speedyho, "Tak co? Zase do ulic?"

Spiklenecky se zazubím na Min Sunga, významně si přiložím ukazováček přes rty na znamení mlčenlivosti a před odchodem seberu Sářiny lodičky.

Pán Jeskyně - 16. srpna 2018 19:26
Pán jeskyně Katanga

Sára se chvilku dívala na tablet, jako by se ponořila do práce, ale její oči se dívaly do prázdna a po tváři se jí rozlil malý šibalský úsměv. „Hm. Ještě něco máš... mám na odpoledne pozvat Smarta k sobě na kafe?“ nadhodí. A nedá se poznat, jak moc to myslí vážně. Na Yarawu se dívá jen po očku, s hlavou stále skloněnou k tabletu.

A pak se otevřou dveře k Vědmě a ven vyjde Speedy, který si z rukávů oprašuje mouku. Sára tablet odloží a vstane, odkudsi z vlasů jako kabaretní kouzelník vytáhne malou vizitku a položí ji na stůl.
Vedle Sářiny velice úřední fotografie a moderního loga s modrým půlměsícem stál text: ,Sarah Russelová, správce archivu národní knihovny, společnost Modrá kupole‘ a kontaktní údaje - telefon a adresa. Pod vytištěným telefonním číslem na pevnou linku bylo ručně dopsané číslo na mobil.
„Budu čekat,“ mrkla Sára na Yarawu, pak věnovala široký úsměv Speedymu (ten jí ho potěšeně oplatil) a rychle a obratně zmizela u Vědmy v kuchyni. Na podlaze po ní zůstaly shozené lodičky.

Yarawa „Firefly“ - 21. července 2018 11:47
Yarawa „Firefly“

Zhluboka se nadechnu, vlastně se doslova nafouknu, založím ruce v bok a s neuvěřitelně vychovatelsky pohoršeným výrazem se otočím na Sáru, když nadhodí alternativní možnosti použití kravaty: „Tak na tebe si budu muset dát pozor, mladá dámo.“

Jen omílají rádobydrsné hlášky, které k jeho ksichtu vůbec nesedí. To je skvělý, o tom musím příště Zmrda informovat.
„Já jsem se teda se Smartem nikdy nenudila,“ připustím trochu kysele a dopiju kakao. „Fuj?“ upozorním Sáru na kvalitu jejích fantazií se znechuceně nakrčeným nosem, když odkládám hrneček na stolek.

„Můžem,“ přikývnu a plácnu sebou konečně do křesla, „Dneska ještě něco mám-“ ironicky se ušklíbnu a lehkým pohybem ruky naznačím, že rozvádět to vážně nebudu, „Ale zítra by to možná šlo. Zavolám ti?“ navrhnu s tázavě pozvednutým obočím.

Pán Jeskyně - 17. července 2018 16:43
Pán jeskyně Katanga

„Co ty víš, třeba jsem ji měla omotanou kolem kotníku,“ nadhodí Sára vážně a s hrdým výrazem si uhladí uzel na právě dovázané kravatě.
Min Sung mezitím zakaboněně přemýšlí, nebo jen možná není rád, že mu Speedyho brýle nepadnou, a snaží si je zase nasadit. „Noo... Ale oni jsou hlavně takoví strojoví, nemají smysl pro humor. Ne opravdový, jen občas omílají rádobydrsné hlášky, které k těm jejich ksi... tvářím vůbec nesedí. Jsou stráášně nudní.“
„To víš, broučku, ne každý program je takové třeštidlo jako ty,“ ušklíbne se na něj Sára, zatímco skládá nohy velmi neagentsky pod sebe, aby si na ně mohla položit svůj tablet. „Což je na jednu stranu dobře. Při představě toho, jak se mnou vede Smart polštářovou válku, mi není zrovna nejlíp.“ Sářino další uchechnutí už ale nebylo tak úplně spontánní, jako to předtím. Krátce se podívala na Yarawu. „Ale to sushi klidně můžeme někdy dát znovu. Ideálně v době, kdy bude Herb ve škole, co ty na to?“

