Články (78 stran zpět) | Diskuze - Aragorn.czDiskuze

Články

Správci:Systém, Amthauer, hater, Nefrete, Yakaman
Popis:Diskuze, kde se mohou řešit problémy článků, ať už obecné, nebo konkrétní. Nápady na to, jak přitáhnout do této sekce nové lidi, jak ji vylepšit, zviditelnit ...
registrovaní uživatelé mají právo číst i zapisovat
neregistrovaní mohou jen číst
diskuze je odemčená
toto je systémová (oficiální) diskuze
Nástěnka:

Své texty si zálohujte, pokud Váš článek nebude schválen, bude současně vymazán z naší databáze.


Co můžete posílat do Článků?

Toto je prostor pro prezentaci Vašich beletristických či úvahových prací, které se alespoň okrajově dotýkají fantasy, sci-fi, hororu, historie, tajemna, absurdna či detektivky. Není-li již téma fantastické, nechť je fantaskní alespoň kompozice. Přijímáme povídky, básně, úvahy a postavy. Plánujete-li zpracovávat seriál nebo román po částech, nejprve uvažte, jak dlouho to skutečně vydržíte psát, budou-li se jednotlivé díly někam ubírat a vyvíjet (přinášet něco nového) a teprve odpovíte-li si kladně, zřetelně označený první díl (např. "1/12" nebo "I. díl") zašlete.


Co bude přijato a co ne?

Prosíme Vás, abyste si po sobě své dílo nejprve přečetli a rozvážili, má-li smysl jej posílat. Při prvním přečtení rovněž sami odhalíte většinu chyb a podstatně tím ulehčíte nám práci a sobě čekání na vyjití. Ani nezkoušejte posílat dílo cizí (epigonské však můžete). Vaše práce bude dále posouzena dle kvantitativních a kvalitativních hodnot. Co se prvého týče, přijímáme jen práce určitého rozsahu, v případě prózy tedy stanovuji dolní hranici na 400 slov a horní na 4000 slov. V případě poezie je 6 veršů minimum a 60 maximum, výjimku může tvořit hajku, bude-li ovšem dostatečně kvalitní, aby obstálo samo o sobě jako jediný článek. Nadpis a anotaci začněte velkým písmem, dodržte interpunkci a diakritiku. Vyvarujte se příliš rychle sesmolených a odfláklých počinů, provokací a přílišného chybování.


Za jak dlouho to vyjde?

Obvykle bude dílo vydáno do čtrnácti dnů, pouze ve výjimečných případech se může vydání zpozdit - přišlo-li by jich moc, příliš dlouhých nebo měli-li by redaktoři osobní starosti, které by jim nedovolovaly dost rychle vydávat. Chcete-li proces vydání Vašeho díla urychlit, můžete pro to udělat několik věcí: Vyškrtat zbytečné pasáže, posílat jen to lepší z tvorby, psát bez zbytečného chybování či si koupit bonus. Máte-li dojem, že není třeba Vaše díla kontrolovat, protože pravopis dostatečně (pozor, nemyslím na čtyřku) ovládáte, stačí se ozvat, proklepneme si Vás na základě některého z Vašich textů a uznáme-li, že kontrolu nepotřebujete, budete vycházet automaticky, respektive po zběžném přečtení.


Jak to je spisovně?


Nejste si zcela jisti kodifikací češtiny? Prohlédněte si následující desatero, jež by mohlo najít užitku nejen v rámci článků, ale třeba také na Rozcestí.

 1. Věta začíná velkým písmenem.
  Končí jedním z těchto způsobů: . ! ? …
  Král pozvedl svou válečnou sekeru.
 2. ! a ? užíváme vždy po jednom kousku.
  "Zhyň!" vykřikl král mocným hlasem.
 3. Za znaménky . , ! ? ; následuje vždy mezera. Nikdy není před nimi!
  Král, zvedaje svou sekeru, zařval. Nepřátelé poděšeně ustoupili.
 4. Ptáme-li se "koho", užíváme nebo mne.
  Ptáme-li se "komu", pak mně či mi.
  Ptáme-li se "o kom", užíváme mně.
  "Podej mně tu sekeru a následuj mne!" řekl mi král.
 5. Ptáme-li se "koho", píšeme ji (tu), ve všech ostatních případech (té).
  Sotva jsem ji spatřil, utíkal jsem naproti.
 6. Velké písmeno dáváme ustáleným názvům místním či osobním
  Také příslušníkům národnosti, ale ne ideologie.
  Ne přídavným jménům či příslovcím od toho odvozeným.
  Vysvětlil jsem tomu Rusovi česky, že nejsem muslim.
 7. Ypsilon píšeme po h ch k r d t n a ve vyjmenovaných slovech.
  Slova přejatá jsou výjimkou, předpona dys je ale někdy s tvrdým.
  Pilné víly vily plynule vínky a vlci zavile vyli.
 8. Měkké i přísluší v podstatných jménech mužským životným.
  Střední rod má v množném čísle koncovku -a.
  Koncovka podmětu a přísudku si většinou odpovídá (shoda).
  Děvčata sbírala chmel a otcové měli z toho radost.
 9. Podmět a přísudek jsou v každé větě; podmět smí být nevyjádřen.
  Věta bez přísudku je větným ekvivalentem.
  Přísudek může být i jmenný, se sponou být i bez ní.
  "Zhyňte!" křičí král a je [král] přitom hrozivý.
 10. V souvětí má každá věta jeden přísudek.
  Od druhé je oddělena čárkou či spojkou.
  Král statečně bojoval, aniž by se ohlížel na vlastní zranění.