Yarawa „Firefly“ - 13. července 2018 09:40
Yarawa „Firefly“

„Příliš lidsky nahodilé?“ poradím Min Sungovi ochotně s patřičně úslužně výsměšným výrazem. Když tak poslouchám jeho slovní přestřelku se Sárou, neubráním se hlasitému smíchu.
„No,“ nakloním hlavu ke straně a volnou rukou si dlouhým ukazováčkem poklepu na rty v hraném hlubokém zamyšlení, imaginární pistoli možná o pár palců skloním... a pak chlapce dusím už jenom krátkou chvíli a spustím ruku podél boků, „Na tom něco je.“
Spiklenecky mrknu na Sáru: „Ale Sára ji taky neměla, když jsme spolu špásovaly v sushi restauraci.“

Pán Jeskyně - 16. června 2018 19:52
Pán jeskyně Katanga

„Nějaké to irácio se vždycky hodí, ale...“ nadhodila blondýnka konverzačně, ale akce mezi dvěma po zuby ozbrojenými protivníky jí vzala její zaujetí, takže své „já raději sázím na poker face“ dořekne už jen ze setrvačnosti. Sama nahmatá další z polštářků a nastrčí ho před sebe jako štít, zpoza kterého koukají jen oči.

Min Sung polštář nečeká a jeho zbraň se rozpadne v pár chaotických rukou, které se snaží ochránit se před zásahem polštáře. Když pak odražený a spadlý polštář dopadne na zem, odhalí Yarawě vítězný výhled: prázdné dlaně má chlapec napřežené před sebou v obraně, Speedyho nepadnoucí brýle mu sklouzly z nosu a visí za nožičky chlapcových velkých uší. „Hej! Hej! To neplatí, to bylo...!“ volá nevěřícně a i trochu uraženě.
„No, Min Sungu? Jak Firefly přesvědčíš, že nejsi jen špatně naprogramovaný agent?“
„Sááróó!“
„Já ti nepomůžu, mě sis už zastřelil. Mrtvoly neradí,“
ušklíbla se na něj plavovláska a sklopila svůj obranný polštář. Chlapec jí věnoval tak ošklivý pohled, jak to jen uražené dítě dovede. Zároveň však na něm bylo vidět, že opravdu usilovně přemýšlí nad nějakým funkčním argumentem.
„Hmm... nemám kravatu,“ pohodil nakonec hlavou v přesvědčení, že na to vyzrál.
„Tak to jsem v loji, přišel na to...“ vydechla rezignovaně Sára a s hranou potupností si začala zase utahovat a upravovat vlastní kravatu.

Yarawa „Firefly“ - 13. června 2018 17:39
Yarawa „Firefly“

Lehce podložím dlaní hrneček, ať ho nedržím jen za pomalu chladnoucí ouško. Sklouznu po malém chlapci s příliš velkými brýlemi pohledem, načež se až teatrálně ohlédnu ke dveřím do Vědminy kuchyně, kterými Speedy jenom před vteřinkou zmizel.
„De ja vú,“ zamumlám dostatečně nahlas a chvíli s okatým zmatkem potřásám hlavou.

Krátce syknu a pohoršeně zamlaskám jazykem, když se plavovláska svěří se svým nevalným skóre. Nenechám se pohledem do imaginární hlavně nijak rozhodit, přes okraj hrnečku šlehnu po Min Sungovi pobaveným pohledem, než se zcela ležérně napiju kakaa.
„Klidně tě můžu doučovat z iracionálního chování,“ nabídnu se vstřícně, když hrníček zase snížím. Vykročím k jednomu z křesel jako bych se chtěla posadit a pak bez varování popadnu za roh jeden z dekoračních polštářků a hodím ho obloukem chlapcovým směrem. Ještě než dopadne, i já mám patřičně namířím a odjistím svou vlastní ruční zbraň.
„A jak přesvědčí on mě?“ zazubím se.

Pán Jeskyně - 8. června 2018 20:30
Pán jeskyně Katanga

Při posledním pohledu, který Yarawa Vědmě věnuje, se na ni černošská stařenka jen laskavě a moudře usmívá a pak jasně kývne hlavou. Kdykoli ode mě odejdeš, bude ti lépe.
Dveře, kterými Yarawa procházela, galantně držel Speedy a čekal, až dáma vyjde. Věnoval jí krátký, souznící pohled, a vklouzl dovnitř.

Na místě, kde předtím seděl Speedy, trůnil ten malý asijský raubíř. Seděl napřímeně, dělal ramena a na nose měl Speedyho zrcadlovky. Zjevně si to velmi užíval. Natáhl k Yarawě ruku s napřímenými dvěma prsty v symbolice pistole a palcem udělal gesto cvaknutí kohoutku.
„Obávám se, že proti Min Sungovi nemáš šanci. Já už mám v sobě tak dvacet kulek,“ povzdechla si blondýnka na pohovce. Lodičky měla skopnuté pod stolkem, přísný uzel rozpuštěný, i tu modrou kravatu si povolila. „Musíš ho přesvědčit, že nejsi agent. Mně se to moc nepovedlo.“
„Mrkala moc pravidelně,“ obvinil blondýnku Min Sung.
„Já vím, musím trénovat nahodilost,“ kořila se blondýnka. Ani se nesnažila zakrývat cukající koutky.

Yarawa „Firefly“ - 19. května 2018 15:34
Yarawa „Firefly“

Potřesu hlavou, aby se mi čerstvě stažené vlasy zakomíhaly kolem obličeje a koutky mi jenom lehce cuknou v náznaku úsměvu.
„Díky,“ hlesnu trochu zaraženě a ulomím si další kousek muffinu, „Nejsem si jistá, že se cítím líp, ale...“ chtěla jsem to říct jako vtip, ale ta slova nakonec vyzněla daleko vážněji, než jsem zamýšlela. Trochu odevzdaně pokrčím rameny. Zavřu oči a dlouze vydechnu, abych pochytala alespoň ty nejrozbouřenější myšlenky. Když se na Vědmu znovu podívám, povede se mi docela obstojný úsměv, co vypadá téměř jako já. Opřu se o hranu stolu, pružně se vyhoupnu na nohy a vezmu do ruky hrneček s kakaem.
„Třeba ještě chytnu tvojí předchozí návštěvu,“ pohodím hlavou k přijímacímu pokoji a spiklenecky přimhouřím oči, „Chtěly jsme jít na kafe, měly bychom se domluvit kdy a kde.“

Pán Jeskyně - 10. května 2018 10:40
Pán jeskyně Katanga

„Já ti nic neříkám,“ usměje se mnohoznačně Vědma na svou obhajobu, jako ostatně téměř pokaždé, „jsem jen tichý odraz toho, co potřebuješ slyšet, pokud umíš naslouchat.“ Prameny Yarawiných vlasů se pod jejími prsty přeskupují, vlní, splétají a zase rozplétají. „Já nikdy nic neříkám, nikomu neradím ani nedělám kázání. Je jen na vás, co si z mé kuchyně odnesete,“ brouká Vědma, „ale zkus se ve svém přemítání zeptat sama sebe, jestli jsi jediná, kdo má potřeby, a jestli je Fox jediný, kdo se chová jako egoistické macho.“ Vědma zručně stáhne Yarawiny vlasy zpátky do vysokého ohnivého ohonu a poodstoupí od ní, aby si ji ještě jednou prohlédla. Spokojeně kývne, načež dodá: „Nezapomeň ještě trochu čokoládového kódu na cestu.“

Ať už s tím Yarawa souhlasí nebo ne, Vědma vždy ví, kdy je čas se rozloučit.