Kdo si je stále nejistý, na internetu existuje tato fajnová stránka.

Jak se zobrazuje text psaný v článcích?

Každý enter se přepíše na html značku <br>. Jinak fungují veškeré html značky, tedy pokud chci tučné písmo, uzavřu jej mezi značky <strong>tučně</strong>, pokud chci kurzívou, uzavřu text mezi značky <em>kurzívou</em>.

Ideálně by měly být odstavce (anglicky paragraph) uzavřené mezi značkami <p>odstavec</p> a pak lze manipulovat s odstavci globálně. Tedy když bych na začátek dokumentu přidal <style>p{text-indent:15px}</style> bude odsazení prvního řádku odstavce 15 pixelů. V případě použití odstavců je však vhodné smazat entery (ve vstupu na aragornu), aby nevznikaly moc velké mezery. Nadpisy kapitol by měly být značeny jako <h4>nadpis 4</h4> (anglicky heading).

Vše se dá vyzkoušet velice snadno - vytvořením textového dokumentu (txt), do kterého text vložíme a uložíme jej jako .html pak jej můžeme prohlížet v internetovém prohlížeči jako kterýkoli jiný html dokument na webu. Na Aragornu navíc funguje převedení Enterů (nových řádků) na značku <br>.
Více o html například na Yuhůových stránkách. (Vyvarujte se ale, prosím, HTML tagů, pokud to jen bude možné. Stejně vám většinu z nich vymažu a jenom mi tím přidáváte práci. pozn. redaktora povídek)Zvláštní diskuze na téma Poezie zde »
Zvláštní diskuze na téma Předměty zde »

Diskuze ⇓

Pro přidávání diskuzních příspěvků je třeba se nejprve přihlásit.

Vypisuje se 20 z celkem 1569 příspěvků|⇐ 1 ... 76 77 78 79

Laethé - 26. února 2009 11:31
Laethé

Tema k diskusi:
Co by mel naplnovat clanek uverejneny v sekci Postavy?

Dle meho nazoru ma jit o navod pro jineho hrace, jak za danou postavu hrat, popis toho jak postava vypada, jak se chova, jak uvazuje, jaka je jeji minulost, jeji touhy a cile, ceho se boji...

Co si myslite Vy?
Jsem anděl / co Tě dostal na povel / ale mám-li Tě vzít do nebe / chci z toho něco pro sebe / mám rád řeč těl / a v kapse lubrikační gel / tak mi namaž perutě / a já do nebe vemu Tě. (Xindl X - Anděl)

apophis - 25. února 2009 16:53
apophis

a tak tedy byla Nástěnka hotova :)
Jsem obludný fantazák, jenž z temnoty svého doupěte leze kam se mu zachce a kdy se mu zachce.

Khanemis - 25. února 2009 16:49
Khanemis

Hmm, problém plagiátorství není ani tak v námětu jako ve zpracování, které je buď celé obšlehnuté nebo jen tak silně inspirované, že tam nezbývá žádný prostor pro invenci, případně ho autor se svými dovednostmi není ani schopen:-)
Now you will experience the full pawá of the Dark Side...

Laethé - 25. února 2009 16:45
Laethé

Amthauer 25. února 2009 16:44

Oh, goodie...
V tom pripade zacinam chapat kocikmanovu poznamku, ze je to oboji - jak podle serialu, ta jeho vlastni prace...
Jsem anděl / co Tě dostal na povel / ale mám-li Tě vzít do nebe / chci z toho něco pro sebe / mám rád řeč těl / a v kapse lubrikační gel / tak mi namaž perutě / a já do nebe vemu Tě. (Xindl X - Anděl)

Amthauer - 25. února 2009 16:44
Amthauer

Laethé 25. února 2009 16:39
Co já vím (jakože to kdysi prýštělo ze všech stran, čili se tomu nedalo vyhnout), tak je nejen seriál, ale všechny hry, povídky apod. podle jedné šablony - někdo má ambice, sežene Pokémona, zařadí se do nějaké soutěže ("ligy") a musí cestovat od města k městu, aby v nich soutěžil, přičemž během těch cest od města k městu je občas přepaden. Tam se asi nic moc originálního vymyslet nedá, je to jako třeba conanovské fan-fiction - Conan se někam nějak přichomýtne, bojuje, pozná něco tajemného, zabije bosse, svede pěknou holku a šlus. Prostě šablony, které mají fandové rádi.
- What is a life devoid of strife?