Yarawa „Firefly“ - 5. května 2018 15:48
Yarawa „Firefly“

Je to v pořádku. Je to v pořádku, dokud se máš o koho opřít.
„A to já právě poslední dobou nějak nevím. Mám?“ jen těžko se mi krotí rozrušení v hlase, zvednu oči a snažím na dohlédnout na Vědmu přes temeno vlastní hlavy.
No, mám, připustím v duchu spravedlivě. Ale tady se snažíme rozmotat jiné klubko kabelů, připomenu si rychle na svou vlastní obhajobu.
„Ani nevím, kolikrát jsem byla v posledních dnech nešťastná, zoufalá, zmatená, lidi se chtěli opírat o mě a já jsem to taky potřebovala, ale on se neobjevil,“ povzdechnu si v unavené žalobě. Opřu se zády o opěradlo židle, zhluboka vydechnu a zavřu oči, když se Vědminy prsty vláčně probírají mými vlasy.

„Takže ty mi říkáš, že ho mám nechat chovat se jako egoistický workoholický macho, co mi za zády něco peče s operátorkou a poslouchat jeho potřeby,“ zamručím polohlasem se zavřenýma očima. I přes tu konfrontační volbu slov můj tón pomalu povoluje do pobrukování kočky podřimující na zápraží na sluníčku.
„Mhhm. Nějaký jednodušší úkol bys tam pro mě neměla? Nějakého agenta nebo dva?“ neurčitě trhnu koutky do úšklebku. Dobře. Možná spíš tygr podřimující na zápraží. Zase abych nepřeháněla.

Pán Jeskyně - 26. dubna 2018 06:34
Pán jeskyně Katanga

Vědma si povzdechne a trochu těžkopádně se zvedne, aby mohla obejít stůl k Yarawě. Cestou odloží svou cigaretu do žlábku malovaného popelníku. Usmívá se. Smutně a laskavě, jak to jen její mateřská tvář umí.
„Už jsem ti někdy říkala, že je snazší prohlédnout Matrixem než skutečností? V Matrixu existuje jasná skutečnost: sice se maskuje, ale je tady. Ale skutečný svět je jen hromada vjemů bez řádu a bez sotva zdánlivého záměru. Je v pořádku nechápat skutečnost – dokud se máš o koho opřít.“ Zručnými prsty Vědma rozpustí Yarawin ohon a začne ji laskavě vískat v ohnivé hřívě.
„S chlapy to máš těžké. Každý z nich, ať už si to přizná, nebo ne, má svou vnitřní zodpovědnost k práci. Hrozně potřebují něco vykonat. Jakmile se jim k tomu naskytne příležitost, bývají chvíli slepí vůči všemu ostatnímu. Takoví ti romantičtí hrdinové, kteří procestovali půl světa kvůli jedné ženě, byli většinou hloupí... a především vymyšlení.“ Vědminy prsty Yarawu napůl pročesávají, napůl něžně hladí. Jsou horké a měkké a v kombinaci s vůní kakaa, cigaret a pečení konejší jako ta nejkouzelnější kolébka. „Fox se ti neztrácí, alespoň zatím ještě ne. Jen je na chvíli posedlý prací. I přesto se ale vzájemně potřebujete. Pokud budete k této potřebě hluší, pak se teprve začnete ztrácet.“

Yarawa „Firefly“ - 17. března 2018 18:43
Yarawa „Firefly“

Mračím se do hrnečku, až se divím, že se z toho to mlíko nezdrclo - jen mi to nezabrání konečky prstů ulomit z odloženého muffinu hrudku čokoládového těsta a bezmyšlenkovitě si ji strčit do pusy. Neurčitě pokyvuju hlavou, i když pevně stisknuté rty a zamyšlená vráska na čele hovoří o jisté nelibosti.
Ale jsem a vždycky jsem byla voják, to nemá smysl popírat.
Když si Vědmina vzletná slova seškrtám do slovníku, kterým jsem schopná disponovat, mám pocit, že vím, co mám dělat. Že ona sama sice říká opak, ale nakonec mi řekla, co je správné.
Nemusí se mi to líbit. Ten pocit, že jsem ztracená mezi věcmi, které by mi měly být důvěrně známé, je daleko horší.

Téměř nevědomky se usměju Vědminým drobným lidským zvykům a radostem. Upiju kakaa a chvíli držím hrneček v dlaních, zlehounka jím kroužím a sleduji křehké vzory plovoucí po hladině kakaa. I já se zhluboka nadechnu, když Vědma vyfoukne první štiplavý obláček.
„Ale s láskou. To je přece důležitější než kód,“ pohodím hlavou a jednou rukou si uhladím neexistující uvolněný vlásek na temeni, než kapku zvážním, „Myslím, že umím nevěřit tomu, co vidím, slyším, nahmatám, tady v Matrixu,“ výmluvně přejedu roztaženými prsty po desce stolu, silou, až mi zbělají špičky nehtů, do mého hlasu se vloudí nejasně naléhavý tón, „Ale poslední dobou přestávám chápat to, co vidím a cítím ve sku-“ stihnu ruku zase stáhnout a přitisknout si ji na hruď, než mi konečně doputují až do mozku i Vědmina poslední slova. Postavím hrnek na stůl s daleko větší razancí, než jsem měla v plánu.

„Cože?“ hlesnu a naléhavost se vykašle na všechny ohledy a vtrhne naplno mezi nás, „Ale vždyť-“ rozhodím nechápavě rukama, „Já jsem se přece už rozhodla. Chci říct-“ zatěkám pohledem od jedné pootevřené dlaně k druhé, jako by mi mohly odpověď ony místo Vědmy, „Nic se nezměnilo, ale...“ na okamžik se zarazím a ruce zapomenuté klesnou na desku stolu, „On se mi stejně ztrácí,“ takřka úpěnlivě zvednu oči k Vědmině tváři.

.................................

Daleko od toho všeho, ve skutečnosti, která se k téhle kuchyni ani nehodila, proklouzla mezi řasami slza a tiše se vydala dolů po Yarawině tváři hledat útočiště v jejích vlasech.

Pán Jeskyně - 11. března 2018 11:19
Pán jeskyně Katanga

„Tohle nedokážu rozhodnout, i když bych si velice přála, kdybych mohla,“ povzdechne si Vědma do jemného škrábání lžičky o stěny hrníčku, když víří hnědou pěnu na povrchu.
„Justus se řídí svým instinktem, který mnohdy překračuje hranice zdravého uvažování. Má v něj větší důvěru než v rady druhých. Je to v jeho případě cenný dar, který by měl využívat, nesmí na to být ale sám,“ pohlédla stařenka na Yarawu s významným mrknutím. „Občas pro jeden cíl nevidí druhé, proto potřebuje vaše oči a vaše srdce, které ho jeho cestou bezpečně provedou. Pouze ale pokud se na své city a vjemy můžete sami spolehnout...“ odmlčí se a čokoládové oči se do Yarawy zkoumavě zavrtají v nevyřčené otázce. Věří Yarawa svým pocitům?

Vědma se s lehkých heknutím natáhne za sebe a přitáhne si krabičku cigaret a zápalky. Těmi lehce zachřestí s láskou k tomu zvuku přesypávajících se dřívek, jednu vytáhne, škrtne jí a zapálí si cigaretu, kterou jemně svírá mezi plnými rty. Do vůně čokolády a skořice se začne lísat neodbytná vůně tabáku, když Vědma spokojeně vydechne první oblak kouře. „Obě strany potřebují najít první vyslance důvěry, pokud chtějí zabránit ošklivé válce, kterou si nevědomky osnují. Zkus občas nevěřit svým smyslům – matou, vždyť přece víš, že popíjíš jen s láskou uvařený kód a ne opravdové kakao.
Záleží jen na tobě, jestli chceš Foxe ztratit, nebo ne.“