Laethé - 25. února 2009 16:39
Laethé

Amthauer 25. února 2009 16:35

Chapu, ale problem vidim trochu jinde - a sice, ze i kdybys byl ochoten to precist, nemas sanci zjistit, ze je to podle serialu, nebot nejsi vsevedouci...

Navic mam pocit, ze jsem se kocikmana postolkou ptala, zda ten text je opisem serialu ci ne a odpovedi se mi nedostalo - ruku do ohne bych za ten dotaz ale nedala.
Jsem anděl / co Tě dostal na povel / ale mám-li Tě vzít do nebe / chci z toho něco pro sebe / mám rád řeč těl / a v kapse lubrikační gel / tak mi namaž perutě / a já do nebe vemu Tě. (Xindl X - Anděl)

Amthauer - 25. února 2009 16:35
Amthauer

Laethé 25. února 2009 16:32
Přiznám se, že sice obyčejně texty čtu a opravuji, ale cokoliv, co bude zavánět animé hodlám bojkotovat, čili na to Schválit klidně kliknu, bude-li to vůle většiny, ale ztratit dvacet minut života nad tím, jak nějaký šikmooký imbecil má v kapse infantilního netvora a nebojí se ho použít, opravdu odmítám.
- What is a life devoid of strife?

Laethé - 25. února 2009 16:32
Laethé

Ja bych jeste dodala, ze do clanku neprijmame plagiaty, tj. texty ktere jejich autor odnekud zkopiroval...

Zrovna ted se stalo, ze dva takove plagiaty prosly schvalovacim procesem proste proto, ze slo o plagiat deje - autor opsal dej ze serialu (jedna se o Pokemoni pribeh 1 a 2, http://www.aragorn.cz/clanky/pokemoni-pribeh1/ a http://www.aragorn.cz/clanky/pokemoni-pribeh-2/.

Prosim, respektujte dusevni vlastnictvi pravych autoru a vyhnete se posilani takovych textu, obzvlast inspirovanych animovanymi serialy, ve kterych se vetsi cast administratoru clanku nevyzna - zanechava to neprijemnou pachut, ktera ma za nasledek, ze propriste budeme pri schvalovani clanku s podobnou tematikou mnohem neprijemnejsi.
Jsem anděl / co Tě dostal na povel / ale mám-li Tě vzít do nebe / chci z toho něco pro sebe / mám rád řeč těl / a v kapse lubrikační gel / tak mi namaž perutě / a já do nebe vemu Tě. (Xindl X - Anděl)

Amthauer - 25. února 2009 16:23
Amthauer

Jak to vidím momentálně s Články.

Ano, zatím pár autorů ještě stále dlouze čeká (nejstarší datum je 6. 2.), ale už se to začíná hýbat, tuším, že do konce týdne postíháme vám to buď vydat nebo vrátit.

S počtem komentujících, kteří jsou podstatně směrodatnější (alespoň bych řekl, že pro většinu autorů), než "naklikané" skóre vyjádřené číslem, jsem momentálně spokojen. K většině článků se poměrně smysluplně vyjádří takřka hned dva až čtyři lidé, v následujících nejvýše třech dnech ještě zhruba jednou tolik a do dvou týdnu často přidá slovo i někdo, kdo chodí do rubriky spíše sporadicky. Většina těchto komentářů je navíc i poměrně smysluplných, možná (určitě) to je tak lepší, než nahnat tam spoustu komentátorů, kteří budou psát výplody typu "jů, líbilo, ani nevím proč" apod.

Nečtou se akorát delší díla, ale to je přirozený stav, všichni víme, že jsme sami leniví a navíc monitor není papír, nicméně i tato díla dříve či později alespoň dva či tři lidé přečtou, což by mohlo autorovi stačit, neboť je stálou pravdou že při zvyšování náročnosti (i kvantitativní) musí prostě počítat s nižším okruhem zájemců. Třebas jsou však nižší počtem, o to je každý z nich pro autora důležitější.

Žádného úmyslného podhodnocování a nadhodnocování jsem si nevšiml. Zobrazený průměr většinou odpovídá zhruba tomu, co bych získal, kdybych vypočítal průměr hvězdiček přiznaných v komentech.

Jsem proti dodatečnému stahování toho, co má nízké hodnocení, jako se tomu děje v Galerii. Když už to překročilo hranici, tak už bych to tam nechal.

Jsem ochoten se podřídit smysluplným protinázorům.

Jo, a prosím i tady, aby autoři posílali díla bez HTML tagů...
- What is a life devoid of strife?

Vypisuje se 20 z celkem 1569 příspěvků|⇐ 1 ... 76 77 78 79


↑ navigace

Záložková navigace

Galéria (fantasy)
Resize (tmavý)
Light (světlý)