Yarawa „Firefly“ - 1. března 2018 20:14
Yarawa „Firefly“

„To zní všechno hrozně hezky,“ připustím tónem obvyklé zdvořilé námitky, v krátké odmlce Vědmě poděkuju vděčným pokývnutím a s letmým úsměvem obejmu buclatý hrneček oběma dlaněmi, než přiznám, „ale vůbec nechápu, co jsi tím chtěla říct.“
Kapku provinile potřesu hlavou a mlčky čekám, až si ke mně Vědma přisedne. Zamyšleně foukám do hrnečku a sleduju jemné mramorované vlnky hnědého kakaa v bílém mléce.

„Já vím,“ povzdechnu si a položím hrneček na stůl, aniž bych se odhodlala horkého nápoje usrknout, „Ale všichni se teď ženou do akce a já dost pochybuju, že si toho stihnou všimnout. Nemůžu říct, že bych se úplně divila komukoliv, kdo vysype plný zásobník do každého černého obleku, který potká, i kdyby byl zrovna na figuríně před butikem...“ nespokojeně zachrčím přes nos a odmlčím se, abych si ukousla muffinu, „A pak je tady Justus, který je schopný poslouchat asi jako tepelné čerpadlo a počítá s tím, že si jde popovídat se zmateným prckem.“

Zvednu hrneček, konečně se napiju kakaa, bříškem palce si setřu slabý proužek mléčné pěny z horního rtu a podívám se na Vědmu přes hranu hrnku: „Nikdo neví, jak se k nim chovat a bojím se, že to dopadne krvavě, než na to přijdem. Jenom si nejsem jistá, na čí straně, ale nelíbí se mi ani jedno.“

Pán Jeskyně - 12. února 2018 14:55
Pán jeskyně Katanga

Hezky postaru, jak se to dělává, Vědma postaví na svůj plynový vařič rendlík a do něj nalije mléko. Pak vezme kvedlačku a začne v něm míchat. „Kakao si dávají často děti a ptají se, co je vlastně zač. Někteří volají, že je to čokoládové mléko. Jiní zase, že je to mlékem zředěná čokoláda. A odmítají moje vysvětlení, že kakao není ničím jiným než kakaem.“ Mléko začíná jemně pěnit a Vědma se natáhne nahoru na polici pro plexovou pixlu s kakovým práškem. „I když vzešlo z mléka a čokolády, i když čerpá z obou to dobré i to špatné, je to jen kakao. Je své. Nikdy se nestane tak úplně čokoládou, nikdy z něj nebude zase čisté mléko.“
Za chvíli před Yarawou stojí velký modrý baňatý hrneček s bílými puntíky, ve které se ještě točí tmavě hnědá, opojně voňavá pěna. „Jsou sice malí, ale to oni se snaží držet krok s vámi, ne vy s nimi. Tak si dej.“

Vědma si opláchne ruce pod vodou a ztěžka usedne na stoličku. „Ták. Konečně se můžu trochu zastavit. Pro trochu koláče sem chodí kdekdo, a tak musím péct a péct... jen klid, ten krém neuteče.“ Sama si vezme druhý z hrníčků s kakaem a upije. „I když dáš dítěti černý oblek, zůstane dítětem. To nikdo nezmění. Záleží ale na tom, kdo ho vychová.“

Yarawa „Firefly“ - 8. února 2018 18:52
Yarawa „Firefly“

Neubráním se polichocenému úsměvu. Nejkrásnější západ slunce? To se mi líbí.
„Koláče radši jím než downloaduju,“ ujistím ji se smíchem „I když naši operátoři by z toho možná něco měli, netuším,“ jeden koutek sebou neposlušně cukne a už zase mi z toho úsměvu udělá spíš sarkastický úšklebek.

Stačí mi ale z plna hrdla nasát lahodně štiplavou temně hnědou vůni čokolády a jsem mrknutím oka v sedmém nebi. Ocením Vědminu práci uznalým roztouženým zamručením, zvednu muffin a chvíli si ho prohlížím jako vybroušený diamant. Pak si na oko zničeně povzdechu se zoufalstvím topmodelky bojující s bodovou dietou: „To víš. Nepřátelé jsou čím dál menší, musíme držet krok.“
A na znamení toho, jak je to s mou linií závažné, muffinu tragicky ukousnu načechranou čokoládovou čepici. Což možná nebyl dobrý nápad, když jsem chtěla úkosem sledovat Vědminu reakci. Ale na svou obranu musím říct... Muffin!

Pán Jeskyně - 1. února 2018 16:52
Pán jeskyně Katanga

Blondýnka se zastaví ve dveřích, otočí se a krátce svraští obočí v hledání souvislostí. Pak se ale rozpomene a ušklíbne se: „Já vím. Ale teď se musím tvářit, že pracuju.“ Pak ještě mrkne na Vědmu. „Počkám vedle,“ ukáže na dveře, které se pak za ní zavřou.
Vědma nechá Yarawu utopit v jejích vůních i kudrnách, pak od ní poodstoupí a tak, jako to babičky dělávají, jí zastrčí pár uvolněných vlasů za ucho. „Podívejme se na ni. Stále rudá jako nejkrásnější západ slunce. Ale připadáš mi trochu pohublá. Zabalila bych ti koláč, bojím se ale, že na lodi ti z něj moc nezbude.“ S úsměvem si povzdechla, ukázala Yarawě na dřevěnou stoličku a podala jí hříšně čokoládový muffin. „Hned dostaneš i kakao.“

Yarawa „Firefly“ - 31. ledna 2018 17:42
Yarawa „Firefly“

Většina světa se ztratí v pevných kudrlinkách Vědminých vlasů a teplé vůni koření a cigaretového tabáku. Zdála se v tu chvíli tak skutečná, tak lidská. Snad to byl jen další sen, který si vytvořil mozek z dětských let uvězněných v Matrixu. Kolik lidských babiček dneska ještě vonělo moukou a skořicí, jak by správně měly?
Až když Vědmu pustím z objetí, uvolím se vzít na vědomí existenci i dalších osob.
„Amatérko,“ syknu s pobaveným úsměvem ještě o chviličku dřív, než mi dojde, proč to mému mozku přijde tak přirozené.
„Ty harémovky ti slušely víc,“ usoudím přátelsky, posadím se na uvolněnou kuchyňskou židli a mísu s krémem si položím do klína.

Pán Jeskyně - 27. ledna 2018 14:02
Pán jeskyně Katanga

Černošská stařenka s laskavým úsměvem a květovanou zástěrou od mouky si zrovna sundává chňapku, když Yarawa vejde. Sama k ní napřáhne ruce – přeci jen tu není Yarawa poprvé. Vedle dveří tiše klapou starožitné kyvadlové hodiny, vůně pečení se jemně mísí s vůní bylinek na okně, nad příborníkem visí stále stejný obraz rudého písku saharské pouště.
Občas se stane, že se Yarawa potká ve Vědmině kuchyni s předchozí návštěvou, stejně jako teď, kdy drobná žena v černém, téměř agentském kostýmku s modrou kravatou a jemnými světlými vlasy staženými do precizního uzlu odkládá na stůl mísu s krémem a otírá si do utěrky ruce.
Až když se na Yarawu spiklenecky poušklíbla a utrousila: „Jen do toho, mě už bolí ruce,“ došlo Yarawě, že ji vlastně zná. To už ale slečna ze suši restaurace vzala pod paži svůj tablet (až nepřirozeně moderní na matrixovou realitu) a s klapotem podpatků se vydala ke dveřím.

Vypisuje se 20 z celkem 322 příspěvků|⇐ 1 2 3 4 5 6 ... 17 ⇒|


↑ navigace

Záložková navigace

Galéria (fantasy)
Resize (tmavý)
Light (světlý)